Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Otazka

  , Autor: stanka10

  Dobry deň pán doktor, už som Vám raz písala ohľadom návštev, že od 36tt, že by sa malo chodiť 1x/týždeň, no môj gynekológ ma na to iný názor. Posledná návšteva v 36tt ďalšia návšteva až 3 dni pred TP.
  Môj obvodný gyn vravel, že v nemocnici sa budem hlásiť až po TP, skôr v žiadnom prípade, vraj tam majú dosť starosti s inými pacientkami.
  Ok, ma dovolenku teraz, tak som si povedala, že zavolam zastupujucemu lekárovi, či mi neurobí aspoň on kontrolu,ale keďže nedvíhal, vybrala som sa za ním. Nechcel ma ani zobrať, že keď mi nič nie je (aj napriek tomu, že podľa Mna mám právo na vyšetrenie 1x do týždňa v mojom tt - momentalne som začala - 39tt), tak som si kúsok prikraslila (ľutujem to, nemá sa to a mrzí ma to!!), že som ráno cítila slabsie pohyby (aby ma vôbec zobral na vyšetrenie..) ešte som mu spomenula, že som prvorodicka a mám strach, keďže som aj brala aspirin do 34tt kvôli rastovej retardacii, ktorá mi vyšla v 12tt 1:122 a som sa ho spýtala na prietoky, či by sa nemali pozrieť.. no radšej v tv pozeral rodinne prípady a čakal kým sa mu zapne PC, aby mi nejaký záznam napísal.. vyšetrenie trvalo len 5sek, bez slova (napísal do papierov Skratky Ri: 0,58, PLG-II bez známok odlučovania placenty, Pv v norme. Pacientku odosielam na hospitalizáciu za účelom observacie). Prosim, čo znamenajú tie skratky? A sú hodnoty, ktoré napísal v poriadku? Odoslal ma na hospitalizáciu len z dôvodov pohybov, ktoré som si vymyslela? Mala kope ako o dušu, takze to s tými vymyslenými pohybmi len aby ma zobral, mrzí ma to..
  Plus čo sa týka toho záznamu, led to zapísal do PC, uvidí ho mojgynekolog na prehliadke 3 dni pred tp čo ma u nho čaká? Pýtam sa len preto, aby som sa vedela pripraviť na to, že si vypočujem, že sa strachujem a som hystericka:)) ďakujem za odpoved a pekný deň prajem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané parametre Ri máte v poriadku, Pi aj placenta je podľa opisu v norme. Predpokladám, že hospitalizácia je nepotrebná a odporúčaná kvôli udaniu slabšieho cítenia pohybov plodu. Ako som už písal, štandardom v tehotenských poradniach je prevzatie starostlivosti o rodičku v zdravotníckom zariadení, kde tehotná plánuje rodiť, po ukončenom 36. týždni tehotenstva. K Vami opisovaným postupom sa neviem vyjadriť.

Podobné otázky

 • Váha

  , Autor: Florencia 5

  Posledná otázka pán doktor, ktorú sa chcem spýtať. Som na začiatku 6 tt a dnes mi na brucho skočil psík cca 6-7 kg samozrejme to zabolelo a dávam si pozor ale nedalo sa to ovplyvniť. Prosím vás mohlo sa niečo stať alebo je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, zárodok je v maternici dobre chránený. V tomto týždni tehotenstva je maternica ešte v malej panve. Ak Vám aj pes skočil na brucho, na tehotenstvo to s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať žiadny vplyv.

 • Vajecnikova rezerva

  , Autor: Rybka137

  Dobry den,
  mam 32 rokov a v novembri sme absolvovali s manzelom umele oplodnenie, bohuzial neuspesne. V CAR sme mali niekolko sedeni, kde mi kontrolovali vajecnikovu rezervu pocet folikulov bol vzdy 38 (gynekologicka mi vzdy hovorila, ze moja zasoba je praveze skvela vela zien v mojom veku tolko folikulov prirodzene bez liekov nemaju).

  Nasledne v 11/23 som zacala s hormonalnou stimulaciou. Pri prvej kontrole som na folikulometrii mala len 20 vhodnych folikulov, po dvoch dnoch bola dalsia kontrola a mala som ich 14 a o dalsie dva dni bol odber vajickoch kedy mi odobrali len 9 (neviem ake priemery) ale oplodnilo sa len 5. Nakoniec len 2 embrya prezili, ktore sa dlho vyvijali a na zmrazenie by boli velmi slabe.

