Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
130 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Chôdza

  , Autor: Lenka_Horváthová_0215113431

  Dobrý deň, chcem sa opýtať že moja dcérka má 1 rok a dva mesiace. Začala mi chodiť tak od 11 mesiaca no čoraz viac mi dáva nožičky dovnútra. Pätu má tak akoby chodila na vnútornej strane päty. Chodí sa jej dobre. Len sa bojím aby nemala krivé nôžky. Je to v poriadku? Mala by som radšej navštíviť lekára? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Chôdza po vnútornej strane chodidla nie je fyziologická. Ale nedá sa to takto zovšeobecniť. Napríklad u detí, ktoré sú hypermobilné vyzerá postavenie chodidiel úplne inak ako u "bežných" detí. Je to príliš skoro hodnotiť postavenie nôh, keď len prednedávnom začala chodiť. Odporúčam navštíviť fyzioterapeuta, ktorý sa venuje deťom, aby sa na dcérku pozrel a poradil Vám na čo treba dávať pozor a možno aj nejaký cvik formou hry. Veľakrát totiž nemusí byť problém len v samotných chodidlách ale môže to vychádzať už z postavenia celých dolných končatín - z oblasti bedrových kĺbov.
  Prajem pekný deň

Podobné otázky

 • Chôdza

  , Autor: Lipka16

  Dábry deň, moja dcérka 1,5 ročná posledné 2 mesiace dáva ľavú nožičky šikmo( päta je pekne no palčeky už smerujú k pravej nozicke- stáča tu nôžku) . Ako by som to mala riešiť? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Ak sa to prejavilo po tom ako narástla tak počkajte ešte nejaké 3-4 mesiace. Ak sa to neupraví alebo sa bude sťažovať na nejaké bolesti tak odporúčam vyšetrenie u detského ortopéda. Bolo by potrebné zistiť či jedna dolná končatina nie je dlhšia ako druhá. Pekný deň

 • Samostatná chôdza

  , Autor: viki1307

  Dobrý deň, dcérka má 1 rok (8.7) a nechodí sama. Chodí popri nábytku, keď sa zabudne, alebo keď stojí pri kresle a zavoláme ju, tak k nám príde sama pár krokov. Vždy keď sa postaví hľadá niekoho ruku, aby ju vzal chodiť.
  Za ručky sme s ňou chodili minimálne, preto neviem prečo chce stále niekoho držať a chodiť len s rukou, sama nie.
  Čo máme robiť, aby nehľadala stále ruky a chodila sama? Bojím sa, že bude chcieť chodiť len tak, aby mala istotu a sama nie.
  Vo vnútri ju nechávame štvornožkovať, chodiť popri nábytku, ale ked sme vonku, sa to nedá a dáme jej tu ruku aby chodila.
  Budem vďačná za vašu radu.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Podľa toho čo píšete je vývin Vašej dcérky v poriadku. Dieťa sa začína stavať pri nábytku. Prvé kroky sú okolo nábytku, kedy dieťatko nekráča dopredu ale doboku, čiže obkračuje nábytok. Až potom začína chôdza dopredu. Chôdza je zo začiatku veľmi neistá, preto vyhľadáva oporu. Cíti sa pri Vás bezpečne. Vodenie za ruky je nebezpečné vtedy, keď sa ešte dieťa nevie samé postaviť a rodičia ho držia za ruky a imitujú chôdzu. Ďalej neodporúčam striehnuť za dieťaťom a pri akomkoľvek náznaku pádu ho hneď chytáme a zachraňujeme. Samozrejme na dieťatko treba dávať pozor, ale ide o to, aby sa vždy nespoliehalo na to, že stojíme za ním. Musí sa naučiť spoliehať samo na seba, takže to, že spraví pár krokov a padne na ritku je v poriadku.
  Nechajte ju chodiť okolo nábytku, štvornožkovať. Nožičky potrebujú spevniť, aby dokázala chodiť sama. Vonku chce skúmať svet preto si pýta ruku. Dávajte však pozor, aby ste jej tú ruku neťahali vysoko v ramene.
  Prajem pekný deň

 • Nezrele stvornozkovanie

  , Autor: krina

  Dobry den, dcerka uz 2 mesiace nezrelo lozi - opiera sa o vnutornu stranu kolienok a spicky chodidiel jej smeruju von. Tiez ako si sadla zo sikmeho sedu sama, tak zial ale so zhrbenym chrbatikom. Smiem sa spytat, je mozne este doposilovat na zrele stvornozkovanie alebo sa to uz neupravi? Pripadne ako jej pomoct k vykonaniu kvalitnejsieho lezenia a rovnemu chrbatiku? Strasia ma, ze ked sa postavi mi potom aj pri chodzi bude dava spicky chodidiel von...zacina sa nam totizto stavat popri nabytku, mame 9,5m, nevieme ci jej branit v tom ktm neupravi lezenie alebo co robit?ako jej teda pomoct prosim?

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Určite navštívte fyzioterapeuta, ktorý sa venuje Vojtovej metóde. Ten je schopný Vašu dcérku pohybovo vyšetriť a vysvetliť Vám, kde je problém. Ak je totiž problém už v týchto polohách (sed, lozenie) tak určite sa to neupraví samo. Fyzioterapeut Vás naučí čo budete s dcérkou cvičiť doma. Je lepšie to riešiť čím skôr ako keď sa potom zafixuje nesprávny pohybový stereotyp vo vyšších pozíciach (stoj, chôdza, ...)
  Pekný deň

 • Chodza, spicky k sebe.

  , Autor: Andrea.123

  Dobry den, syn bude mat v juni 3 roky a pri chodzi dava spicky dost k sebe. Na prechadzky chodi malo, lebo vsade chce chodit odrazadlom tak sa bojim ze problem je sposobeny tym. Ked ideme pesi tak hovori ze ho bolia nozky. Po dome chodi v papuckach lebo sa mu smyka a podlaha je aj dost chladna. Chcem sa spytat,kedy by som mala riesit to ze dava dost tie spicky k sebe ked chodi Ci mam este pockat na leto a ked bude viac chodit na boso tak sa mu to zlepsi? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Váš syn má pravdepodobne zlé postavenie v členkovom kĺbe. Ak mu chodidlo prepadáva do tzv. valgozity (dovnútra), tak sa mu horšie noha ohýba v členku a kompenzuje si to tým, že chodidlo vtáča špičkou dovnútra. Odrážadlo je pre neho pohodlnejšie, aby ho neboleli nohy. Odporúčam podiatrické vyšetrenie (diagnostika chodidla) alebo ortopedické vyšetrenie.
  Pekný deň.