Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,748 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Výsledky

  , Autor: Gabika?

  Prosím vás viete mi vysvetliť tieto skratky či som tehotná alebo nie
  TVS:UTERUS v AVFL, E 18mm
  Bilat bpn v CD MALE MNOŽSTVO VOĽNEJ TEKUTINU ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď je sliznica dutiny maternice vyššia, opísaný USG nález nehovorí nič o tehotenstve. Pri nejasnostiach je potrebné sa pýtať priamo vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

Podobné otázky

 • sTSH a aTPO v 2.trimestri

  , Autor: Anva

  Dobrý deň,
  V 16tt mi robili krvné testy, doktor mi povedal že výsledky sú v poriadku avšak keď som dostala papier všimla som si, že sTSH mám 4,79mIU/l a aTPO >21,67. Na internete som už čo to prečítala a dosť ma to znepokojilo, preto by som chcela radu či to je potrebné riešiť alebo nie. Každý deň užívam xonveu proti nevoľnosti, aspirín pretože mi pri prvotrimestrálnom skríningu zistili riziko preeklampsie a femibion 2. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, každé laboratórium má stanovené trošku odlišné referenčné hodnoty, ktoré sa môžu medzi jednotlivými laboratóriami líšiť. Norma TSH je do 4,94 mIU/l a norma aTPO je <34 IU/ml, takže podľa toho máte výsledky v norme. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

 • Leukocyty

  , Autor: Veronika2801

  Dobrý deň pred týždňom mi bol odobraný moč dnes mi prišli výsledky že mám zvýšené leukocyty v piatok som si robila tehotenský test ráno clearblue ktorý mi vyšiel +1-2 takže pozitívny dnes ráno som test zopakovala ale clearblue nie digitálny a objavila sa neskôr slabá druhá čiarka a to isté mi vyšlo aj na obyčajnom pepino papierikovom teste aj keď tiež slabšie ja sa ale chcem opýtať.... Môže zapal močových ciest skresliť výsledok tehotenského testu? Alebo sa Hcg vyplavuje len pokiaľ je žena tehotná? Mam teraz dilemu či som tehotná... Medzitým mam veľmi citlivé prsníky bolesti v podbrušku napätie v krížoch neustálu chuť do jedla a trápi ma už aj mykoza... Na ktorú si mam kúpiť preparáty v lekarni.. Ak sa to nezlepsi mam prísť.. Termín na potvrdenie tehotenstva mi dali 25.7...len ma desí fakt či môže infekcia ovplyvniť ten tehotenský test.. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, bakteriálny zápal močových ciest môže spôsobiť aj falošne pozitívny tehotenský test. Nemusíte byť tehotná. Pre jednoznačné potvrdenie tehotenstva sa realizuje odber krvi na beta HCG.

 • Progestenalle 200 mg a probiotiká

  , Autor: Adusl

  Dobrý deň,
  som druhý raz tehotná kôli vnútornemu otváranie vkladám progestenalle 200 mg ráno a večer jednu tobolku. Chcela by som pomedzi to vkladať aj probiotiká. Mám kúpené vitagyn C a aj gynophilus control. Ktoré budú lepšie používať popri progestenalle? A kedy ich mám používať na obed vkladať po cca nejakých 6 hodinách ranného vkladu progestenalle? Môj gynekológ je starší a na otázku vkladanie probiotík mi odpovedal že to nemá význam no ja mám vracajúce sa mykozy. Prosím poraďte mi. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak je v pošve infekcia, je vhodnejšie prejsť na užívania progesterónového bloku ústami a infekciu v pošve preliečiť antimykotikami a následne na pár dní aj vaginálnymi probiotikami a potom sa opäť vrátiť k vaginálnej aplikácii progesterónu. Ak ste doma a poväčšinou ležíte, že z Vás kapsulky nevytečú, môžete si na obed vkladať vaginálne probiotiká. Ak máte pocit, že máte v pošve vaginálnu infekciu, či mykózu, je vhodné realizovať výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie. Keďže však nepoznám nález, ani výsledky vyšetrení, či všetky okolnosti, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Streptokok v pošve

  , Autor: Lucik...

  Pozdravujem, aktuálne mi prebieha 35tt, počas celého trvania tehotenstva som mala opakovane zápaly posvy a súčasne aj močových ciest preliečované ATB, taktiež na začiatku tehotenstva GBS pozit preliečený ATB. Minuly týžden som bola poslednýkrát u svojej gynekologičky na poradni, ktorá mi robila ster z posvy. Dnes mi volala sestrička s výsledkami že je tam zas streptokok, zajtra mám priniesť moc na vyšetrenie či nie je aj tam nahodou a daju mi vyrobiť penicilinové ATB do vagíny v lekárni, ktoré si mám zajtra vyzdvihnúť. Chcem sa opýtať, tieto ATB mám brať?? Aj napriek tomu že mám v tehotenskej knižke zaznačené že som už bola GBS pozit aby pred pôrodom vedeli. Alebo ich nemám radšej brať? Beriem ešte poslednú krabičku Utrogestnu lebo mám skrátený krčok a nariadený kludovy režim už pár mesiacov. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Streptococcus agalactiae (GBS pozit.) sa v tehotenstve štandardne nepreliečuje, ak žena nemá ťažkosti, prípadne zhoršený nález na krčku, bolesti, či iné ťažkosti. Bez ohľadu na “preliečovanie” budete pri príjme na pôrodnú sálu dostávať antibiotiká až do pôrodu. Nepoznám však nález, výsledky všetkých vyšetrení, informácie ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak nález nie je pokročilý a nemáte ťažkosti, nie je antibiotiká nevyhnutné užívať. Na postupe pri príjme na pôrodnú sálu sa aj tak nič nezmení, stále budete braná ako GBS pozitívna.

 • E.coli v moči v tehotenstve

  , Autor: Domi19

  Dobrý deň. Som v 15 tt tehotenstva a mám pálenie pri močení. Zistili mi v moči E.coli 10na3.
  Vraj pri takom náleze nie je potreba sa liečiť ATB.
  Užívam Blokurima + brusnice no nezaberá nič.
  Bojím sa aby to neohrozilo plod.
  Aká liečba ATB je v tehotenstve na zápal moč.ciet bezpečná?
  Na Zinnat som žial rezistentná z dôvodu častého užívania pri infektoch. Je napr. Monural bezpečný? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží od citlivosti antibiotík na vykultivovanú baktériu. Štandardne sa tehotným predpisuje Amoksiklav 625mg á 8 hod. na 7 až 10 dní. Nevidel som však výsledky kultivácie a citlivosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.