1. mesiac života dieťaťa
Máme doma novorodenca
Po dlhých 9 mesiacoch čakania ste sa stali rodičmi a plod vašej lásky uzrel svetlo sveta. Čaká vás neuveriteľné dobrodružstvo života a vaše bábätko ešte viac, lebo úplne všetko je preň nové a zaujímavé...
Už v pôrodnici sa prestrihnutím pupočnej šnúry síce prerušilo fyzické puto medzi vaším drobcom a vami, ale to silné puto lásky sa od toho dňa stále viac znásobuje. Domov ste si doniesli novorodenca a až do 28. dňa života mu tento titul právom patrí.
Ukončeným prvým mesiacom bude už vo vašej rodine kraľovať dojča a po prvých narodeninách z neho bude batoľa. Ale dovtedy sa ešte veľakrát nevyspíte.
Nie, nie, žiadna irónia. Na všetko, čo vás čaká sa, samozrejme, tešíte. Hoci tie prvé dni a týždne dávajú skutočne zabrať. Bábätko, doposiaľ zvyknuté na ničím nerušený spánok v maminom brušku, stály prísun živín, večný wellness v plodovej vode, do ktorej mohlo aj cikať a nepotrebovalo žiadnu plienku, sa tiež musí nastaviť na iný režim.
U niektorých drobčekov to trvá práve ten prvý „novorodenecký“ mesiac, iné potrebujú viac času.
Čo dokáže dieťa v 1. mesiaci života?
Na chrbte - otáča hlavičku a kope nožičkami. Paže a dolné končatiny sú ohnuté, dlane drží zovreté.
V ľahu na brušku má zadoček vystrčený hore. Ručičky a nožičky má skrčené pod telíčkom. Bábätko je často v skrčenej polohe, akú malo v brušku u mamičky.
Malo by dokázať otočiť hlavičku z jednej strany a položiť ju na druhú. Nemusí ju ale dvíhať vysoko, len toľko, aby ju dokázalo pretočiť.
Ručičky má väčšinou zaťaté v päsť a palček schovaný. Nemali by byť držané kŕčovito a bábätko by malo pästičku z času na čas krátkodobo uvoľniť a prstíky samo roztvoriť.
Ako novorodenec vidí a počuje?
Ihneď po pôrode na svet novorodenec rozozná podľa hlasu matku aj ostatné blízke osoby. Behom 10 dní sa mu zo stredného ucha odstráni plodová voda – do toho času vníma zvuky tlmene – aj keď ostrý zvuk mu vadí.
Len pár minút po narodení si dieťa veľmi pozorne prezerá osoby a veci, ktoré vidí – od začiatku vníma farby aj tvary. Najlepšie vidí na vzdialenosť 18 – 40 cm – ďalej vidí len nejasne. Videnie však ešte nie je prispôsobené a dieťa vidí veci opačne – až postupom času sa mozog učí otáčať veci a predmety, ktoré dieťa vidí.
Dieťa ešte nedokáže aktívne sledovať objekt, ktorý ho zaujme. Súvisí to s nezrelosťou očných pohybov a diferenciácie. Schopnosť videnia je získaná funkcia a preto má veľký význam jeho stimulácia.
Mozog dieťaťa je pri narodení plne vyvinutý – nervové bunky sa už netvoria, už sa rozrastajú a vytvárajú sa nové a nové spojenia. Práve po pôrode sa prepojenia, ktoré vnímajú a riadia pohyb. Skúsenosti, ktoré dieťa zbieralo už v matkinom bruchu sa rozširujú a práve tieto nové skúsenosti podnecujú v mozgu vznik nových spojení medzi nervovými bunkami.
Novorodenec a jeho reflexy
Aj pani doktorka ma chce vidieť!
Po návrate z pôrodnice bábätko skontroluje pediatrička, zhodnotí jeho stav, reflexy, skontroluje miery. Tiež ju zaujíma, ako sa hojí pupček a ak dieťatko prekonalo novorodeneckú žltačku, bude sledovať niektoré parametre.
Pediatrička predpíše bábätku vitamín D, ktorý je dôležitý pre stavbu jeho kostí i rast, a tiež vitamín K, ktorý sa podáva ako prevencia krvácavej choroby novorodencov.
Mamička dostane informáciu o ďalších preventívnych kontrolách – poradniach, na ktoré s bábätkom bude v pravidelných intervaloch prichádzať.
Má moje bábätko dostatok D-vitamínu?
