Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tretia davka

  , Autor: Domii

  Dobrý deň, synček mal 1.12.2022 rok a pravidelne absolvuje povinné očkovania. Nakoľko pred prvou dávkou hexa a prevenaru bol chorý, dostal ju o cca 3 týždne neskôr, 11. apríla 2022. Druhú dávku dostal 7. júna 2022 a na trwtiu bol objednaný 12.decembra, avšak celá rodina sme chorí. Kedy, prosím, môže byť u neho najneskôr podaná tretia dávka? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Kedykoľvek, keď bude zdravý, môžete očkovať dĺžka termínu nie je určená , len to nesmie byť skôr ako o 6 mesiacov.

Podobné otázky

 • Očkovanie Rotatequom

  , Autor: Veve0421

  Dobrý deň,
  veľmi Vás prosím o radu ohľadom očkovania Rotatequom. Synček má za sebou prvú dávku z troch. Prvú dostal v 5mesiaci a ďalšiu má mať teraz presne na deň 6.mesiaca. Doktorka ho chce očkovať zároveň s druhou dávkou povinného očkovania, no v príbalovom letáku sme s mužom čítali, že sa nemá podávať s inými roztokmi alebo očkovacími látkami. Chcem sa dohodnúť aby sme malého zaočkovali povinnou vacínou pneumokok a hexavalentnou a malému podáme roztok Rotariq o dva-tri dni neskôr. To ale znamená, že poslednú dávku bude mať v 32. týždni+ 2 dni. Aký je Váš názor prosím?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Trošku mi to nesedí, rotateque má tri dávky, takže ak ste začali v piatom mesiaci, tak nemáte šancu všetky ti stihnúť.
  Ak sa jedná o rotarix, do šiesteho mesiaca stihnete dať druhú dávku / viacnepotrebuje/. Podávať rotavírosvé očkovanie je možné, bežné aj správne s inými očkovaniami, samozrejme nie vo forme kvapiek a roztoku, ale s podávanými mimo zažívací trakt, teda aj prevenar a hexavakcína.
  Je bežnou praxou podať v jeden deň očkovanie proti rotavírusom, prevenar a hexavakcínu.
  Ak chcete predsa len toto očkovanie oddeliť, tak je potrebné do šiesteho mesiaca, respektíve 26teho týždňa podať druhú dávku rotarixu a potom prevenar a hexavakcínu podľa dohodoy s lekárom.
  Ak však naoza podávate rotateque bude problematická tretia dávka. Druhú by som podala tiež douknčeného šiesteho mesiaca súčasňou s očkovaním prevenarom a hexavkcínou alebo najprv rotateque potom obe menované vakcíny.
  Moja odpoveď nie je celkom presná, lebo ani vaša otázka nebola celkom jasná.

 • Synflorix 3tia davka

  , Autor: Michala1985

  Dobry den p.doktorka,
  Chcela by skm sa spytat do kedy je mozne resp najlepsie podat 3tiu davku synflorix vakciny. Druhu davku sme mali 20.1, potom kvoli chorobe a opakovanemu krvnemu obrazu sa nam ockovanie posunulo (davame samostatne hexu a samostatne synflorix).
  Taktiez sa chcem spytat,ci je ok zaockovat syna 3tou davkou synflorixu ak manzel prekonal covid, ale od prvych priznakov bol izolovany a ak vosiel na chvilu do spolocnych priestorov mal respirator plus vsetko sme hned dezinfikovali a davali pozor. Ockovanie by malo byt na cca 10-11ty den od jeho prvych priznakov s tym, ze ja aj maly by sme boli ok a nemali ziadne priznaky. (Pred 2 mesiacmi sme prekonali my so synom covid tak by smw mali mat aj protilatky).
  Myslite,ze mozme dat,ci radsej este o tyzden odlozit? Do kedy sa da 3ta davka odkladat po druhej?
  Dakuke Vam krasne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tretia dávka sa podáva 6 mesiacov po druhej.Covid u manžela ak je dieťa zdravé nie je dôvod odkladať očkovanie.
  Tretiu dávku treba podať teraz čo najskôr ako sa dá. V zásade sa môže podávať do piateho roku veku dieťatka.

