Zležaná hlavička - pomôžu rehabilitácie, či helma?

Veronika Kmetóny Gazdová | 9. január 2022
Zležaná hlavička

Ešte pred narodením je hlavička dieťatka poddajná, aby dokázala prejsť pôrodnými cestami matky. Napomáhajú tomu otvorené fontanely, ktoré sa zaceľujú až okolo roka a pol veku. Čo však, keď zistíme, že naše bábo nemá tvar hlavičky guľatý, ale začína byť asymetrický a hlávka sa javí ako zležaná?

Čo je príčinou, ako tomu predísť, či dokonca, v ktorých prípadoch vyhľadať pomoc v podobe helmičky, prípadne rehabilitačných cvičení?

Tvar hlávky bábätka závisí od jeho vývoja v maminom brušku počas tehotenstva, ale významne ho môže ovplyvniť aj pôrod či genetika. Dieťa pri narodení prichádza na svet s mäkkou lebkou, aby prešlo pôrodnými cestami a „uľahčujú“ to aj fontanely. Ide o mäkké miesta na hlave spájajúce kosti lebky – lebečné kosti, ktoré sa dieťatku uzatvárajú u každého individuálne, ale zväčša po prvom roku života. Dôležité však je, ako s dieťatkom manipulujeme a aké prinášame stimuly, ktoré tvar hlavičky následne ovplyvňujú. 

Význam polohovania bábätka

V prípade malinkých bábätiek, ktoré sa ešte samy nepretáčajú, je polohovanie základným úkonom, ktorý je prevenciou zležanej hlavičky (plagiocefalia). Je dobré dieťatko pravidelne otáčať, nezotrvávať len v polohe na chrbátiku, keď sa hlávka prirodzene splošťuje.

Naopak, je potrebné striedať svetové strany, na ktoré ho ukladáme, mierne podopierať chrbátik, meniť umiestnenie kolísky či postieľky, ak dieťatko preferuje jednu stranu, zväčša tú, ktorá ide za denným svetlom, prípadne striedať polohy – tam, kde malo hlavičku, umiestniť nôžky a opačne. Týmto striedaním polôh sa dokážu napraviť aj mierne zležania, avšak nič netreba nechávať na náhodu. 

Počas dňa bábätko aj na brušku

Tiež je v čase bdelosti dôležitá aj poloha na brušku a to už od skorého začiatku, pri ktorej dochádza k zníženiu tlaku na zadnú časť hlavičky. Dieťa tým zapája a posilňuje svalstvo krku a ramien, vďaka čomu neskôr udrží hlávku bez opory a začne ju otáčať už aj vďaka zvedavosti samo a intenzívnejšie. Poloha na brušku ale nemá význam len v prípade prevencie zležanej hlavičky u bábätiek, ale je neoddeliteľnou súčasťou psychomotorického vývoja, na čo následne nadväzujú ďalšie fázy, ako plazenie, lozenie i samotná chôdza ap.

Význam má aj správna stimulácia napr. hračkami, keď dieťatko prirodzene natáča hlávku za sýtymi farbami a zvukmi. Rovnako je možné zabezpečiť si zdravotnícke špeciálne vankúšiky, ktoré vytvoria podmienky na elimináciu zležania. Netreba zabúdať ani na striedanie polôh ľavej a pravej strany pri kŕmení dieťatka.

Dôležité Déčko

Na pevnosť kostí významné vplýva aj hladina vitamínu D u bábätka, a preto sa im podáva bez ohľadu na ich spôsob výživy od 2. týždňa po pôrode minimálne do jedného roka veku dieťaťa, optimálne do troch. Práve nedostatok vitamínu D môže byť príčinou, ktorá stojí za zležanou hlavičkou bábätka.

Nízka hladina tohto vitamínu sa prejavuje mäknutím kostí lebky v záhlaví počas obdobia rastu dieťaťa a preferovaním polohy na chrbátiku sa zležanie ešte viac zvýrazní. Je potrebné riešiť to hneď od prvých momentov a nenechávať formovanie lebky bábätka štýlom „neskôr sa to zakryje vláskami“, nejde tu totiž len o estetický problém.

Zanedbaná ťažká deformita lebky u bábätka môže mať za následok až nepriaznivý vývoj mozgu.  

Torticollis a šijové svalstvo

Svalové stuhnutie šije, tzv. torticollis, býva častou príčinou zležanej hlávky. Tým, že skrátené krčné svalstvo obvykle na jednej strane, dieťatko automaticky preferuje jednu stranu pri spánku, pohybe, aktivite. Ako sa prejaví?

V polohe na brušku nedvíha hlávku po stredovej rovine, ale „ťahá“ ju do strany. Tiež sa neotáča za hračkou symetricky na jednu a druhú stranu, ale v pohybe hlávky je viditeľný rozdiel otočenia doprava a doľava. V prípade, že sa dieťatko už opiera o lakte, vidieť rozdiel aj v rukách, a to v ich asymetrii. Jedna strana je prirodzene ohybná, druhá menej a zdá sa „kŕčovitejšia“. Pri naťahovaní za hračkou táto rúčka nie je aktívna a dieťa automaticky túto asymetriu podporuje každým pohybom.

Zležaná hlavička: Rehabilitácie či helma?

Keď sa napriek polohovaniu stav nenapravuje, dieťatko sa odporučí k fyzioterapeutom alebo ortopédom. Vhodná forma cvičení (napr. aj prostredníctvom Vojtovej metódy) dokáže asymetrie na šiji ovplyvniť, celkovo nastimuluje motoriku dieťatka a následne sa postupne upraví aj zležanie hlavičky, keďže aj dieťa bude viac spolupracovať pri polohovaní, pohybe a aktivitách. 

Pasívny a aktívny rozsah pohybu v krčnej chrbtici by sa mal u detí s asymetrickým tvarom hlavičky a tváre vždy hodnotiť. Ak je rozsah pohybu obmedzený a polohovanie nedostatočné, mal by lekár rodičom odporučiť liečbu pomocou kraniálnej ortézy,  ktorá umožňuje usmernený rast lebky. To znamená, že vďaka tejto prilbe detská hlava rastie len do miest, kam to ortéza svojím tvarom dovoľuje.

Je prispôsobená tomu, aby jej nízka hmotnosť a prirodzený tvar neobmedzoval dieťa v pohybe a nedochádzalo k nadmernému zaťaženiu svalov krčnej chrbtice. Táto pomôcka v podobe helmy sa pre deti využíva od 4 do 18 mesiacov, a to  v priemere 4 mesiace. Najlepšie výsledky je možné dosiahnuť, ak sa liečba začne čo najskôr, kedy je hlavička lepšie formovateľná a táto liečba je intenzívna, keďže pre správny efekt ju dieťatko má takmer nepretržite. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: