Rodičovská dilema: Kolika alebo syndróm nadmerného plaču?

Rodičovská dilema: Kolika alebo syndróm nadmerného plaču?
11.10.2018 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Vaše bábätko plače často a dlho. Ale kedy o ňom môžeme povedať, že má koliku? Pediatri sa zhodli na tzv. pravidle troch, pochádzajúcom od amerického pediatra Morrisa Wessela z roku 1954.

Pravidlo "TROCH"

Podľa pravidla troch má vaše dieťa koliky vtedy, ak je fyzicky zdravé, ale má záchvaty intenzívneho, neutíšiteľného plaču, ktorý trvá viac ako tri hodiny denne, viac ako tri dni v týždni a viac ako tri týždne.

Wesselova definícia je relatívne presne vymedzená – tri hodiny denne, tri dni v týždni, tri týždne – no pre rodičov je dôležitý moment neutíšiteľného plaču, ktorý je hlavným prejavom koliky. Na základe takýchto prísnych kritérií by sme mohli medzi bábätká s kolikami zaradiť len jeden a pol percenta populácie.

Ale ak by sme za kritérium brali pocit rodičov, že dieťa plače viac, než sú schopní tolerovať, v nejakom časovom úseku svojho vývinu by sem spadalo až takmer dvadsaťnásobne viac bábätiek.

Mýtus o „prdíkoch“ 

V povedomí širokej verejnosti panuje presvedčenie, že keď má dieťa koliky, bolí ho bruško, môže za to s veľkou pravdepodobnosťou mamina diéta. Spájať takýto plač len s bolením bruška je však mýtus, ktorý, žiaľ, zapríčiňuje, že rodičia sa sústredia hlavne na maminu stravu a vyprázdňovanie bábätka.

Desiatky výskumov už roky potvrdzujú, že neutíšiteľným plačom, ktorého skutočnou príčinou je plynatosť alebo iné gastrointestinálne či vážne zdravotné problémy, trpí len veľmi malé percento nadmerne plačúcich detí, ktorým sa prisudzuje diagnóza „dojčenská kolika“. Preto sa dnes namiesto nepresného označenia „kolika“ používajú iné názvy, napríklad nadmerný plač alebo neutíšiteľný plač.
9 tipov, ako zvládnuť koliku
Prečítajte si tiež:

9 tipov, ako zvládnuť koliku

Tento mýtus je nebezpečný aj kvôli podpore dojčenia. Mamy v snahe pomôcť dieťatku upravia stravu a často končia na veľmi striedmej, jednostrannej výžive. To môže mať negatívny vplyv na ich zdravie, náladu a tiež tvorbu mlieka. Niektoré pod vplyvom tohto mýtu zvažujú predčasné ukončenie dojčenia.

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka? Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov je už v predaji!