Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Topánky

  , Autor: verini

  Do akého veku dieťaťa sa odporúča a je vhodné aby dieťa nosilo topánky s vnútornou tvarovanou výstelkou (neviem ako sa to presne volá). Pretože ma zaráža, že napr. tiež taká značka ako Cherokee má obuv s rovným tým vnútrom..tak som teraz zmätená, lebo mám skoro dvojročnú dcéru a neviem ako sa mám teraz zariadiť, či jej môžem kúpiť aj také, alebo musí to byť teda formované..Nechcem, aby som jej svojim nákupom uškodila....to v žiadnom prípade
  Ďakujem

Podobné otázky

 • ročné dieťa

  , Autor: jana3105

  Dobrý deň pani doktorka. Môj syn mal pred týždňom 1 rok. Zatiaľ nechodí, ale postaví sa sám aj bez opory, je len v ponožkách, pretože topánky veľmi nechce, vyzúva si ich. Je pre neho lepšie, aby ich mal? Všetci mi tvrdia, že v topánkach bude mať lepšiu stabilitu. Moja ďalšia otázka sa týka stravy. Môže už aj vaječný bielok, bryndzu, citrusy? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti v tomto veku ešte často nechodia samostatne, niektoré s oporou, niektoré sa len postavia. Topánočky nemusí mať stále, ale občas mu ich obujte, aby si zvykal. Topánočky majú byť pevné po členok, mať aj pevnú časť v oblasti päty.
  Dieťa po roku môže bežnú, zdravú racionálnu rodinnú stravu, mierne oselnú, nepálivú s určitými obmedzeniami. Aj po roku by malo mať dieťa mlieko ako samostatnú mliečnu porciu buď materské, ak je ešte kojené alebo umeleé mlieko, formulu, nie bežné konzumné kravské mlieko z potravín. Do jedla samozrejme je možné dodávvať smotanu alebo mlieko bežné, konzumné.
  Napíšem vám, čo deti do troch rokov nemôžu, respektíve by nemali konzumovať: do dvoch rokov žiadne tavené syry, do troch rokov žiadne syry ovčie, kozie, bryndzu, korbáčiky, ani mlieko, zo salaša, nepasterizované. Do troch rokov žiadne konzervy / tuniak, paštéta/, žiadne údeniny/ ani detskú šunku a detské párky/. Nič, čo obsahuje glutaman sodný / vegeta, masox/. Do šiestich rokov žiadne huby ani zrejúce syry.
  po roku samozrejme môžecelé vajce, cca 2x týždenne, spočiatku sa mozrejme v jedle a vždy tepelne dobre upravené. Citrusové plody podávať postupne, sledovať reakciu. Pozor na oriešky, zaťažovať postupne, nedávať nepostrúhané. Do dvoch rokov / ideálne až do piatich/ nedávať celozrnné pekárenské výrobky. Môžete podávať rybu, sladkovodné, lososa, morské. Nepodávame mečúne, žraloky / podľa niektorých prameŇov do 16 rokov, kvôli vysokému obsahu olova/.

 • topánočky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kedy mám synčekovi zaobstarať topánočky. Má 8 a pol mesiaca, sám sa postaví a stojí,drží sa ešte opory rúčkami )napr. nábytku, gauča..). Topánky mu bude potrebné kúpiť, až keď začne sám chodiť? Dovtedy môže stáť aj bez topánok? Aké topánky by ste mi doporučili? A ešte jedna otázka, malý nieje kojený, odkedy mu môžem dať vaječný bielok? Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vaječný bielok najskôr po roku.
  Topánočky tiež treba okolo roka, na začiatku môže chodiť okolo nábytku a postieľky bosý. Samozrejme, keď začne chodiť sám, tak topánočky už musí mať.
  Topánočky majú byť kvalitné, radšej len jedny v danom čísle ale kúpené u dobrého predajcu. Musia byť po členky a musia mať pevnú pätu, je tam taká pevná vložka v topánke okolo päty.

 • nosenie topánok po súrodencovi - môže sa to?

