Pitný režim detí: Tekutiny majú byť izbovej teploty

MUDr. Katarína Legrand | 4. august 2022
Pitný režim

Isteže, je leto, horúco, potíme sa, treba piť. My potrebujeme piť, aj deti potrebujú piť. Lenže, potrebujeme piť všetci rovnako? To isté? Rovnaké množstvo?

Treba si na niečo dávať špeciálne pozor? Sú nápoje, ktoré sú v lete vhodnejšie a ktoré sú, naopak, na čiernej listine? Podľa čoho vieme, či je dieťa dostatočne hydratované a kedy už treba zvýšiť pozornosť?Skúsme sa na to pozrieť pekne po poriadku. 

Pitný režim
Prečítajte si tiež:

Pitný režim

Koľko potrebujú deti piť?

Dojčené deti do 6 mesiacov nepotrebujú v princípe nič okrem dojčenia.

Materské mliečko pre ne predstavuje tekutinu aj potravu zároveň. Dostatočnú hydratáciu dieťatka vieme zhodnotiť počtom pomočených plienok. Denne by ich malo byť 6 – 8. Ak by ich bolo menej, treba navýšiť dojčenie a len v krajnej situácii ponúknuť vodičku. Ešte predtým však treba dieťatko primerane obliecť, resp. neobliecť, aby nemíňalo tekutinu a energiu na ochladzovanie.

Takže pri telovej teplote cca 36 °C úplne stačí plienočka, príp. telové priedušné body. Za vážny znak dehydratácie sa považuje vpadnutá fontanelka (v polohe ležmo), avšak takúto dehydratáciu si pri plne dojčenom dieťatku neviem celkom dobre predstaviť. Je to skôr nemožné ako možné. Z toho vyplýva, že u tých najmenších hlavne vyzliekať a dojčiť podľa potreby, nanajvýš sledovať pomočené plienky.

Detičky, ktoré sú na umelom mliečku, majú takisto v rámci všetkých mliečnych dávok aj dostatok tekutín.

A takisto ako u dojčených detí, je objektívnym meradlom hydratácie počet pocikaných plienok a treba ich hlavne adekvátne (ne)obliekať.

U detí nad 6 mesiacov, ktoré už papajú aj príkrmy, by mali k nim dostávať vodu vo fľaši alebo v poháriku.

Dojčené deti sa dojčia aj od smädu, nedojčeným medzi mliečnymi a príkrmovými dávkami môžeme ponúkať po troške vodu. Naďalej však platí plienkové pravidlo. Ak dieťatko ciká ako zvyčajne, určite mu tekutiny nechýbajú. Ak neciká už niekoľko hodín, treba mu ponúknuť vodu. Taktiež myslime na dostatočne vzdušné oblečenie alebo, ak nám teploty stúpajú do výšin, stačí plienka. A úplne najdôležitejšie v tejto vekovej kategórii je, že deti do 1 roka, nepatria na slnko. Mali by sa zdržiavať vždy v tieni.

Pohárik alebo fľaša

Drobci, ktorí už chodia, skúšajú poháriky, pijú z nich sami, zväčša teda ročné a staršie deti by mali mať k dispozícii pohár s vodou na dosah, aby sa mohli prísť napiť, keď potrebujú. Keď sa vám to zdá náročné, samozrejme, môžete im nechať k dispozícii fľašu s vodou. Avšak neexistuje ideálnejší čas ako leto na naučenie sa pitia z pohára. Lebo ak sa dieťa aj obleje, aspoň sa osvieži.

Odvrátená stránka pitia z fľaše je totiž taká, že často deti pijú z fľaše pre radosť. Nie kvôli smädu, ale preto, že ich to baví. A síce sa to nezdá, ale aj veľa piť môže byť na škodu. Preto sú ideálne fľaše s otvoreným hrdlom, pretože princíp je podobný ako pri pití z pohára. Ešte sú vhodné aj učiace sa poháriky, ktoré nemajú sosáčik, ale majú po obvode membránu a voda tečie na tej strane pohárika, kde dieťa priloží pery. Samozrejme, ak už máte doma nejakú klasickú dojčenskú fľašu, tak dávajte vodu do nej. Nemusíte teraz utekať pre učiaci sa pohár.

Tekutiny majú byť izbovej teploty

Keď už sme pri tej vode vo fľaši. Teplota vody je tiež vcelku podstatná. Ak chceme, aby telo využilo vodu na doplnenie tekutín a nie naopak, podávajme vodu izbovej teploty. Určite nie studenú a už vôbec nie chladenú. Takú vodu totiž naše telo musí najprv ohriať na telesnú teplotu. A tým sa stáva presný opak toho, čo chceme dosiahnuť. Telo vyrába energiu na zohriatie, vlastne sa potí a v konečnom dôsledku časť z vypitej vody hneď strácame.

Môžeme podávať aj vychladený čaj vhodný pre deti (medovkový, kamilkový, bazový...). Opäť však treba zdôrazniť, že nejde o chladený, ale len vychladený čaj. A nemal by to byť sladený čaj. Netreba podávať ani žiadny iný sladený nápoj. Sladké nápoje spôsobujú, že máme znova smäd, pijeme pomerne veľa a následne aj veľa močíme (nezanedbateľný je aj vplyv na zuby). V skutočnosti nám teda nedoplnia tekutiny tak, ako praobyčajná čistá voda z vodovodu. Deťom neponúkame ani bublinkové vody.

pitný režim detí

Pre všetky väčšie deti, ktoré už vedia bez problémov piť z pohára a fľaše, platia tri jednoduché pravidlá o pitnom režime:

 1. Vzdušné oblečenie a pobyt hlavne v tieni, aby sme znížili pravdepodobnosť prehriatia a potenia sa
 2. Pohár s vodu alebo fľaša s vodou vždy na dosah ruky
 3. Piť vodu alebo nesladený čaj izbovej teploty

Je to aj otázka zvyku. Ako by sme my dospelí nemali opúšťať byt bez fľaše s vodou, naučme to aj deti.

Ako spoznáte, že je dieťa dehydrované?

Okrem malého množstva plných plienok môže byť podráždené, unavené, spavé, odmieta jesť aj piť.

Dehydratácia: Prvá pomoc
Prečítajte si tiež:

Dehydratácia: Prvá pomoc

TOP ovocie a zelenina s obsahom vody

Popri tekutinách nezabúdajte deťom ponúkať veľa ovocia a zeleniny, najmä druhy, ktoré obsahujú vysoký podiel vody. Rešpektujte však vek dieťaťa, jeho zavedené potraviny a prípadné alergie. 

Ktoré druhy ovocia a zeleniny to sú?

 • melón
 • marhule
 • jahody
 • maliny
 • uhorky
 • paradajky
 • tekvica
 • brokolica
 • ľadový šalát
 • reďkovky

MUDr. Katarína Legrand, pediater, www.vasaokidoki.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: