Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
130 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Chôdza

  , Autor: Lipka16

  Dábry deň, moja dcérka 1,5 ročná posledné 2 mesiace dáva ľavú nožičky šikmo( päta je pekne no palčeky už smerujú k pravej nozicke- stáča tu nôžku) . Ako by som to mala riešiť? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Ak sa to prejavilo po tom ako narástla tak počkajte ešte nejaké 3-4 mesiace. Ak sa to neupraví alebo sa bude sťažovať na nejaké bolesti tak odporúčam vyšetrenie u detského ortopéda. Bolo by potrebné zistiť či jedna dolná končatina nie je dlhšia ako druhá. Pekný deň

Podobné otázky

 • Chôdza

  , Autor: Lenka_Horváthová_0215113431

  Dobrý deň, chcem sa opýtať že moja dcérka má 1 rok a dva mesiace. Začala mi chodiť tak od 11 mesiaca no čoraz viac mi dáva nožičky dovnútra. Pätu má tak akoby chodila na vnútornej strane päty. Chodí sa jej dobre. Len sa bojím aby nemala krivé nôžky. Je to v poriadku? Mala by som radšej navštíviť lekára? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Chôdza po vnútornej strane chodidla nie je fyziologická. Ale nedá sa to takto zovšeobecniť. Napríklad u detí, ktoré sú hypermobilné vyzerá postavenie chodidiel úplne inak ako u "bežných" detí. Je to príliš skoro hodnotiť postavenie nôh, keď len prednedávnom začala chodiť. Odporúčam navštíviť fyzioterapeuta, ktorý sa venuje deťom, aby sa na dcérku pozrel a poradil Vám na čo treba dávať pozor a možno aj nejaký cvik formou hry. Veľakrát totiž nemusí byť problém len v samotných chodidlách ale môže to vychádzať už z postavenia celých dolných končatín - z oblasti bedrových kĺbov.
  Prajem pekný deň

 • Samostatná chôdza

  , Autor: viki1307

  Dobrý deň, dcérka má 1 rok (8.7) a nechodí sama. Chodí popri nábytku, keď sa zabudne, alebo keď stojí pri kresle a zavoláme ju, tak k nám príde sama pár krokov. Vždy keď sa postaví hľadá niekoho ruku, aby ju vzal chodiť.
  Za ručky sme s ňou chodili minimálne, preto neviem prečo chce stále niekoho držať a chodiť len s rukou, sama nie.
  Čo máme robiť, aby nehľadala stále ruky a chodila sama? Bojím sa, že bude chcieť chodiť len tak, aby mala istotu a sama nie.
  Vo vnútri ju nechávame štvornožkovať, chodiť popri nábytku, ale ked sme vonku, sa to nedá a dáme jej tu ruku aby chodila.
  Budem vďačná za vašu radu.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Podľa toho čo píšete je vývin Vašej dcérky v poriadku. Dieťa sa začína stavať pri nábytku. Prvé kroky sú okolo nábytku, kedy dieťatko nekráča dopredu ale doboku, čiže obkračuje nábytok. Až potom začína chôdza dopredu. Chôdza je zo začiatku veľmi neistá, preto vyhľadáva oporu. Cíti sa pri Vás bezpečne. Vodenie za ruky je nebezpečné vtedy, keď sa ešte dieťa nevie samé postaviť a rodičia ho držia za ruky a imitujú chôdzu. Ďalej neodporúčam striehnuť za dieťaťom a pri akomkoľvek náznaku pádu ho hneď chytáme a zachraňujeme. Samozrejme na dieťatko treba dávať pozor, ale ide o to, aby sa vždy nespoliehalo na to, že stojíme za ním. Musí sa naučiť spoliehať samo na seba, takže to, že spraví pár krokov a padne na ritku je v poriadku.
  Nechajte ju chodiť okolo nábytku, štvornožkovať. Nožičky potrebujú spevniť, aby dokázala chodiť sama. Vonku chce skúmať svet preto si pýta ruku. Dávajte však pozor, aby ste jej tú ruku neťahali vysoko v ramene.
  Prajem pekný deň