Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,655 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • STRAVA

  , Autor: MIRKA123

  Dobry den,

  Som v 16.tyzdni tehotenstva a jedla som zeler.Chcem sa opytat ci mozu uskodit babatku a ci je povoleny v tehotenstve?
  dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám dôvod, prečo by sa zeler v tehotenstve nemohol konzumovať ani neviem o žiadnom prípadnom škodlivom vplyvne zeleru na vyvíjajúci sa plod. Nemusíte sa obávať. Ovocie a zelenina sú v tehotenstve prospešné.

Podobné otázky

 • Strava v tehotenstve

  , Autor: otázka dňa

  Dobrý večer, chcela by som sa informovať, či je vhodné počas tehotenstva konzumovať ryby, sardinky, losos. Som v 9tt, čítala som rôzne názory NATO a neviem teraz čo je správne. Taktiež rada by som vedieť všeobecne, čo sa odporúča a čomu sa vyhýbať, čo sa týka stravy. Za vašu skorú odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, konzumovať ryby v tehotenstve je prospešné, avšak len v obmedzenom množstve. Nie je vhodné ich úplne vynechať, pretože mastné kyseliny nachádzajúce sa v rybách sú životne dôležité pre normálnu tvorbu detského mozgu. odporúčajú určite sa vyhnúť konzumácii žraloka a mečiara. Vhodné je konzumovať na zdravé tuky bohatého tuniaka, ale kvôli možnému obsahu ortuti treba množstvo obmedziť. Bezpečné sú dva steaky z tuniaka týždenne alebo štyri stredne veľké plechovky. Vyvarovať by sme sa mali aj častej konzumácii ostatných tučných rýb - losos, pstruh, makrela, sleď, pretože môžu obsahovať látky pochádzajúce zo znečistenia morí, najmä dioxíny a polychlórované bifenyly. Dve porcie týždenne sú však optimálne a prospešné aj pre vývoj mozgu dieťaťa.

 • Strava

  , Autor: 10iva

  Dobry den pan doktor, neviem ci je to vhodna otazka, chcela by som sa opytat som v 12.tt a ci mozem ( primerane mnostvo) zeleroveho salatu? Niekde som citala ze zeler by sa nemal v tehotenstve konzumovat.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zeler by sa počas tehotenstva nemal konzumovať vo väčšom množstve pre jeho priaznivý vplyv na prekrvenie malej panvy a vplyv na hladké svalstvo. V zdravej miere by vplyv na tehotenstvo nemal mať.

 • Strava v tehotenstve

  , Autor: evicka711

  Dobry den, moze sa salam a sunka pocas tehotenstva?

  Pred tehotenstvom som ich nejedla, ale teraz by som zjedla aj kilo. Akurat teraz som citala, ze sa nesmie. Tak neviem...

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jedná o tepelne opracované produkty, môžete ich konzumovať v zdravej miere.

 • Nevhodná strava

  , Autor: Mita 11

  Dobrý deň,

  z nevedomosti o tom, že jadierka jabĺk po rozkúsaní v tele pôsobia toxicky som zjedla dve jablká celé aj s ohryzkom a jadierkami.

  Môže to mať fatálne účinky pre plod?

  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, museli by ste zjesť niekoľko desiatok jabĺk, aby sa prejavili prípadné škodlivé účinky. Nemusíte sa obávať.

 • Gestačný vak

  , Autor: sara-113

  Dobrý deň pán doktor.Poslednú menštruáciu som mala 28.05.2019,ovulácia prebehla buď na 15 DC večer alebo 16DC ráno (odsledované folikulometriou).4.7. som bola na sone,kde mi p.doktorka našla malinký gestačný vak (hovorila,že zatiaľ nejednoznačný..ale mal 2mm),HCG 2200.Dnes 08.07. som bola na kontrole a gestačný vak bolo jasne vidieť a mal 5mm (embryonálna štruktúra sa zatiaľ neobjavila).Je takýto nárast v poriadku?HCG bolo dnes 8400.Má na rast vplyv aj moja strava?Mne totiž vôbec nechutí jesť.Bábätko je vytúžené.Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, strava na dynamiku beta HCG nemá vplyv. Ak ste mali menštruáciu pravidelnú, podľa poslednej menštruácie by ste už mali by v 6. týždni tehotenstva, kedy už embryonálne štruktúry musí byť vidieť. Určite navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý skontroluje USG nález ako aj beta HCG. Pri anembryomole, tedy chýbaniu embyronálnych štruktúr, rastie beta HCG, ale v inom pomere a dynamika je iná. Jedná sa však o patologické tehotenstvo, ktoré treba ukončiť. Nechcem však predbiehať, preto je nutné skontrolovať nález gynekologickými vyšetreniami.