Papanie bábätka v 1. mesiaci
V prvých 2 až 3 dňoch po pôrode prijíma bábätko od svojej mamy kolostrum – prvé mlieko, ktoré má vysoký obsah imunitných a rastových faktorov a je pre vývoj bábätka nesmierne dôležité. Toto prechodné mlieko sa postupne svojím zložením mení a dieťatku poskytuje všetky zložky potrebné pre jeho rast a vývoj.
K dojčeniu však nedochádza automaticky, hoci má dieťa vo svojej „výbave“ potrebné reflexy a mamička naň tiež môže byť pripravená. Ak sa však vyskytnú ťažkosti s prisatím dieťatka, alebo má mamička problém s produkciou mlieka či správnou technikou dojčenia, vždy je dobré, ak sa obráti na pediatričku a zároveň vyhľadá laktačnú poradkyňu, ktorá ju správne usmerní.
Ako masírovať bábätko v 1. mesiaci?
Masáže, ktoré pomáhajú psychomotorickému vývoju bábätka odporučené detskými odborníkmi v Pekingu. Môžete ich začať prevádzať už vo veku troch dní bábätka.
Spánok novorodenca
Prirodzený biorytmus bábätka počas dňa je charakteristický krátkymi časovými úsekmi bdenia, počas ktorých je potrebné uspokojovať jeho biologické potreby – kŕmenie, prebaľovanie, hygienu. V prvom mesiaci života môžu mať niektoré detičky obrátený deň s nocou, ale zväčša väčšinu dňa prespia.
Bábätko komunikuje plačom
Avšak niektorí drobčekovia môžu byť senzitívnejší a na akékoľvek zmeny či pocity nepohodlia reagovať zvýšeným plačom. Rozlíšiť skutočnú príčinu plaču je zo začiatku pre niektoré mamičky „sherlockovská“ úloha.
Najčastejšie za tým môže byť hlad, bolesť bruška, nekomfort (príliš teplo alebo, naopak, chlad), mokrá plienka, ale i únava (ak dieťatko plače napríklad príliš dlho a nemôže kvôli tomu zaspať).
PREČO moje bábätko toľko PLAČE?
Vzájomným spoznávaním sa a nachádzaním toho, čo na dieťatko „zaberá“, sa však aj táto „plačlivá“ komunikácia časom výrazne zlepšuje (na radosť mnohých mamičiek, a tiež oteckov, samozrejme).
Prosím si podnety!
Vývoj dieťaťa, a v prvých mesiacoch života obzvlášť, je závislý na prísune vhodných a primeraných podnetov. Ich zdrojom pre dieťa je v tomto ranom období predovšetkým rodič. Nebojte sa preto stimulovať svoje dieťatko, lebo iba tak postupne dospejete k vzájomnej interakcii – dieťatko začne reagovať na vaše podnety, postupne si začnete rozumieť – čoraz viac.
Využívajte čas starostlivosti – kŕmenia, prebaľovania, kúpania, uspávania, ako priestor na poskytnutie mnohých zrakových, sluchových, hmatových a emocionálnych podnetov. Neustále dovoľte, aby bábätko cítilo vašu blízkosť.
Podnecujete jeho zmysly, aby sa naplno rozvíjali – spievajte mu, hladkajte ho, noste, uspávajte ho vo svojom náručí.
Spievajte bábätkám USPÁVANKY. Zbožňujú váš hlas.
Počúvajte svoje inštinkty, ale tiež sa nebojte pýtať si rady od skúsených, lebo vždy platí „spokojná matka = spokojné dieťa“.
Dá sa novorodenec vychovávať?
Každá mama vychováva podvedome svoje dieťa – už tým, že sa o neho stará a uspokojuje jeho základné potreby. Pravidelné kŕmenie, kúpanie, prebaľovanie, pritúlenie obsahuje veľa výchovných podnetov.
Veľmi záleží na spôsobe akým to mama robí, pretože tak vytvára vzťah svojho dieťatka k týmto úkonom a zároveň má možnosť poskytnúť mu veľa zrakových, sluchových aj hmatových podnetov.
Novorodenecké obdobie je obdobím adaptácie aj mamy na svoje dieťa – preto nesnažte sa byť perfektnou vo všetkých oblastiach. Usporiadajte si svoje priority a určite si, čo je pre vás najdôležitejšie.
Zvýšený stres a nervozita, ktorá sa spája s nedostatkom spánku – ak si ho nedoprajete – spôsobujú zvýšenú únavu a tým aj podráždenosť a môžu viesť k negatívnym pocitom voči dieťatku a následne voči sebe samej a môžu vás uvrhnúť do bludného kruhu. Adaptujte sa aj vy na novú situáciu a doprajte si dostatok času na regeneráciu.