Dehydratácia: Prvá pomoc
Pozor na pitný režim detí!
Prvá pomoc pri degydratácii
Voda tvorí až 70% nášho tela. Je základnou súčasťou každej bunky. Kolobeh vody v tele patrí k základným procesom živého organizmu. Vodu prijímame vo forme tekutín, ale aj v tuhej potrave napr. ryža, chlieb, zemiaky, ovocie, zelenina. Vodu strácame močením, dýchaním, potením, stolicou, slzami.
Kedy sú zvýšené straty vody v organizme
- pri zvýšenej teplote
- pri hnačke
- pri vracaní
- pri masívnom potení a pri veľkej fyzickej námahe hlavne v horúcom prostredí
Dehydratácia = nedostatok vody v tele
Ak sa pri zvýšených stratách nedopĺňa adekvátne množstvo tekutín, dochádza k dehydratácii.
Známky miernej dehydratácie
- suché ústa, suchý jazyk, málo slín
- pri plači dieťa nemá slzy
- dráždivosť alebo únava, dieťa je príliš pokojné, ukladá si hlavičku
- dieťa nemočí 3-4 hodiny (deti do pol roka života)
- nemočenie 6-8 hodín u ostatných detí
- mierne vpadnutá veľká fontanela u dojčiat
Ak má vaše dieťa tieto príznaky, navštívte lekára. Už v tomto štádiu lekár musí zvážiť prípadnú infúznu liečbu.
Ťažká dehydratácia
- veľmi suché ústa a sliznice dutiny ústnej, suchý jazyk, sliny nie sú prítomné
- suchá poddajná koža, hlavne na brušku, vnútorných stranách stehien a ramien, ľahko urobíte kožnú riasu, koža ako keby bola voľná
- ochabnutosť
- prepadnuté oči
- jasne vpadnutá veľká fontanela
- dezorientácia
- plytké a zrýchlené dýchanie
- zrýchlený pulz
- nemočenie viac ako 6-8 hodín u deti do 3 rokov
- nemočení 8-10 hodín u starších detí
Ak má vaše dieťa tieto príznaky, vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
K takejto situácii by nemalo dôjsť.
Prevencia dehydratácie
- Ponúkať dieťaťu pravidelne veľa tekutín hlavne počas choroby, fyzickej aktivity, vracaní, hnačke.
- Ak dieťa nepije pre obtiaže pri prehĺtaní napríklad pri angíne, je potrebné tlmiť bolesť liekmi proti bolesti a zlepšiť pitie a jedenie.
- Pri upchanom nose majú hlavne dojčatá problém jesť a piť kvôli zlej koordinácii prehĺtania a dýchania. V tomto prípade sú potrebné kvapky do nosa na uvoľnenie nosových priechodov.
- Myslieť na zvýšený príjem tekutín už pri mierne zvýšenej teplote, nie až keď je neskoro. Je potrebné zrážať vysokú teplotu okrem liekov aj fyzikálnymi metódami, viac Horúčka. Pri vysokej teplote sú straty tekutín vyššie. Dieťa obliecť ľahko.
- Dbať na zvýšený príjem tekutín počas horúcich, suchých a veterných dní, hlavne pri fyzickej aktivite. Podávať tekutiny ešte pre začatím cvičenia a podávať najmenej každých 20 minút počas telesnej aktivity. Šport počas horúcich dní je lepšie vykonávať ráno alebo neskôr popoludní.
- Piť je potrebné toľko, aby dieťa nepocítilo smäd. Ak dieťa cíti smäd, môže byť už dehydratované. Preto piť sa má skôr, než nastane pocit smädu.
- Črevná chrípka – gastroenteritis u deti je vírusové ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa prejavuje vracaním a hnačkami. Je potrebné od začiatku dodržať diétu a dodávať tekutiny. Porušenie diéty vedie k zhoršeniu vracania a zvýrazneniu hnačiek, čo prispieva k vzniku dehydratácie.
- Pri tomto ochorení vynechajte mastné jedlá, sladké nápoje, mliečne jedlá až o úprave stolice. Vhodná je ryža, staršie pečivo, uvarené osolené neomastené zemiaky, chlieb, chudé mäso, jogurt, ovocie zelenina.
Čo môžeme urobiť doma
Ľahkú dehydratáciu môžete hlavne u starších detí zvládnuť doma. Čím je dieťa mladšie, tým je riziko väčšie a tým skôr vyžaduje pri dehydratácii infúznu liečbu.
Postup pri dopĺňaní tekutín
- tekutiny často, v malých množstvách, každých 10-15 minút 1-2 čajové lyžičky u malých detí, polievkovú lyžicu u starších detí
- nepodávajte len čistú vodu, striedať tekutiny
- vhodné sú minerálky, rehydratačný roztok WHO alebo Kulíšk, (dieťa pri vracaní, hnačkách, potení stráca okrem vody aj soli, ktoré je potrebné dopĺňať
- kľudový režim, nedráždivá strava
- sledujte príznaky dehydratácie, ak sa príznaky zhoršujú napriek podávaniu tekutín, navštívte lekára
POZOR:
Pri strate hmotnosti u malých detí 10% a viac, pri profúznom vracani, pri pretrvávaní hnačiek je potrebné navštíviť lekára skôr ako sa objavia známky ťažkej dehydratácie. K takému stavu pri pozornej starostlivosti rodičov by nemalo dôjsť.