Prvé mesiace s bábätkom: Bude to krásne, ale aj veľmi náročné
Hlavnou úlohou šestonedelia je dojčiť dieťa na požiadanie a zamilovať sa doň. Keď máte pocit, že už nemôžete, dajte si nahé dieťa na svoje telo a odpočívajte spoločne. Čítať viac..
Hlavnou úlohou šestonedelia je dojčiť dieťa na požiadanie a zamilovať sa doň. Keď máte pocit, že už nemôžete, dajte si nahé dieťa na svoje telo a odpočívajte spoločne. Čítať viac..
Predstavte si, že ste rodič a vaše bábätko sa práve snaží niečo povedať zvukmi alebo na vás upiera zvedavý pohľad. Vy sa usmejete alebo ho jemne pohladíte. Toto jednoduché gesto nie je len prejavom lásky, ale je to aj kľúčová forma komunikácie, ktorá má zásadný vplyv na rozvoj mozgu dieťaťa. Tento proces, známy ako „podaj a prijmi“ (angl. serve and return), má veľký vplyv na emocionálny, kognitívny a sociálny vývoj dieťaťa. Čítať viac..
Dojčatá nie sú evolučne prispôsobené na to, aby spali samostatne. Počas celej ľudskej histórie bolo spoločné spanie normou. Umožňuje deťom zostať v tesnom kontakte s matkami pre reguláciu telesných funkcií, teplo a ochranu. Čítať viac..
Prerezávanie prvých zúbkov je spojené s nepokojom u dieťatka. Prejavuje sa zvýšeným slinením, občas sa objavia aj malé vyrážky okolo úst, prerezávanie zúbkov môže sprevádzať redšia stolica. Dieťatko si škriabe líčka alebo sa ťahá za uško, pretože nevie presne identifikovať, odkiaľ bolesť prichádza. Čítať viac..
Všetky deti občas plaču, pretože – musia plakať. Dokonca úplne zdravý novorodenec plače priemerne jednu až tri hodiny denne. Malé deti nie sú schopné samy si pomôcť, spoliehajú sa na niekoho iného , aby im poskytol potravu, teplo a pohodu, ktoré potrebujú. Čítať viac..
Prvé tri roky života dieťaťa sú najdôležitejšie a zároveň najzraniteľnejšie pre vývoj mozgu. Krik, cigaretový dym, alkohol, zanedbaná starostlivosť, emocionálny chlad a odmietanie... to všetko významne ovplyvňuje vývoj mozgu a celkové prospievanie bábätka. Čítať viac..
Rozžiarená tvár, doširoka otvorené oči, prehnaná mimika a hlavne vysoký hlas, pomalé tempo a spevavá intonácia. Tak sa väčšina z nás rozpráva s malými bábätkami. Nikto nás to neučil, rozprávame tak akosi automaticky. Čítať viac..
Keď sa bábätko po prvýkrát samo prevalí z chrbátika na bruško, je to preň veľký krok. Čítať viac..
„V jednej chvíli som mala pocit, že to nezvládnem, ale teraz je to už nesmierna úľava. Na ten pocit som sa veľmi tešila, že to všetko opadne a budem sa len a len tešiť,“ hovorí mama Soňa, ktorú pri treťom pôrode sprevádzal manžel Jaroslav. Čítať viac..
Máte doma malé bábätko a staršie dieťa v škôlke? Uvažujete o tom, že necháte staršie dieťa radšej doma kvôli zvýšenej chorobnosti v kolektíve? Čítať viac..
Možno sa veľa ockov cíti odstrčených a nepotrebných, keď vidia, ako to mamke dobre ide. Alebo si myslia, že ich čas ešte len príde, keď bude dieťatko staršie. Ale nie je to tak. Keby bábätká vedeli rozprávať, povedali by ockom toto... Čítať viac..
Pomerne častá, ale ešte donedávna trochu podceňovaná príčina nespokojnosti bábätka. Čítať viac..
Tretia najpočetnejšia zložka živín v mlieku nie je určená pre samotné dieťatko. Tak načo tam je? Čítať viac..
Plač, plač a znovu plač. Prečo práve vaše dieťatko toľko plače? Veď robíte všetko možné aj nemožné, aby mu nič nechýbalo. Tak čo sa s ním vlastne deje? Čítať viac..
Všetky deti občas plačú. Novorodenec plače priemerne jednu až tri hodiny denne. Malé deti nie sú schopné samy si pomôcť, spoliehajú sa na niekoho iného, aby im poskytol potravu, teplo a pohodu, ktoré potrebujú. Čítať viac..