Dobré baktérie v brušku dojčených detí

RNDr. Barbara Sviežená PhD. | 16. február 2021
Dojčené deti a dobré baktérie

Vedeli ste, že materské mlieko je dokonalým zdrojom živín nielen pre samotné dieťa?

O význame dojčenia detí po ich narodení snáď ani nemusíme písať. Okrem iného je dojčenie nevyhnutné pre vývoj a dozrievanie tráviaceho traktu dieťaťa. Jedným z kľúčových benefitov je práve rozvoj črevnej mikroflóry detičiek.

Viac ako 90 % všetkých baktérií tráviaceho systému u dojčeného dieťaťa patrí k zdraviu prospešným. Zdravá mikroflóra je základom správneho rozvoja imunitného systému. 

Deti, ktoré nie sú dojčené, majú dokázateľne celkom iné zloženie črevnej mikroflóry ako dojčené.  Ako prvé sa zistilo, že mikróby bifidobacteria (ext. zdroj bifidobacteria) sú v stolici dojčených detí častejšie ako v stolici detí kŕmených umelou mliečnou formulou. Čím to je, a čím sa líši mlieko materské od mlieka kravského?

Materské mlieko "živí" nielen dieťa

Je dokonalým zdrojom živín nielen pre samotné dieťa. Obsahuje (okrem iného) približne 200 rôznych oligosacharidov, tzv. OMM. Po tukoch a laktóze sú práve OMM najviac zastúpená zložka mlieka. Zaujímavé ale je, že deti ich nedokážu stráviť!

Tretia najpočetnejšia zložka živín v mlieku nie je určená pre samotné dieťatko. Tak načo tam je? 

OMM oligosacharidy prechádzajú bez zmeny žalúdkom aj tenkým črevom a končia v hrubom čreve dieťaťa. Vyzerá to tak, že táto zložka materského mlieka je potravou len pre črevné baktérie. Zároveň môžeme povedať, že je to prvé a najdôležitejšie prebiotikum vo výžive najmenších detí a príroda si to zariadila sama bez našej pomoci.

Zistilo sa, že OMM podporujú rast konkrétneho poddruhu, a to bifidobacterium longum infantis alebo skrátene b. infantis. Bežná jogurtová kultúra, b. lactis nerastie u dojčených detí vôbec. Materské mlieko teda špecificky vyživuje LEN baktérie b. infantis. Táto baktéria za odmenu v čreve detičiek tvorí krátke molekuly mastných kyselín, vďaka ktorým dozrievajú ich črevné bunky!

Okrem toho podporuje aj imunitný systém výrobou protizápalových látok. Jednoducho, dokonalá symbióza, ktorá sa nedá ničím nahradiť.

Dojčené deti majú menej črevných infekcií

Látky obdobné prebiotickým oligosacharidom OMM pôsobia v čreve detičiek ako vychytávač cudzorodých látok či patogénov. Viažu sa na stenu čreva, a dokážu zablokovať prístup salmonele, listérii, kampylobaktériám a ďalším nebezpečným prišelcom. To vysvetľuje, prečo mávajú dojčené deti menej črevných infekcií v porovnaní s deťmi na umelom mlieku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: