Zležaná hlavička - dá sa to ovplyvniť?

Zležaná hlavička - dá sa to ovplyvniť?
4.11.2016 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Vaša otázka: Pri návšteve poradne sa detská lekárka zmienila, že syn má zležanú hlavičku a odporučila nám podávať viac vitamínu D. Ako a do akého veku bábätka možno tvar hlavičky ovplyvniť?

Synček spáva len na chrbte, mení polohu hlavičky, v priebehu dňa ho od narodenia často kladiem aj na bruško.

"Zležaná" hlavička môže mať dve príčiny

Na vašu otázku odpovedá Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký CSc:  „Zležaná hlavička“ u dojčiat vzniká najčastejšie v prvom polroku života z dvoch príčin. Buď sa jedná o relatívny alebo absolútny nedostatok vitamínu D alebo druhá možnosť je  trvalá poloha dieťaťa a jeho hlavičky v postieľke.

Nedostatok vitamínu D sa prejaví ako zmäknutie kostí – na lebke v záhlaví – vtedy, keď dieťa rastie. Teda – rýchlo rastúce a priberajúce deti (napríklad nedonosené deti) potrebujú viac D vitamínu ako deti neprospievajúce. Detská lekárka vám určite poradí jeho dávkovanie.

Prečítajte si aj:  Má moje bábätko dostatok D-vitamínu?

Druhou príčinou je trvalá poloha hlavičky v postieľke. Ak dieťa leží stále tak, že do miestnosti pozerá rovnakým smerom, „zaleží“ si záhlavie. Je vhodné meniť jeho polohu v postieľke tak, aby ležalo hlavičkou tam, kde malo predtým nožičky. No a v bdelom stave je veľmi dôležitá poloha na brušku (nie v spánku!). Ak to robíte, záhlavie sa s istotou vyrovná.

Mohlo by vás zaujímať aj: Pád bábätka na hlavičku. Čo robiť?