Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Rast dieťaťa

    Dobrý deň...Malá sa narodila ako hypotrofický novorodenec v 37/2 týždni s hmotnosťou 2200gr. a 43cm..Teraz už máme rok vážime 8500gr. a meriame 66cm,obvod hlavičky je 44,5cm..Po mentálnej aj fyzickej stránke zodpovedáme primerane veku. Chcela som sa opýtať či je to v norme,hlavne tá výška???alebo či sa mám niečoho obávať,alebo si mám pýtať odobrať krv na rastový faktor? My rodičia nie sme moc vysoký ja mám 160cm a manžel 172cm.Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Milá mamička, odobrať krv na rastový faktor nie je jedno z prvých vyšetrení pri sledovaní rastu dieťatka do dlžky. je potrebné hlavne sledovať, či dieťatko rastie pravidlene, sleduje sa to na percentilovom grafe a či dieťatko je stále vo svojej úrovni rastu, či nezostáva rst ako taký. podľa údajov o hmotnosti a dĺžke patrí síce k drobnejším bábätkám, ale je naozaj potrebné ju sledovať a pri zaostávaní rastu vás lekárka odošle na príslušné odborné vyšetrenie. Vyšetreie hormónov je v ich kompetencii.