JARNÁ ÚNAVA: Môže potrápiť aj deti

PaedDr. Dagmar Baluchová | 26. Apr 2019
JARNÁ ÚNAVA: Môže potrápiť aj deti

„Mamííí, mne sa nič nechce...“ počujete z detskej izby a už máte na jazyku, čo všetko vaše školopovinné dieťa ešte má/mohlo by/musí urobiť... Ale niekedy treba všetko odložiť bokom. Najmä vtedy, keď sa o slovo prihlási jarná únava...

JARNÁ ÚNAVA môže potrápiť aj deti

Veľmi nadnesene možno povedať, že jarná únava je daňou za zimu. Organizmus je oslabený prekonanými virózami či nádchou, chrípkou, kašľom, do toho nedostatočný prísun ovocia, zeleniny (t. j. vitamínov, minerálov, antioxidantov...), krátke dni, zvýšená nečinnosť, nedostatok slnečného svitu a vitamínu D, ale i pohybu a problém je na svete. Je pochopiteľné, že nevládzeme a sme unavení.

Keď sa k tomu pridá ešte aj zmena času a posun v režime spánku, ľudské telo je už úplne zmätené... Jarnú únavu pritom nemôžeme pokladať za ochorenie či diagnózu, skôr ide o stav. Našťastie, ovplyvniteľný. 

ZMENA času? Riaďte sa hodinkami
Prečítajte si tiež:

ZMENA času? Riaďte sa hodinkami

Zmena času

Zmena času, najmä tá letná, môže u niektorých jedincov spôsobiť šok. Najmä citlivejšie osoby, ale i deti (a niektoré zvieratá tiež) s tým môžu mať problém. Medzi negatíva zmeny času patrí narušenie spánkového harmonogramu, ťažšia adaptácia, chýbajúci elán, energia, apatickosť, ospalosť, ťažkosti so sústredením atď.

Strava

Uprostred prebúdzajúcej sa prírody, za šteklenia slnečných lúčov a teplého vánku akosi podvedome túžime aj v strave po niečom čerstvom, sviežom, zelenom... Taký voňavý chlebík s pažítkou, žeruchou, čerstvou reďkovkou... Ak vaše rodinné menu ešte neprešlo „jarnou úpravou“, je najvyšší čas tak urobiť. 

Celkovo sa odporúča obmedziť používanie cukru, sladidiel, sladkých nápojov, viac dbať na pitný režim a zásada: „5-krát denne ovocie a zeleninu“ by v jari mala byť mottom každej rodiny.

Vzorový jedálniček dojčaťa
Prečítajte si tiež:

Vzorový jedálniček dojčaťa

Po zime váš organizmus (a nielen váš) privíta stravu so zvýšenou dávkou vitamínov D, A, C, E, K a skupiny B. Vitamín D sa vytvára v ľudskom tele aj pôsobením slnečného žiarenia, takže, ak sa dá, obmedzte vyváženie sa autom, MHD (hoci vystúpte len o 1 zastávku skôr a zvyšok prejdite pešo) a doprajte si prechádzku, napr. aj cestou zo školy, práce. 

Vitamín D tiež nájdete v rybách a rybom tuku, hovädzom mäse, pečeni, vaječnom žĺtku, mlieku... 

Vitamín A si ľudský organizmus nevie vyrobiť, preto mu ho musíme dodať. Pomáha bojovať proti infekciám, zlepšuje zrak i činnosť imunitného systému. Nachádza sa v masle, vaječnom žĺtku, strukovinách...

Vitamín C – dobre známy – prítomný v mnohom ovocí a zelenine, okrem rakytníka výrazne aj v šípkach, citrusoch, zemiakoch, jahodách...

Vitamín E – radí sa medzi najúčinnejšie antioxidanty. Čistí organizmus, pokožku. Nájdeme ho vo vajciach, mlieku, rastlinných olejoch, orechoch, listovej zelenine, rybách...

Vitamín K – podporuje rast, vývoj a regeneráciu buniek, činnosť imunitného systému. Telu ho dodáte, ak budete konzumovať listovú zeleninu, špenát, šošovicu, hrach, petržlen, špargľu, paradajky, papriku, uhorky, avokádo, slivky, jahody, kivi...

Vitamín B1 – nájdete v strukovinách, celozrnnom pečive

Vitamín B2 – v kvasniciach, obilných klíčkoch, zelenine, ovocí, syroch, vajciach

Sila z rakytníka 

Podporiť imunitu môžete napríklad aj prípravkami z rakytníka. Tento krík s oranžovými bobuľami je doslova vitamínovou bombou. Oproti citrusom obsahuje údajne až 15-krát viac vitamínu C, tiež veľké množstvo vitamínov skupiny B, E, K, ako aj flavonoidy (rastlinné metabolity), mangán, železo atď. 

PS – Ak máte záhradu, rakytník si môžete aj sami vypestovať a deti z neho môžu bobule zobkať priamo, alebo si pripravíte chutný džem, olej, čaj, či ho pridáte do smoothie. 

A čo keď je na vine železo?

Anémia, teda nedostatok železa v krvi, je pomerne častým ochorením. Veľa žien trpí anémiou a často sa dedí (pozor – anémia sa objavuje aj u dievčat, ktoré skúšajú rôzne redukčné diéty). Železo je pritom dôležitým prvkom v ľudskom tele, je zodpovedné (okrem iného) za prenos kyslíka medzi tkanivami.

