Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,205 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Pylorostenóza

  , Autor: bianka-2

  Dobrý deň, som aktuálne v 37tt a dnes mi po ultrazvuku moja doktorka povedala, že má podozrenie na Pylorostenózu u bábätka, napísala mi to aj do správy s dvoma otáznikmi. Doteraz boli morfologické sona v poriadku (bola som v 12. a 20.tt v MT u pána doktora Grochala), všetko bolo výborné a zrazu toto. Aká je prosím možnosť, že pani doktorka len zle videla? Čoho sa mám obávať ak sa diagnóza potvrdí? Nie je to indikácia na vyvolanie pôrodu, aby nedošlo u bábätka ku komplikáciám? Inak všetko ostatné je v poriadku, veľkosť bábätká zodpovedá 38tt.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ťažko sa takto vyjadriť k nálezu. Pylorostenóza je zhrubnutie svaloviny dolnej časti žalúdka (pyloru). Sťahovaním a uvoľňovaním svaloviny pyloru sa postupne uvoľňuje strava zo žalúdka ďalej do čriev. U niektorých novorodencov dochádza k zhrubnutiu svaloviny pyloru. Príčinu vzniku tohto ochorenia nepoznáme. Zhrudnutím steny pyloru dochádza k zúženiu kanála medzi žalúdkom a črevami. Teraz sa s tým aj tak nedá robiť nič. Je však celkom možné, že dieťa pylorostenózu mať nebude. Tá sa prejavuje vracaním, takže dieťa s pylorostenózou nedokáže prijímať žiadnu stravu a po nakŕmení vracia prúdom žalúdočný obsah. Vracať môže aj s odstupom hodiny alebo viac po kŕmení. Typický vek pre toto ochorenie je 4 až 6 týždňov po narodení. Pri narodení dieťa nemá žiadne ťažkosti a vznik takéhoto ochorenia sa nedá ovplyvniť. T. č. naozaj nevidím dôvod na obavy. Aj keby sa diagnóza potvrdila, dá sa to veľmi elegantne operačne riešiť, bez následkov. Nevidel som však USG nález, ani samozrejme nechcem podceňovať a spochybňovať schopnosti Vašej pani doktorky, ale vhodné je nález skonzultovať ešte s jedným lekárom so špecializáciou z maternofetálnej ultrazvukovej diagnostiky. Ako som už písal, na samotný priebeh tehotenstva a pôrodu to vplyv nemá.