 • očkovací kalendár

  , Autor: stu

  Dobrý deň pani doktorka,
  Chcem Vás pekne poprosiť o názor v nasledovnej situácií.Kvôli zdravotným problémom synčeka ( 6 mesiacov ) nám naša pani doktorka odložila očkovanie a prvú dávku hexavakcínou dostal keď mal 5 mesiacov. Teraz v 6 mesiacoch dostal očkovanie Synflorixom a keďže sme prvé dávky očkovania premeškali, čakala som ďalšiu teoreticky tretiu dávku s odstupom pár mesiacov. ( ma byt v 3, 5 a 11 tak ak v 5 mal tak 11 ).Naša pani doktorka však berie toto očkovanie v 5 mesiacoch ako prvé a zavolala si nás na druhú dávku o mesiac. Je možnosť preskočiť to prvé očkovanie? Keď už ho kvôli zdravotným problémom nemohol mať ako bábätko, nedáva mi zmysel dávať použiť na neho schému od bábätka. Ako laik som chápala že očkovací kalendár má nastavené očkovacie dávky podľa veku, ak by napr. dostal pneumokoky až po roku života, údajne by bol očkovaný iba dvoma dávkami...napriek tomu že už vekovo preskočil jedno očkovanie zo schémy má si ho doplniť?
  Tvorí sa imunita už pri dvoch dávkach vakcínami ako sa píše v príbalovom letáku?
  Vestníku ako laik nerozumiem.
  Vopred pekne ďakujem a prajem krásny deň,
  Diana S.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neveim aký dôvod bol na odkladanie očkovania.
  Očkovacia schéma nie je daná vekom, kdy začíname očkovať ale typom očkovacej látky a očkovacím kalendárom tej-ktorej krajiny.
  Ak žijete na Slovensku a začali ste očkovať v piatich mesiacoch, tak druhú dávku hexavakcíny dostane v siedmych mesiacoch a tretiu dávku o šesť mesiacov, teda v trinástich mesiacoch. Nie je prípustné tento interval skracovať, za nevyhnutných okolností sa môže predĺžiť a každá dávka sa počíta.
  Čo sa týka Synflorixu, tam je druhá dávka tiež o dva mesiace, teda v ôsmich mesiacoch vo vašom prípade a tretia dávka v štrnástich mesiacoch. S pneumokovým očkovaním je to naozaj tak, že keď sa začne neskôr, počet dávok sa zníži.a Neplatí to však pre vás, pretože ste začali očkovať / našťastie!/ v prvom roku života a tam je schéma 2+1 takže dve základné dávky v odstupe dva mesiace a tretia o šesť mesiacov:

 • Vynechané očkovanie

  , Autor: helk

  Dobrý deň.
  Mám 20 mesačného syna. Medzi druhým a tretím mesiacom prekonal infekt močových ciest,bol hospitalizovany a z toho dôvodu prvé očkovanie bolo niekedy v novembri, potom mal hlieny, tak druhé očkovanie bolo v apríli. Tretia dávka sa prekladala z dôvodu nižšieho železa,z krvného obrazu až doteraz, no a nakoniec sme ju, na rozhodnutie pani doktorky,vynechali, vzhľadom k tej dlhej dobe s tým,že máme dôjsť na 3 roky a že ho doočkujú 3 davkou. Zaockovali ho teda na 20 mesiacov na MMR. Bolo to správne rozhodnutie, nebude nám vynechaná dávka chýbať alebo nám to nemôže nejako poškodiť? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mal dostať najprv tretiu dávku hexavakcíny a pneumokokového očkovania a potom cca o dva týždne MMR!!!!!!
  Keďže sa spravilo najskôr MMR o šesť týždňov po tomto očkovaní má dostať uvedené dve vakcíny, ktoré sú booster dávkou základného očkovania!!! Očkovanie by malo riadne fungovať ale uvedená tretia dávka mala byť podaná 6 mesiacov po druhej dávke / čo bolo podľa vašej informácie niekedy v októbri/ a teraz je potrebné doočkovať čo najskôr ako sa dá, teda 4až6 týždňov po MMR. Žiadne čakanie do troch rokov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie je na to dôvod!!!!!!!!!!!!!!!

 • Tretia davka MMR

  , Autor:

  Dobrý deň,
  písala som Vám minulý mesiac viackrát ohľadne očkovaní , myslela som že už to bude všetko, no predsa sa chcem ešte niečo opýtať. Dcéra má 5 rokov, má na Slovensku všetky očkovania, no odchádzame na rok do USA, kde pôjde do škôlky a podľa ich očkovacieho kalendára MUSÍ mať dve MMR očkovania. Na Slovensku sme to už nestihli vybaviť, takže sme sa rozhodli, že si to zaplatíme a dáme ju zaočkovať v USA. No otázka znie, po návrate, keď dcéra bude mať jedenásť rokov, musí dostať znova ďalšie očkovanie MMR? Môžu to odo mňa požadovať, prípadne mi dať pokutu za odmietnutie? AKo sa postupuje v takýchto prípadoch? Rieši sa to potom cez nejaké úrady? Prípadne je možné dať aj tretiu MMRku? Môže to mať nejaké vážnejšie následky? ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ja som vám chcela ešte doplniť odpoveď, pretože som medzitým zistila. že nie je potrebné žiadne povolenie z úradu verejného zdravotníctva, dievčatko sa mohlo zaočkovať na Slovensku, akurát neviem, či by poisťovňa preplatila očkovaciu látku, ale stojí 10 €, takže aj to by asi nebol. problém.
  Ako vidíme ste už v USA. Nechajte sa zaočkovať druhou dávkou MMR a nechajte si tento údaj zapísať do očkovacieho preukazu alebo iným spôsobom získajte validný dôkaz o tom, že druhú dávku MMR dostala. Následne v jedenástom roku života sa na Slovensku spraví len preventívna prehliadka a očkovať sa nebude. Nie je potrebné ani vhodné aplikovať tretiu dávku očkovacej látky.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: