Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,772 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ureaplazma

  , Autor: Nikaaaaa

  Dobrý den,
  už skoro rok mám nepríjemné svrbenie, výtok. A neustaly pocit zapalu. Problemy sa ešte vystupujú po styku. Bola som liečená na mykozu, hoci vytery boli negatívne. Pri rozšírenom vytere mi ale vyšla ureaplazma. Dostala som doxyhexal na 20 dni. No nevedela som ho brať pre silné bolesti a kŕče brucha. Partner lieky uziva. Prosím vás prichádza do úvahy ina liečba? Napríklad klacid 10 dní (resp.14) plus vaginálne antibiotiká. Alebo aký máte názor na wobenxyn.
  Čo v prípade nepreliecenia. Som už zúfalá, keďže to výrazne ovplyvňuje aj môj intímny život. A neustály zápal takisto nieje v poriadku.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v liečbe ureaplazmy je potrebná celková antibiotická liečba. Lokálne antibiotiká, či antimykotiká sú neúčinné. Najčastejšie sa používajú tetracyklinové preparáty, napr. Doxyhexal, prípadne aj makrolidové preparáty, takže aj spomínaný Klacid by pripadal do úvahy. Wobenzym je preparát obsahujúci zmes enzýmov. Samotná enzymoterapia však ureaplazmu nezničí, je to však dobrá podporná liečba. Ureaplazma je v súčasnosti považovaná za pomerne bežný mikroorganizmus, vyskytuje sa u každého piateho človeka. V mnohých prípadoch nespôsobuje žiadne ťažkosti u ženy, ako aj muža, preto sa častokrát ani nepreliečuje, v mnohých prípadoch sa o nej ani nevie.

Podobné otázky

 • baktérie a ureaplazma

  , Autor: Zuzka7

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako postupovať. Po pretrvávajúcich problémoch v intímnej oblasti mi boli zistené nejaké baktérie a boli mi predpísané vag. tablety Entizol na 10 dní, Polygynax na 10 dní a súbežne perorálne Entizol na 7 dní. Chcem sa opýtať, ako by som mala po liečbe postupovať? Respektíve, bojím sa, aby som si týmito všetkými liekmi nerozhádzala vaginálnu flóru. Mám doma Gynazol vag, krém a Gynimun vag. probiotiká. Mohla by som si po liečbe aplikovať Gynazol, nechať pôsobiť 4 dni a následne aspoň 10 dní aplikovať Gynimun? Alebo aký postup by ste mi odporučili?

  Taktiež mi bola zistená ureaplazma a podľa citlivosti na ATB: erytromycín C, telitromycín C, tetracyklín C, moxifloxacín C, levofloxacín C,
  mi bol predpísaný Ofloxin na 20 dní. Chcem sa opýtať, boli mi predpísané správne ATB, nakoľko konkrétne toto liečivo testované nebolo, tak, či sa jedná o niečo príbuzné alebo došlo k chybe pri predpisovaní lieku? Poslednou mojou otázkou je, či mám Ofloxin začať užívať po perorálnych tabletách Entizol, teda súbežne s liečbou baktérií, alebo by som mala počkať a užívať ho až po tejto liečbe spolu s probiotikami?

  Vopred veľmi pekne ďakujem za Vaše cenné rady a prajem Vám príjemný zvyšok dňa.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe opisu mi nie je jasné, aké baktérie boli zistené z výteru z pošvy, takže sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť, predpísané Vám však bolo pomerne veľké množstvo preparátov, čomu celkom nerozumiem. Čo sa týka nálezu ureaplazmy, ureplazmu má každý tretí človek. U väčšiny ľudí však nerobí žiadne ťažkosti. Ofloxin patrí medzi fluirochinolóny a používa sa pomerne často aj na liečbu ureaplazmy. Preliečený by mal byť aj partner. Kúra vaginálnymi probiotikami je určite na mieste.

