5 tipov na posilnenie vzťahovej väzby: Vzťah s dieťatkom začína ešte skôr, než sa po prvýkrát uvidíte
Podstatou vzťahovej väzby je získať fyzické a emocionálne uspokojenie a pocit bezpečia od blízkej osoby. Čítať viac..
Podstatou vzťahovej väzby je získať fyzické a emocionálne uspokojenie a pocit bezpečia od blízkej osoby. Čítať viac..
Staráme sa o to, aby bolo nakŕmené, prebalené, spokojné, aby ho netrápilo bruško ani nič iné. Popri tom nám však môžu ujsť dôležité detaily. Pozrite sa, aké milé pokroky robí bábätko mesiac po mesiaci. Čítať viac..
„On tam byť nechce, on tak plače, jemu sa to nepáči, nebudem ho predsa trápiť a podobne“ – presne takto často reagujú mamičky, keď sa s nimi rozprávate o polohe na brušku alebo, ako sa ľudovo hovorí, o pasení koníčkov. Čítať viac..
Niektoré detičky sa najskôr plazia. Nepoužívajú na presun nožičky, ale iba ruky. Pomocou nich ťahajú celé telíčko za sebou, ako hadíky. Prečo? V našich domácnostiach v posledných rokoch absentujú koberce. Preferujeme plávajúce podlahy, ktoré však detičkám príliš nepomáhajú. Čítať viac..
Keď sa mi narodil Tobias, bol dieťatkom, ktoré často plakalo, a to cez deň, ako aj v noci. S čistou plienkou, vyspatý aj nakŕmený. Často sa budil s plačom, akoby sa dusil. Upokojil sa, keď sme ho ja alebo manžel zobrali na ruky, naše noci boli niekedy doslova „prenosené“. Čítať viac..
Metóda klokankovania bola po prvýkrát použitá v 80. rokoch 20. storočia v Bogote v Kolumbii, ako reakcia na vysokú úmrtnosť predčasne narodených detí a zároveň nedostatok inkubátorov. Vďaka jej výhodám sa znížila úmrtnosť nedonosených detí v spomínanom regióne o polovicu. Čítať viac..
Jemné krehké bábätko má svoje špecifické potreby aj čo sa týka starostlivosti o pokožku. Čítať viac..
Strihanie nechtov patrí medzi činnosti, ktoré deti nemajú práve v láske, najmä tie menšie a najviac asi bábätka. Ako deti motivovať, obalamutiť, aby strihanie nechtov nebol horor, ale aspoň thriller, v tom lepšom prípade, aby sa jednalo aspoň o rituál bez zbytočného cirkusu? Máme pre vás pár tipov! Čítať viac..
Lanugo môže vyzerať ako biele alebo tmavé chĺpky na chrbte, ramenách, rukách, čele a lícach dieťaťa. Môže sa vyskytnúť len na niekoľkých miestach alebo pokrýva väčšinu tela. Čítať viac..
K prvým slovíčkam je dlhá cesta, rodič je na nej príjemným sprievodcom. Čítať viac..
Novorodenec nemá iba jednu fontanelu, ale hneď šesť. Prečo ich dieťatko má? Kedy sa má veľká fontanela uzavrieť? A čo, ak sa uzavrie skôr alebo neskôr? Čítať viac..
Nejde o časový rozpis. Ide o citlivé vnímanie potrieb vlastného dieťaťa a zladenie toho, čo všetko je potrebné počas dňa zrealizovať a stihnúť. Čítať viac..
Dieťatko treba polohovať, aby nemalo preležanú hlavičku. Túto vetu ste isto počuli nespočetne veľakrát, no je na nej kus pravdy. Čítať viac..
Keď hovoríme o novorodencovi, často si predstavíme malé bábätko, ktoré väčšinu dňa prespí, a keď je hore, tak papá, prebaľujeme ho, obliekame alebo ho mamička kúpe. No toto malé stvorenie obľubuje aj hry a sociálne aktivity. Inšpirujte sa! Čítať viac..
Je úplne prirodzené chcieť čím skôr navštíviť novorodenca, avšak pre rodičov, najmä pre mamičku, to nemusí byť vždy vhodné. Kedy je ten správny čas? Ohlásiť sa, alebo zastaviť sa „len tak“ cestou? Čo doniesť a na čo si dávať pozor? Čítať viac..