Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,359 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Skratky

  , Autor: danica115

  Dobrý deň, min.týžden vo štvrtok som bola v týždni tehotnosti 38+3, chcela som sa spýtať čo znamená keď mám napísané:
  záver:BP
  DKK bez edémov
  ctg rakt zuž undul
  GBS posit., stp TAA/TT+/
  To GBS som si aj našla na nete že je to baktéria.
  Velmi Vám dakujem za informácie.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,

  záver:BP znamená väčšinou Bez patológie
  DKK bez edémov znamená Dolné končatiny bez opuchu
  ctg rakt zuž undul znamená typ krivky na CTG monitore
  GBS posit., stp TAA/TT+/ znamená že váš kultivačný nález z pošvy obsahuje streptokoka, následne pri pôrode budete musieť byt preliečená antibiotika - 4 hod. pred pôrodom.

Podobné otázky

 • Otazka

  , Autor: stanka10

  Dobry deň pán doktor, už som Vám raz písala ohľadom návštev, že od 36tt, že by sa malo chodiť 1x/týždeň, no môj gynekológ ma na to iný názor. Posledná návšteva v 36tt ďalšia návšteva až 3 dni pred TP.
  Môj obvodný gyn vravel, že v nemocnici sa budem hlásiť až po TP, skôr v žiadnom prípade, vraj tam majú dosť starosti s inými pacientkami.
  Ok, ma dovolenku teraz, tak som si povedala, že zavolam zastupujucemu lekárovi, či mi neurobí aspoň on kontrolu,ale keďže nedvíhal, vybrala som sa za ním. Nechcel ma ani zobrať, že keď mi nič nie je (aj napriek tomu, že podľa Mna mám právo na vyšetrenie 1x do týždňa v mojom tt - momentalne som začala - 39tt), tak som si kúsok prikraslila (ľutujem to, nemá sa to a mrzí ma to!!), že som ráno cítila slabsie pohyby (aby ma vôbec zobral na vyšetrenie..) ešte som mu spomenula, že som prvorodicka a mám strach, keďže som aj brala aspirin do 34tt kvôli rastovej retardacii, ktorá mi vyšla v 12tt 1:122 a som sa ho spýtala na prietoky, či by sa nemali pozrieť.. no radšej v tv pozeral rodinne prípady a čakal kým sa mu zapne PC, aby mi nejaký záznam napísal.. vyšetrenie trvalo len 5sek, bez slova (napísal do papierov Skratky Ri: 0,58, PLG-II bez známok odlučovania placenty, Pv v norme. Pacientku odosielam na hospitalizáciu za účelom observacie). Prosim, čo znamenajú tie skratky? A sú hodnoty, ktoré napísal v poriadku? Odoslal ma na hospitalizáciu len z dôvodov pohybov, ktoré som si vymyslela? Mala kope ako o dušu, takze to s tými vymyslenými pohybmi len aby ma zobral, mrzí ma to..
  Plus čo sa týka toho záznamu, led to zapísal do PC, uvidí ho mojgynekolog na prehliadke 3 dni pred tp čo ma u nho čaká? Pýtam sa len preto, aby som sa vedela pripraviť na to, že si vypočujem, že sa strachujem a som hystericka:)) ďakujem za odpoved a pekný deň prajem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané parametre Ri máte v poriadku, Pi aj placenta je podľa opisu v norme. Predpokladám, že hospitalizácia je nepotrebná a odporúčaná kvôli udaniu slabšieho cítenia pohybov plodu. Ako som už písal, štandardom v tehotenských poradniach je prevzatie starostlivosti o rodičku v zdravotníckom zariadení, kde tehotná plánuje rodiť, po ukončenom 36. týždni tehotenstva. K Vami opisovaným postupom sa neviem vyjadriť.