 • Začervenanie

  , Autor: Zuzka7

  Dobrý deň, pán dokror, chcela by som Vás poprosiť o názor a radu ohľadom môjho problému. Mám 21 rokov a už 3 mesiace sa snažím liečiť moje gynekologické problémy.
  Všetko to začalo svrbením a pálením pri vstupe do pošvy a v oblasti močovej trubice a klitorisu. Okrem rôznych voľnopredajných mastí mi lekárka predpísala niekoľko antibiotík, avšak úľava trvala len niekoľko dní po užití (Entizol 250/500, Macmiror 500, Gynazol). Samozrejme, užívala som aj probiotiká (Gynoflor, Gynimun intim care), momentálne užívam aj Candivac, avšak moje problémy stále pretrvávajú, aj keď v menšej miere. Pociťujem pálenie na malých pyskoch a v tejto oblasti mám aj viditeľné začervenanie až smerom k vstupu do pošvy, dokonca v záhyboch medzi otvorom močovej rúry a vstupu do pošvy je to začervenanie ešte intenzívnejšie. Naposledy mi lekárka robila aj K+C, ale všetky výsledky mi vyšli v poriadku až na Ureaplazmu, ktorá mi vyšla viac ako 10na4. Avšak povedala mi, že sa mám rozhodnút, či to chcem liečiť antibiotikami, nakoľko sú bežnou súčasťou flóry. Preto by som Vás chcela poprosiť o radu. Myslíte si, že práve ureaplazma by mohla byť spúšťačom mojich problémov alebo by som mala hľadať pôvodcu inde? Žiadne iné ťažkosti nepociťujem len tie spomenuté vyššie. Trápi ma, že mi lekárka nezobrala stery aj z vulvy ale iba z pošvy, lebo podľa nej všetko ide zvnútra, takže problém vraj treba hľadať tam, avšak ja vo vnútri pošvy žiaden problém nepociťujem. Myslíte si, že by bolo dobré navštíviť aj dermatovenerológa a dať si spraviť stery aj z vulvy? Partnera mám krátko, pred začatím mojich problémov sme spolu spali len párkrát, vždy však s ochranou a odvtedy ako mám spomenuté problémy sme spolu nespali. Preto mi napadlo, či by to nemohla byť aj alergia na latex, prípadne nejaké iné látky a teda či by som nemala ísť aj alergológovi? Alebo aké ďalšie kroky by som podľa Vás mala podniknúť? Už si s tým naozaj neviem rady, keďže nikdy predtým som žiadne gynekologické problémy nemala.
  Vopred veľmi pekne ďakujem za Vaše rady a čas.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazmy sú pomerne častým nálezov v urogenitálnom trakte. Má ich prakticky každý tretí štvrtý človek. Nemusia spôsobovať ťažkosti, preto sa niekedy ani nepreliečujú. Ak však máte spomínané ťažkosti a ureaplazma je pozitívna, za okolností, že všetky ostatné výsledky boli v poriadku, sa môže predpokladať je vplyv na problémy. Pri preliečení je potrebné preliečiť aj partnera, dodržiavať pohlavnú abstinenciu a počas celej dĺžky liečby, ako aj aspoň desať dni po jej skončení je vhodné si aplikovať vaginálne probiotiká. Na vonkajšie rodidlá si skúste aplikovať Canesten krém. Ak budú ťažkosti pretrvávať aj po preliečení ureaplazmy a všetky výsledky výterov budú v poriadku, vhodné bude zvážiť aj imunologické a dermatologické vyšetrenie. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Mykoplazma/ureaplazma

  , Autor: Saša212

  Dobrý deň. Dlhšie riešim opakujúce sa zápaly, gynekológ nevedel prísť na príčinu. Príznaky vždy rovnaké, svrbenie, pálenie vývodu močovej rúry, biely hrudkovitý výtok. Pred časom mi gynekológ zistil ureaplazmu. Bola som preliečená Doxyhexal 10 dní, takisto partner, nechránený sex počas liečby takisto po nej vylúčený. Počas liečby mi príznaky úplne ustali no už po pár dňoch po vysadení som opäť pocítila jemné pálenie. Po cca 3 týždňoch som bola na kontrolných výteroch ktoré už ale ukázali všetko negatívne a mne sa stále na 100% od ťažkostí neulavilo. Pálenie aj svrbenie je v menšom rozsahu ako pred liečbou ale zďaleka nevymizlo úplne. Je možné že infekciu stale mám aj keď vytery vyšli negatívne? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte po antibiotickej liečbe prítomné pálenie alebo svrbenie v pošve, je možné, že sa jedná o bakteriálnu vaginózu, teda premnoženie bakterií bežne sa vyskytujúcich v pošve vplyvom zmeny pošvovej mikroflóry spôsobenej antibiotikami. Skúste si realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami, ktoré upravia pošvovú mikroflóru. Ťažkosti by mohli ustúpiť.

