• skratky v tehotenskej knižke

    , Autor: Silva1

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať čo znamenajú skratky v tehotenskej knižke: biom- 18+2, gravd. hebd.18? Ďalej sa chcem opýtať kde nájdem alebo pod akou skratkou je hmotnosť a dĺžka plodu? Ďakujem.

    Dobrý deň, pod skratkou biom. je myslená biometria, teda veľkosť plodu, ktorá zodpovedá 18+2 týždňu tehotenstva. Grav.hebd. 18 je latinské označenie Graviditas hebdomatis, teda týždeň gravidity 18. Dĺžka plodu sa dá zmerať iba v prvom trimestri, kedy sa merá CRL embrya, teda jeho dĺžka od temena po kostrč. Dĺžku novorodenca Vám povedia až po narodení. Odhadovaná hmotnosť plodu sa označuje skratkou EFW. Pri akýchkoľvek nejasnostiach sa nebojte pýtať vrámci tehotenských poradní Vášho obvodného gynekológa.