  Manzel ma sice 1% morfologiu ale metodou ICSI mali vybrat TOP spermie, vychadza mi z toho teda, ze za pomaly vyvoj mozu moje nekvalitne vajicka (v CAR mi nevedeli povedat co je za tym). Vzdy som bola po zdravotnej stranke v poriadku, ani chora nebyvam, nemam ziadne alergie, pripadne gynekologicke problemy.

  Moja otazka je, myslite si, ze pokles folikulov mohol byt sposobeny nespravnou davkou injekcii ako bolo potrebne ? Brala som vzdy rano Bemfolu 225 IU, Ganirelix 0,25 mg a den pred odberom Gonasi

  PS: uz dlhodobo sa s manzelom snazime o babatko, preto uz niekolko rokov uzivam vitaminy, C,D,Zn, B9 a komplex vitaminov YARILO – nadvahu nemam. Pocas stimulacii som nemala ziadne problemy, dodrziavala som pitny rezim a konzumovala som vacsie mnostvo bielkovin tak ako mi bolo doporucene CARom

  Vopred velmi pekne dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, rezerva vajíčok sa hodnotí nie na základe USG, kde môže mať žena zjavne dostatočný počet folikulov, ale mnohé nemusia obsahovať vajíčko. Potrebné je realizovať odber krvi na AMH (Antimülleriánsky hormón), ktorého výsledok vie objektívnejšie zhodnotiť stav ovariálnej rezervy. K užívanými liekom, ani k samotným protokolom sa Vám neviem vyjadriť. Existuje viacero protokolov stimulácie, ako aj nasadenia rôznych kombinácií liekov. O najvhodnejšom postupe rozhodujú lekári centra asistovanej reprodukcie, ktorí poznajú všetky výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti a informácie, ako Vaše, tak aj manželove, a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť. Postupujte podľa lekárov centra asistovanej reprodukcie a v prípade nejasností sa ich nebojte pýtať.

 • Kozmetika v tehotenstve

  , Autor: laura207

  Dobry den pan Dr, mam otazku, je potrebne sa nejakej konkretnej zlozky v kozmetike vyhybat pocas tehotenstva? (myslim hlavne kozmet.produkty na tvar) alebo nieje ziadne obmedzenie a mozem pouzivat vsetko ako doteraz?

  Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je to skôr otázka pre kozmetičku, v súčasnosti bežne dostupné a denne používané kozmetické prípravky sa môžu používať aj počas tehotenstva.

 • Parvovirus B19

  , Autor: Berinka

  Dobrý deň pán doktor, bola som si dať zobrať krv na protilátky na parvovirus B19 ( 5.detska choroba) tak ako ste mi poradili, mám už výsledky, len doposiaľ mi ich nikto nevyhodnotil . Prosím, aký je váš názor ?

  IgM =0.122 negatívne
  IgG= 79, 972 pozitívne

  Prvé príznaky (žalúdočné problémy)sa objavili u mňa 11.1. a na krv som bola 16.1 .
  Sú to protilátky z detstva ? Alebo sa za tak krátky čas mohli vytvoriť aj teraz po možnom prekonaní. Som v 18 TT. Ďakujem za vašu odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, akútnu infekciu predstavuje výskyt antivírusových špecifických protilátok IgM detegovateľných v neskorom štádiu virémie (10. až 12. deň po infikovaní). Pozitivita IgM protilátok môže pretrvávať mesiace. Špecifické IgG protilátky sú detegovateľné približne po dvoch týždňoch od infekcie a pretrvávajú roky. Opakované vyšetrenie tehotných pacientiek môže zistiť sérokonverziu IgM, ale tieto protilátky nemusia byť detegované v počiatočnej fáze rozvoja hydropsu plodu. Aj keď si myslím, že ste momentálne neprekonali piatu chorobu, je podľa mňa vhodné odber protilátok zopakovať. Je to však otázka pre infektológa, ktorý sa Vám bude vedieť objektívnejšie vyjadriť.

 • Otázka ohľadom toxoplazmy

  , Autor: Sisa123

  Dobrý deň,

  Som v 9tt a ideme na víkend k rodičom. Majú v dome novú mačku (celkom živé mačiatko, čo si len od niekoho zobrali z dvora). Občas ju pustia aj von. Je možné sa nejak nakaziť toxoplazmou? Oznamovať tehotenstvo ešte neplánujeme, tak by som potrebovala vedieť, čomu sa prípadne vyvarovať alebo či tam neísť.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak spomínaná mačka žila na ulici a nebola veterinárne ošetrovaná, existuje reálne riziko infekcie toxoplazmózy, pokiaľ budete mať priamy kontakt s infikovanou mačkou, či manipulovať s infikovanými predmetmi od mačacích výkalov.