Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • chodenie na boso

    , Autor: lucianka2

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo je lepšie. Keď dieťa (14 mesiacov) chodí na boso, alebo v topánočkách? Počula som, že sa odporúča, aby dieťa čo najviac chodilo na boso, že je to lepšie pre vývoj klenby. Že už neplatí to čo kedysi. Ale každý ma upozorňuje, že by nemal chodiť na boso, že len v ortopedických topánočkách... Kde je prosím pravda? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pravda je taká, že po nerovnom teréne, skalkách tráve, ale aj piesku je dobré, keď deti chodía bosé, aby sa im podporovala klenba nožná. Pozor samozrejme na sklo a iné predmety, ktoré by mohli spôsobiť poranenie!
    Na rovncýh povrchoch je potrebné, aby bolo dieťatko obuté v správnej obuvi. Podrážka pevná, päta pevná / vo vnútri topánky/ a topánka u detí vo vašom veku až po členky. Odporúčam radšej kúpiť pre každé číslo len jedny, ale kvalitné topánočky.