 • Stále gynekologický zápal

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a už 4 roky vkuse mám gynekologický zápal. Podstúpila som 2 operácie kvôli cystám a upchatým vajíčkovodom. Mám už len jeden vaječník a maternicu. Vždy po menštruácií sa vráti svrbenie, pálenie, hlienovitý výtok, niekedy so zápachom. Dva krát som sa liečila spolu s partnerom Doxyhexalom kvôli pozitívnej ureaplasme parvum. Výsledky som už mala dva krát po sebe negatívne. V kultivácií mi vychádza Streptococcus aureus, Staphylococcus aureus, Candida albicans alebo Candida glabrata. Stále niečo iné. Stále dostanem čípky, antibiotiká, antimykotiká, ale mne to vôbec nepomáha. Liečila som sa aj u imunologičky, tam už boli tiež lepšie výsledky, ale beriem stále Imunor, zinok, vitamín d, candivac, proste všetky možné lieky aj doplnky. Skúšala som viac krát rosalgin, clogin, rôzne probiotiká lokálne aj celkové, žiadne zlepšenie. Nemôžem mať vôbec s partnerom styk nakoľko ma to bolí a viac krát sa už nakazil aj partner. Jemu sa to však zahojí za nejaký týždeň. Cytológiu som mala v poriadku. Beriem aj lieky na alergiu - Zodac. Bola som s tým aj u dermatovenerologičky, tiež nič nezistila. Dostala som biseptol na streptokoka a to bolo všetko.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma parvum je častý nález u všetkých žien , keby sa robili stery z krčka maternice všetkým ženám. Pokiaľ nie sú klinické ťažkosti, ako napríklad spenený výtok, svrbenie, či krvavý vytok, nie je potrebná antibiotická liečba. Výskyt v populácii je častý. Asi každá tretia žena má ureaplazmu parvum. Mnohé ženy o tom ani nevedia. Predpokladám, že máte bakteriálnu vaginózu spôsobenú častým užívaním a aplikáciou antibiotík. Tým dochádza k porušeniu rovnováhy vaginálnej mikroflóry. Vplyv má určite aj porušená, či oslabená imunita. Môžete si vkladať hlboko do pošvy 2 až 3 krát do týždňa vaginálne globulky obsahujúce striebro. Kúra vaginálnymi probiotikami je tiež vhodná. Časté realizovanie vaginálnych výplachov tiež nie je ideálne. Vypláchnete si aj “dobré” baktérie, ktoré sú normálnou súčasťou pošvového prostredia. Streptococcus aureus neexistuje, asi ste mali na mysli Streptococcus epidermidis, ktorý sa, nie len v pošve, vyskytuje bežne a je prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry. Iba na základe Vami uvedených informácií sa Vám však takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Ureaplazmy - rezistencia na tetracyklín?

  , Autor: Diana111

  Dobrý deň,
  dermatovenerológ mi zistil zo sterov ureaplazmy a predpísal mi antibiotiká Doxyhexal. Nie som si ale istá či mi predpísal správne antibiotiká nakoľko v testoch sa písalo nasledovné:
  Kultivacia na Ureaplasma sp.:
  Nález: viac ako 10*4 cfu/ml ureaplasma sp.
  Stanovenie kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká:
  Levofloxacín... C; Moxifloxacín... C; Erytromycín... C; Telitromycín... C; Tetracyklín... R
  Diagnostická súprava identifikuje dva druhy rodu Ureaplasma: Ureaplasma urealyticum a Ureaplasma pavrum.
  C = účinná hladina v sére sa dosiahne pri bežnom dávkovaní
  R = rezistentné

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, všimli ste si správne. Boli Vám síce predpísané antibiotiká, ktoré sa v liečbe Ureaplaziem predpisujú najčastejšie, lekár si však asi nevšimol, že u Vás vykultivovaná ureaplazma je na tetracyklín rezistentná, takže liečba nebude účinná. Je potrebné o tom lekára informovať. Potrebné bude antibiotiká zmeniť na preparát s účinnou látkou Azitromycín (napríklad Sumamed).