 • Skratky v morfologickom ultrazvuku

  , Autor:

  Dobry vecer pan doktor,
  mohli by ste mi prosim objasnit co znamenaju niektore skratky v sprave z morfo utz, momentalne som v GA 22w6d podla tohto vysetrenia.
  - Cereb (hill) hodnota 2,24 cm - 41,7% zodpobeda 20w6d (cize 2 tyzdne pozadu?)
  - taktiez HL (Jeanty) 4,13 cm - >95% zodpoveda 25w0d (nie je to vela?).
  Ostatne hodnoty viac menej zodpovedaju danemu tyzdnu +- par dni. Mozete mi prosim napisat co to znamena a ci tieto rozdiely su v norme? Vopred dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, niekedy namerané hodnoty nemusia zodpovedať presne na deň datácii tehotenstva, ktorou sa riadite vy ako aj Váš obvodný gynekológ a izolovaná odchýlka nemusí ešte nič znamenať. Keby robilo za sebou USG vyšetrenie 10 lekárov, každý namerá inú hodnotu, stačí posun o 1 mm. Cereb (Hill) je parameter dĺžky mozočka plodu, HL (Jeanty) je parameter dĺžky ramennej kosti. Parameter priemeru mozočka sa hodnotí, ako nameraný nález v mm = týždeň tehotenstva, takže u Vás je tento parameter v poriadku. Čo sa týka dĺžky ramennej kosti, norma pre 23 - 24 týždeň tehotenstva sa pohybuje medzi 38 - 41 mm, čo tiež zodpovedá. Zbytočne sa netrápte. Nepoznám presný softvér, ani bližšie okolnosti, preto sa neviem bližšie vyjadriť. Najvhodnejšie je sa na výsledky pýtať priamo na mieste, lekára, ktorý vyšetrenie robí a pozná presne všetky informácie a okolnosti.

 • dg

  , Autor: jesi

  Dobry den som v 32tt a chcela by som sa opytat co znamena matur.1-2 A+,P+ DAKUJEM

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  Akcia srdca plodu prítomná,
  pohyby plodu prítomné
  Nabudúce ak máte nejaké nejasnosti, informujte sa prosím u svojho obvodného gynekológa, často sa totiž stáva, že lekári používajú rôzne skratky , pre seba vlastné a je náročné ich následne interpretovať
  s pozdravom

 • V ktorom som tt?

  , Autor: martina01

  Dobry den,chcela by som sa opytat ci by ste mi vedela povedat podla posl.utz v ktorom som tyzdni tehotenstva?Bola by som velmi vdacna za odpoved.Hodnoty:
  BPD:8,0 cm
  HC:29,1 cm
  AC:27,1 cm
  FL:6,2 cm
  A ak mozem co znamenaju skratky:PSV:52,1 cm/s a MNV:31,8 cm/s.
  Za odpoved vopred dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  každý stroj má iné nastavenia, chýba mi tu údaj, zhdnotenia celkovej biometrie, čiže podľa toho by sme vedeli približne povedať v ktorom ste týždi tehotenstav , i keď sa domnievam, že lekár vám to určite povedal
  prípadne mi napíšte CRL z prvého UZV a vedeli by sme to prepočítať
  posledné uvedené sú prietokové skratky

 • vysledky usg

  , Autor: Aliass

  dobry den pani doktorka, chcela by som sa dozvediet viac o vysledkoch mojho usg v 20tt. tym skratka vobec nerozumiem.
  PPHL postavenie I.
  komorovy systemCNS bez dilatacie
  talami separovane
  CSP diff
  CC diff
  plexus choroideus bez cyst zmien
  normotelorizmus
  TCD 21 mm
  CM 4,5 mm
  NF 2,2 mm
  Va 5 mm
  BOD 30 mm
  šošovky bilat detek
  NBL detek 5,7 mm
  nostrily separovane
  kozny kryt nad chrbticou intaktny
  situs solitus
  cor 4 DS
  offsetting AV chlopni vizualizujem
  krizenie vytokovych traktov verifikujem
  HR 140 bpm reg
  diafragma intaktna, žb+, ren ++, mm+
  PBS uzavreta
  normohydramnion
  EFW 297 g
  ostatnemu rozumiem :) je vsetko ako ma byt?
  dakuje. za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  jednotlivé skratky su latinské skratky telesných štruktúr plodu, cez jednotlivé mozgové štruktury, tvárové časti, srdiečko a vnútorné orgány. Všetko sa zdá byť v najlepšom poriadku.