Prejavy jeho nedostatku sú pomerne ľahko badateľné – bledá pokožka, kruhy pod očami, oslabená imunita, únava, vypadávanie vlasov atď. Železo sa nachádza v mnohých potravinách, napr. v červenom mäse, pečeni, vnútornostiach, celozrnných výrobkoch, strukovinách, kapuste, mrkve, strukovinách, orechoch, marhuliach, čučoriedkach, cvikle atď. 

Pred užívaním železa je dobré vedieť, že:

  • lepšiu vstrebateľnosť v ľudskom organizme má železo živočíšneho ako rastlinného pôvodu;
  • prípravky so železom netreba súčasne užívať s vápnikom, pretože navzájom rušia svoj účinok;
  • naopak, užívanie železa s vitamínom C jeho účinok znásobuje. 

Ak máte podozrenie na to, že vaše dieťa trpí nedostatkom železa, požiadajte lekára o vyšetrenie krvného obrazu dieťaťa. Hodnota hemoglobínu jednoznačne potvrdí alebo vyvráti, či dieťa anémiou trpí. Pri pozitívnom výsledku lekár predpíše vhodný liek, prípadne rozhodne, či k náprave postačí iba úprava stravy. 

POZOR!!!

Niekedy môže byť anémia spôsobená aj nedostatkom vitamínu B12, ktorý  je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a pôsobí aj na centrálny nervový systému. Podporuje vstrebávanie železa  a pri jeho nedostatku treba zaradiť do stravy viac  syrov, sóje, kyslej kapusty, rýb, vajec, vnútorností atď. 

Pitný režim

Spočítajte, koľko toho vaše dieťa za deň (napríklad cez víkend) vypije. Čo pije? Aký je podiel čistej vody? Koľko z jeho  nápojov je sladených? Nemá problém kvôli nedostatočnému pitiu s vyprázdňovaním? Možno budete večer, po urobení výpočtu, prekvapený, koľko málo/veľa vaše dieťa prijalo tekutín. Dehydrovaný organizmus nevládze.

Navyše, detský organizmus  je na dehydratáciu citlivejší ako u dospelého. Najideálnejšia je čistá voda, bylinkové čaje (napr. teraz na jar jemný žihľavový), riedené ovocné šťavy, smoothies. Kolové, sladené nápoje, ani teplé nápojov z automatov do detských rúk nepatria.  

jarná únava deti

Ako zabojovať proti jarnej únave? 

Ak ste sa už zamysleli nad stravovaním vašej rodiny a stále to nie je ono, možno to chce zmenu aj v životnom štýle! Nuda je pravá ruka únavy, určite to poznáte. A tak nastal čas vybehnúť trochu zo stereotypu...

Vyrazte na výlet – v sobotu žiadne upratovanie, aj párhodinový výlet sa ráta. Napr. do ZOO, zaujímavého múzea, na plaváreň.

Pohyb, pohyb a pohyb – má blahodarné účinky na ľudské telo, preto sa hýbte a choďte deťom príkladom. Čo tak malú túru, oprášiť bicykel, o chvíľu aj kolieskové korčule? Alebo taký squash, či iný netradičný šport. A kedy ste si naposledy boli celá rodina spolu zaplávať?

Niečo netradičné – prekvapte deti (i seba) niečím netradičným, napr. návštevou divadelného predstavenia (pozor na výber), alebo si objednajte vo fotoateliéri rodinné fotenie (nestojí to veľa), alebo sa vyberte na rýchlokurz varenia, maľovania. 

Otužujte – nie, rozhodne neradíme, aby sa z vás stali „ľadové medvede“ a skočili ste niekde do studenej rieky. Ale už aj niekoľkosekundové až minútové postupné ochladzovanie sa na záver kúpeľa povzbudí obranyschopnosť organizmu. Podobne funguje aj sauna, preto neváhajte využiť aj túto možnosť.

Dostatok spánku – žiadne ponocovanie pred televízorom, počítačom či tabletom v rukách. Vyskúšajte aj sami na sebe, že ak si doprajete denne 8 hodín spánku, budete sa po čase cítiť oveľa lepšie. Spánok lieči, regeneruje. Dbajte na to, aby aj vaše deti chodili skoro spať. Odpadne tak problém s ťažkým ranným vstávaním a vaše dieťa bude plné vitality. Dieťa vo veku 6 – 12 rokov by denne malo spať 10 hodín.

Pokiaľ vidíte, že u dieťaťa (ale platí to i pre vás) únava pretrváva, neváhajte vyhľadať lekára. Niekedy môže byť za tým aj vážnejšia diagnóza, napr. ochorenie štítnej žľazy, hormonálna nerovnováha ap.  

Jar je tu, nalaďte deti i seba pozitívne... 

Nasaďte si na tvár úsmev, na oči slnečné okuliare a do hlavy pozitívne myslenie, všetko bude hneď krajšie.

Po vitamínoch v tabletách siahnite u detí iba po porade s lekárom. Vždy najprv uprednostnite prirodzenejšiu cestu – formou čerstvej a vyváženej stravy.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: