Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • prevenar

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať z koľkých očkovaní pozostáva vakcína prevenar,
  mám dcéru narodila sa 19.1.2008.Dňa 28.1.2009 bola očkovaná prvým prevenarom ,dňa 10.3.2009 bola očkovaná druhým prevenarom. Keď som sa opýtala kedy máme prísť na doočkovanie tretím prevenarom tak mi pani doktorka povedala,že to nie je nutné,lebo dcére bol pichnutý prvý prevenar keď mala viac ako rok.Keď sme sa rozprávali s pani doktorkou pri prvom prevenare vravela,že kompletné očkovanie pozostáva z troch vakcíniTouto otázkou nechcem spochybňovať prácu pani doktorky stará sa o nás vzorovo,len ma zaujíma aj Váš názor.Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Marika

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti, ktoré dovŕšia jeden rok sa očkujú dvoma dávkami očkovacej látky Prevenar a je to dostatočné pre navodenie imunity.

Podobné otázky

 • Hexa+pneumokok + MMR

  , Autor: KK

  Dobry den ,
  Chcela by som s dcerkou vycestovat za menzelom do Juznej Ameriky (Guyana) nakolko tam bude pracovne este minimalne 2 roky.
  Vzhladom k tomu ze pochadzam z maleho mesta a nasa pani doktorka nema skusenosti s ockovanim deti do takychto krajin ockovali sme dcerku nasledovne :
  24.5.2021 Infanrix Hexa,Prevenar 13, Rotavirus
  21.6.2021 - Bexsero, Rotavirus
  19.7.2021- infanrix Hexa, Prevenar 13, Rotavirus
  16.8.2021- Bexsero
  Na 7.1 mame naplanovane ockovanie :Hexu +prevenar a MMR naraz aby sme ju mohli ockovat nasledne na zltu zimnicu ktora je odporucana pri cestovani do tychto krajin . Vedeli by sme mi prosim poradit ktore ockovanie je nevyhnute pripadne ako ho skombinovat s povinnym ockovanim nakolko nasa pediatricka mi oznamila ze by som sa mala preistotu informovat aj inde . Bola som osobne na klinike zahranicnej mediciny v Kosiciach kde mi povedali ze dceru zaockuju na zltu zimnicu najskor od 10 mesiaca ale aj tak si myslia ze je to skoro . Planovali sme vycestovat do konca Februara 2022. Moze sa MMR podavat dietatu uz v 10 mesici a nasledne Zlta zimnica ? A este by som sa chcela informovat ako je to s tuberkulozou na ktoru sa od roku 2012 na slovensku neockuje pricom
  v J.Amerike je to zakladne ockovanie u deti . Vopred sa ospravedlnujem za rozsiahlost spravy . Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V prvom rade musíte sa rozhodnúť, či vycestujete s dieťaťom ešte pred ukončením základného očkovania. V zásade to neodporúčam. Tak ako píšete by som určite neočkovala. Odstup medzi druhou a treťou dávkou očkovania má byť najmenej 6 mesiacov, čo nie je. MMR sa síce môže podať aj pred dovŕšením jedného roka, teda v prípade nutnosti, čo cesta do južnej Ameriky je, ale aj tak sa tam po 15tom mesiaci musí preočkovať. TBC sa očkuje až po skončení základného očkovania teda najskôr 6 týždňov po podaní MMR vakcíny v 15 tom mesiaci. Predtým sa vyšetria na pľúcnom či sa dieťa s tbc už stretlo.
  Iným riešením je zaočkovať žltú zimnicu ak je potrebné a meningokovú meningitidu / aj bexsero aj nimenrix/ a ostatné očkovania dokončiť podľa časového harmonogramu v Južnej Amerike.

 • prvé očkovanie

  , Autor: Ev.

  Dobrý deň pani doktorka, syn, 5 rokov, nebol ešte nikdy očkovaný, rozhodli sme sa očkovať vo vyššom veku. Teraz, tesne po 5. narodeninách sme sa dohodli s dr. že bude zaočkovaný, dostal Boostrix polio. Chcem sa opýtať, či je to v poriadku a či stačí jedna dávka, ako nám povedala naša pani doktorka. Pýtala som sa viacerých rodičov, ktorý postupovali podobne a dostala som informácie že táto vakcína sa môže podať len ak už dieťa bolo očkované hexavakcínou a tiež že musia byť podané tri dávky. Som z toho nesvoja, jednak či to bola správne zvolená vakcína, jednak či jedna dávka poskytne potrebnú ochranu. Vopred vám ďakujem za váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Buďte hlavne nesvoja z toho, že ste dieťa vystavili vážnemu ochoreniu ba až úmrtiu, lebo ste ho nenechali očkovať.
  Na očkovanie v takýchto prípadoch mimo riadneho očkovania existuje usmernenie vo vestníku.
  Vzhľadom na to, že hlavne v tomto období pandémie je zvýšené riziko akéhokoľvek ochorenia, dieťa by malo dostať jednu dávku očkovania proti pneumokokom, teda prevenar.
  Vzhľadom na to, že má viac ako 5 rokov, nemusí byť očkované proti hemofilovej infekcii, ktorá je súčasťou hexavakcíny. Proti ostatným ochoreniam, teda žltačke typu B záškrtu tetanusu čiernemu kašľu a detskej obrne musí byť očkované.
  Očkujeme vo veku 5-6 rokov plus 365 dní takto:
  1.dávka / infanrix polio alebo tetraxim plus samostatne virová hepatitida B Engerix
  2.dávka o dva mesiace : rovnako ako prvá
  3.dávka o 6 mesiacov rovnako ako prvá a druhá
  4.dávka o 6-12 mesiacov po tretej dávke rovnako ako prvé tri dávky
  BOOSTRIX sa podáva vo vyššom veku
  Potrebuje potom doočkovať aj osýpky jednou dávkou zatiaľ.

 • Odstup medzi prvym a druhym očkovaním

  , Autor: tincatko

  Dobrý deň, prosím vás prvé očkovanie Hexacima a Prevenar 13 mal syn 8.12.2020 (narodený 7.8.2020, teda v 4.mesiaci) a na druhe očkovanie nám dali termín uz 19.1.2021 (po 6 týždňoch od prvého) . Je tento odstup v poriadku, alebo by mal byť minimálne 2 mesiace a mám žiadať termín posunúť najskôr na 2.2.2021? . Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite má byť minimálne 8 týždňov, ale dávam to vždy o dva mesiace. tak je to podľa SPC očkovacej látky. Takže očkovať najskôr 4.2. ideálne 8.2.Nemá sa očkovať skôr, pokiaľ je to na SLovensku v systéme 2+1

 • Očkovanie (druhá dávka)

  , Autor: Monicca

  Dobrý deň, pani doktorka,
  moja 5 mesačná dcérka absolvovala prvé očkovanie hexa vakcínou a prevenarom dňa 23. 10. 2020. Druhú dávku očkovania má dostať 16. 12. 2020. Je tento postup správny? Nie je to skoro? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

 • Ockovanie v období koronakrizy

  , Autor: Katarína_Kurilova_0525091053

  Dobrý deň,
  Moj syn má o týždeň 6 mesiacov, bol očkovaný na 1 dávku povinného očkovania a na 1 a 2 dávku rota vírusov, nakoľko po 1 očkovaní mal zvláštnu bielu stolicu, rozdelili mu druhu dávku povinného očkovania hexa a o 2 týždne prevenar, keďže je obdobie korona krízy a môže byť aj bezpriznakova bojím sa dat zaočkovať synčeka. Hoci má jeho pediatrická ubezpečila, že aj keby bol syn náhodou nakazený koronou, ockavat sa predsa len môže. Poprosím vás o názor. Vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite sa môže očkovať. Korona kríza očkovanie nebrzdí. Práve naopak, ak by v tejto zlej epidemiologickej situácii ochorel na niektoré očkovaním preventabilné ochorenie bola by to isto po každej stránke veľká komplikácia.
  Ak dodržiavate opatrenia doma a v rodine, v okolí, nie je dôvod predpokladať u 6 mesačného dieťaťa nákazu korona.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: