Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Alergia na bielkovinu kravskeho mlieka

    , Autor: Zuu.vav

    Dobrý den,.synovi 2,5r bola zistena alergia na bielkovinu kravskeho mlieka. Obcas ho prehnalo,mal hlieny, vela sa potil, obcas sa stazoval na bolest bruška.
    Ma vyradene zo stravy všetko co obsahuje BKM. (2mesiace)
    Ale alergia mu bola potvrdená len u vseobecneho lekara . Nikde inde sme na vysetreni neboli, vraj alergia moze vymiznut.Momentalne ma problém s vyprázdňovaním, zadrziava stolicu aj 3 dni.(uz cca 3 tyzdne) neviem ci to je kvoli strave alebo preto ze sa odplienkovava.
    Moja otazka je ci sa chodí s touto alergiou aj na ine odborne vysetrenia, kde to budu kontrolovat? Alebo kedy je vhodna opakovana kontrola ci alergia "zmizla"?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zadržiavanie stolice určite súvisí s odplienkovávaním, nie je na to ešte pripravený, nerobte to.
    Alergia na bielkovinu kravského mlieka v tomto veku už nebýva častá. Samozrejme, že sa dá vyriešiť v ambulancii všeobecného lekára, je to veľmi jednoduché, vyradí sa mlieko, teda drží sa bez miečna diéta a problém je vyriešený, bez záťaže dieťa ďalšími vyšetreniami.
    V tomto veku býva ale častejšia neznášanlivosť laktózy, ktorá je súčasťou mlieka a nie alergia. Tá sa tiež da stanoviť tak, že sa vyradí zo stravy mlieko, alebo sa nahradí bezlaktózovým mliekom aj mliečnymi potravinami bez laktózy. Existuje aj špeciálne vyšetrenie laktózotolerančný test. Robia to gastroenterológovia a imunológovia.