Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tretia davka MMR

  , Autor:

  Dobrý deň,
  písala som Vám minulý mesiac viackrát ohľadne očkovaní , myslela som že už to bude všetko, no predsa sa chcem ešte niečo opýtať. Dcéra má 5 rokov, má na Slovensku všetky očkovania, no odchádzame na rok do USA, kde pôjde do škôlky a podľa ich očkovacieho kalendára MUSÍ mať dve MMR očkovania. Na Slovensku sme to už nestihli vybaviť, takže sme sa rozhodli, že si to zaplatíme a dáme ju zaočkovať v USA. No otázka znie, po návrate, keď dcéra bude mať jedenásť rokov, musí dostať znova ďalšie očkovanie MMR? Môžu to odo mňa požadovať, prípadne mi dať pokutu za odmietnutie? AKo sa postupuje v takýchto prípadoch? Rieši sa to potom cez nejaké úrady? Prípadne je možné dať aj tretiu MMRku? Môže to mať nejaké vážnejšie následky? ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ja som vám chcela ešte doplniť odpoveď, pretože som medzitým zistila. že nie je potrebné žiadne povolenie z úradu verejného zdravotníctva, dievčatko sa mohlo zaočkovať na Slovensku, akurát neviem, či by poisťovňa preplatila očkovaciu látku, ale stojí 10 €, takže aj to by asi nebol. problém.
  Ako vidíme ste už v USA. Nechajte sa zaočkovať druhou dávkou MMR a nechajte si tento údaj zapísať do očkovacieho preukazu alebo iným spôsobom získajte validný dôkaz o tom, že druhú dávku MMR dostala. Následne v jedenástom roku života sa na Slovensku spraví len preventívna prehliadka a očkovať sa nebude. Nie je potrebné ani vhodné aplikovať tretiu dávku očkovacej látky.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: