Bäbätká spia pri mamách pokojnejšie
Keď príde bábätko na svet, všetko je preň nové a neznáme. Dovtedy bolo skryté v bezpečí, teple a tme v maminom brušku, a zrazu sa musí vyrovnať s množstvom nových podnetov, zvukov, ostrým svetlom, rozdielmi teplôt. Ako bábätku uľahčiť adaptáciu na život „vonku“?
Jedným zo spôsobov je napríklad kontakt koža na kožu, ktorý si mnohí rodičia užívajú s bábätkom už v pôrodnici. Niektorí psychológovia sú presvedčení o tom, že práve takýto blízky kontakt s rodičom je tým ideálnym prostredím, v ktorom novorodenci optimálne prospievajú.
A naopak, dlhodobejšia separácia od mamy v prvých dňoch po pôrode môže negatívne ovplyvniť ich psychickú pohodu. Z výskumov so zvieratami máme jasné dôkazy o škodlivosti separácie v citlivom období po pôrode, počas ktorej prežívajú intenzívny stres. U ľudí však priame dôkazy zatiaľ chýbajú.
NOSIŤ dieťa na rukách nie je ROZMAZNÁVANIE
Bábätka stresuje, ak sú od mamy ďaleko
Preto sa výskumný tím z Univerzity v Kapskom meste pod vedením Baraka Morgana rozhodol preskúmať, či je pre novorodenca separácia od mamy skutočne stresujúca. Keďže prežívanie stresu u novorodencov nie je ľahké odpozorovať z vonkajších prejavov, zamerali sa výskumníci na porovnanie fyziologických ukazovateľov stresu počas dvoch rôznych situácií: keď si s mamou užívali kontakt koža na kožu, a keď spali sami v postieľke.
„Pri separácií mali bábätká výrazne menej hlbokého spánku, oproti tomu, keď boli v tesnom kontakte s mamou.“
Výskumu sa zúčastnilo hneď v pôrodnici 16 novorodencov narodených cisárskym rezom v riadnom termíne. Tieto deti si výskumníci vybrali z prozaického dôvodu – ženy po sekcii zostávali v pôrodnici tri dni, takže mali čas zúčastniť sa štúdie. Merania sa uskutočnili vždy počas spánku, pretože vtedy mali bábätká porovnateľnú úroveň aktivity.
Na druhý deň po narodení bolo každé bábätko monitorované počas dvoch situácií: keď spali samy v postieľke ako obvykle, a keď spali v kontakte „koža na kožu“ na maminej hrudi. Fyziologická odpoveď na stres je riadená autonómnym nervovým systémom, u novorodencov bol preto počas spánku monitorovaný tep ako ukazovateľ aktivity autonómneho nervového systému.
Keď porovnali túto aktivitu každého bábätka počas spánku na maminej hrudi a počas samostatného spánku, zistili, že ich autonómna aktivita sa pri samostatnom spánku zvýšila o 176 % oproti kontaktu koža na kožu. Rozdiely sa našli aj v type spánku – pri separácií mali bábätká výrazne menej hlbokého spánku, a viac aktívneho – teda „plytšieho“ spánku – než keď boli v tesnom kontakte s mamou.
Spoločné spanie: Dokedy je vhodné pre dieťa?
Bábätko je v maminej náruči pokojnejšie
Štúdia naznačuje to, čo mnohí rodičia intuitívne vedia: že bábätko je v maminej náruči pokojnejšie a separácia môže spôsobovať stres, na zvládanie ktorého novorodenec vonkoncom nemá nástroje. Z evolučného hľadiska je pre novorodencov prirodzenejšie byť v období po pôrode v tesnom spojení s rodičom.
Autori štúdie predpokladajú, že práve v takomto prostredí sa môže ich nervová sústava optimálne vyvíjať. Mnohé ďalšie výskumne potvrdené benefity kontaktu koža na kožu tiež nabádajú tráviť takto s novorodencom maximálne množstvo času. Užívajte si teda s bábätkom takéto chvíle v maximálnej miere!