  , Autor: natalusha

  Dobrý deň p. Dr.,
  kamarátke Dr. vravela,že deti nemajú nosiť topánky po súrodencoch, lebo každé dieťa má iný sklon nohy. Niekde som ale čítala,že to neplatí pre deti do 3 rokov,lebo noha sa ešte len vyvíja. Prosím vás, chceme druhé dieťa a neviem,či môžem odkladať topánky pre druhé,alebo ich mám rovno predávať, sú drahé, lebo kupujem len kvalitné v lekárni ortopedické a už ich nepredám za to,čo som kúpila. Bola by to pomoc, nechať ich pre druhé dieťa. Samozrejme také,čo nie sú zničené. Ale ak by to malo byť škodlivé pre nožičku a nevhodné, tak ich predám a druhému budem kupovať nové. Prosím vás o váš názor, vy máte 3 deti ak si dobre pamätám, určite ste túto otázku riešili. Ďakujem veľmi pekne. Natália

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Aj teraz ju riešim.Donielsa som krásne, kvalitné zachované tenisky po mojejdcére pre mojho vnuka. Viem, že to ortopédi neradi vidia. Na druhej strane ak je obuv kvalitná, nebola dlho nosená / čo sa bežne stáva, pretože nožka pomerne rýchlo rastie/ staršie aj mladšie dieta má zdravé dolné končatiny a topánky nie sú schodené nesprávne / teda napríklad len jedna strana podrážky/ a zároveň nie sú zničené zvnútra, tak si myslím, že aj druhé dietatko ich može nosit.

 • chodenie na boso

  , Autor: lucianka2

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo je lepšie. Keď dieťa (14 mesiacov) chodí na boso, alebo v topánočkách? Počula som, že sa odporúča, aby dieťa čo najviac chodilo na boso, že je to lepšie pre vývoj klenby. Že už neplatí to čo kedysi. Ale každý ma upozorňuje, že by nemal chodiť na boso, že len v ortopedických topánočkách... Kde je prosím pravda? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pravda je taká, že po nerovnom teréne, skalkách tráve, ale aj piesku je dobré, keď deti chodía bosé, aby sa im podporovala klenba nožná. Pozor samozrejme na sklo a iné predmety, ktoré by mohli spôsobiť poranenie!
  Na rovncýh povrchoch je potrebné, aby bolo dieťatko obuté v správnej obuvi. Podrážka pevná, päta pevná / vo vnútri topánky/ a topánka u detí vo vašom veku až po členky. Odporúčam radšej kúpiť pre každé číslo len jedny, ale kvalitné topánočky.

 • ortopedicke vlozky do detskych topanok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  chcem sa opytat a zaroven poradit. Mam 16 mesacnu dcerku a papucky, v ktorych beha po dome nemaju formovanu klenbu. Vlastne papucky a ani cizmy na zimu sa formovane zvnutra nedaju kupit. Co mam robit, kupit jej ortopedicke vlozky do papuciek alebo nechat ju behat len bez klenby v topanocke. Totiz so sandalkami a topankami von to nie je problem, tie sa formovane daju kupit. Nas ortoped mi povedal, ze v ziadnom pripade, ze tym len poskodim vyvin noziciek dietata, kedze teraz su na chodidle este tukove vankusiky. Nadarmo som sa ohradzovala predchadzanim zleho vyvinu chodidiel, on si stale opakoval svoje.A zaroven povedal, nech pridem ked bude mat mala 3 roky a ked bude mat ploche nohy, potom ju bude liecit. Ale potom kde je prevencia???? Pricom v zdravotnickych potrebach mi povedali, ze dieta ma narok na predpisanie ortopedickych vloziek po 1. roku zivota a ma na ne narok kazdy rok.Tak mi prosim poradte kupit malej ortopedicke vlozky do papuciek a do ciziem, alebo ju nechat v plochych papuckach? Vopred dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Prevencia je to vyšetrenie, ktoré už máte za sebou a ortopéd má určite pravdu. Ak by dochádzalo k nesprávnemu vávinu nohy, to pozná detský lekár alebo aj vy ako poruchu chôdze / vkladanie nožičky do stredu, špičkovanie a podobne/. Teraz potrebuje kvalitné topánky na chodenie, doma by mohla nosiť napríklad sandálky . Žiadne vložky do topánok ani papučiek nepotrebuje.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: