Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Obvod hlavičky

    , Autor: bianecka

    Dobrý deň, chcem sa spýtať či je v poriadku, že moja takmer 11 mesačná dcéra má obvod hlavičky 46 cm. Znepokojuje ma hlavne to, že minulý mesiac mala rovnaký obvod. Možno aj mesiac pred tým, ale tým už nie som si celkom istá, či si dobre pamatám. Výška je 79 cm a váha 9840 g. Fontanela je myslím,že ešte stale maličko otvorená. Je živá, lozí, stavia sa, len chodiť sa sama bojí.. Urobí par krokov, ale potom akoby stratila rovnováhu.
    Ešte by som sa chcela spýtať na dutý systém - ak mi teda viete odpovedať.
    V 3 mes. sme mali zápal obličky s verdiktom rozšírený dutý systém, na nefrologii o 6 týždnov na kontrole bol nález - vpravo nedilat.,vľavo nedilat, panvička do 3,5 cm. Na dalších kontrolách pre obe strany vzdy nedilat. až teraz na kontrole vľavo nedilat, vpravo panvička do 2 mm. Lekárka mi nič k tomu nepovedala. Nejde mi do hlavy prečo sa to znovu rozšírilo a dokonca na druhej strane ako sme mali po zápale. Môže to suvisieť s tým, že asi 1,5 mesiaca neberieme biseptol? moč mala po zápale už vzdy negatívny.
    Ďakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja myslím, že ani vpravo tá páncička nie je dilatovaná. V každom prípade všetkým deťom, ktoré mali v novorodeneckom veku dilatovanú pánvičku alebo kedykoľvek v detskom veku prekonali infekciu obličiek radím a aj to dodržiavam venovať obličkám zvýšenú pozornosť, vždy pri teplote ale aj inom infekte vyšetriť moč. 46 cm je normálny ovod hlavičky u detí jednoročných. Aj rast hlavičky má svoje individuálne odchýlky a treba ho vždy hodnotiť komplexne s ostatnými prametrami a psychomotorickým vývojom.