Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nosenie topánok po súrodencovi - môže sa to?

    , Autor: natalusha

    Dobrý deň p. Dr.,
    kamarátke Dr. vravela,že deti nemajú nosiť topánky po súrodencoch, lebo každé dieťa má iný sklon nohy. Niekde som ale čítala,že to neplatí pre deti do 3 rokov,lebo noha sa ešte len vyvíja. Prosím vás, chceme druhé dieťa a neviem,či môžem odkladať topánky pre druhé,alebo ich mám rovno predávať, sú drahé, lebo kupujem len kvalitné v lekárni ortopedické a už ich nepredám za to,čo som kúpila. Bola by to pomoc, nechať ich pre druhé dieťa. Samozrejme také,čo nie sú zničené. Ale ak by to malo byť škodlivé pre nožičku a nevhodné, tak ich predám a druhému budem kupovať nové. Prosím vás o váš názor, vy máte 3 deti ak si dobre pamätám, určite ste túto otázku riešili. Ďakujem veľmi pekne. Natália

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Aj teraz ju riešim.Donielsa som krásne, kvalitné zachované tenisky po mojejdcére pre mojho vnuka. Viem, že to ortopédi neradi vidia. Na druhej strane ak je obuv kvalitná, nebola dlho nosená / čo sa bežne stáva, pretože nožka pomerne rýchlo rastie/ staršie aj mladšie dieta má zdravé dolné končatiny a topánky nie sú schodené nesprávne / teda napríklad len jedna strana podrážky/ a zároveň nie sú zničené zvnútra, tak si myslím, že aj druhé dietatko ich može nosit.