10 tipov na pokojný spánok bábätiek
Prvých šesť mesiacov života dieťaťa môže byť pomerne stresujúcich, najmä čo sa týka spánku. Sú bábätká, ktoré sa trápia kolikou či refluxom a potom sú aj také, ktoré prespia celú noc od narodenia. Čítať viac..
Prvých šesť mesiacov života dieťaťa môže byť pomerne stresujúcich, najmä čo sa týka spánku. Sú bábätká, ktoré sa trápia kolikou či refluxom a potom sú aj také, ktoré prespia celú noc od narodenia. Čítať viac..
Keď už konečne držíte svoj vytúžený poklad v rukách, určite sa neviete dočkať prvých významných míľnikov jeho života. Prvý úsmev, sedenie bez opory, prvé kroky a, samozrejme, ten najkrajší zvuk – detský smiech. K tomu sa však musí bábo postupne prepracovať. Čítať viac..
Od narodenia je dieťatko schopné plakať a kričať, aby mama prišla a postarala sa oň. Čítať viac..
Deväť mesiacov totiž žili v teplučkom prostredí maminho lona, kde počúvali tep srdca. Schúlené v malom klbku sa pohupovali v rytme jej krokov a dostávali neustály prísun potravy. Niektoré deti sa s príchodom na svet vyrovnávajú bez problémov, iné zúfalo plačú a chcú sa vrátiť späť. Čítať viac..
"To, ako budeme s bábätkom zaobchádzať prvé týždne, sa odrazí na jeho nálade a psychomotorickom vývoji," konštatuje pediatrička Katarína Legrand. Čítať viac..
Toľko zmien musí prekonať vaše maličké spolu s vami. Pripravte sa, dobrodružstvo života sa začína a pekne zhurta! Čítať viac..
Najprv sa nemôžeme dočkať, kedy už konečne vyjdú, a potom tŕpneme, keď kvôli nim musíme s dieťaťom do zubnej ambulancie... Čítať viac..
Rýchlym a veľmi efektívnym spôsobom, ako určiť hneď po pôrode zdravotný stav novorodenca, je takzvané Apgar skóre. Ide o hodnotenie základných životných funkcií dieťaťa v prvej, piatej a desiatej minúte života. Čítať viac..
Pamätáte si rozprávku, ktorú ste ako dieťa počúvali pred spaním, krížik na čelo od mamy, alebo je to spomienka na strach z tmy a samoty? Čítať viac..
Stolica je odrazom toho, čo dieťatko zjedlo a tiež ukazovateľom fungovania tráviaceho traktu. Je preto logické, že sa mení s pribúdajúcim vekom, je odlišná u dojčených detí v porovnaní s tými nedojčenými, mení sa v závislosti od druhu stravy, od množstva prijatých tekutín, pohybu, režimu stravovania či stresu. Čítať viac..
Keď príde bábätko na svet, všetko je preň nové a neznáme. Dovtedy bolo skryté v bezpečí, teple a tme v maminom brušku, a zrazu sa musí vyrovnať s množstvom nových podnetov, zvukov, ostrým svetlom, rozdielmi teplôt. Ako bábätku uľahčiť adaptáciu na život „vonku“? Čítať viac..
Prečo občas nájdete v plienke zelenú, čiernu alebo dokonca červenú stolicu? Je dôvod na obavy? Čítať viac..
Keď bábätko zaplače, akosi automaticky ho vezmeme na ruky, pritúlime a nosíme, či pohojdávame sa s ním. Všetky to robíme rovnako, je to inštinktívna reakcia, zistili vedci. Čítať viac..
Ešte pred narodením je hlavička dieťatka poddajná, aby dokázala prejsť pôrodnými cestami matky. Napomáhajú tomu otvorené fontanely, ktoré sa zaceľujú až okolo roka a pol veku. Čo však, keď zistíme, že naše bábo nemá tvar hlavičky guľatý, ale začína byť asymetrický a hlávka sa javí ako zležaná? Čítať viac..
Prvý rok je plný veľkých zmien pre vás oboch. Spoznávate sa navzájom a z maličkého chrústika sa stane batoľa, ktoré už toho toľko vie. Máme pre vás tipy, ako mu môžete pomôcť rozvíjať sa (a zabaviť) v každom mesiaci jeho úžasného prvého roka. Čítať viac..