Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Chôdza u 20 mesačného syna.

    , Autor: Lenona

    Dobrý deň prajem,

    syn začal štvornožkovať týždeň pred prvými narodeninami. Štvornožkoval 5 mesiacov a 2 dni pred 17. mesiacom sa v strede izby sám z ničoho nič postavil a išiel. Odvtedy, ako urobil prvé kroky prešli 3 mesiace a syn chodí akoby cez bedrá. Pri chôdzi nezohýba poriadne kolienka a chodí tak nejako stuhnuto. Ručičky tiež moc nezapája do chôdze. Stretli ste sa s niečim podobným? Vedela by ste mi prosím vás poradiť, či máme vyhľadať odborníka aby nám malého skontrolovali? Naša dr. mi povedala, aby som to neriešila, že to sa časom upraví, ale teda mám obavy - preto sa skúšam informovať ako sa len dá.

    Ďakujem vopred za odpoveď. ????????????

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Áno, určite odporúčam vyšetrenie u fyzioterapeuta, ktorý má certifikát na Vojtovu metódu. Takýto terapeut vie zhodnotiť pohybový vývoj Vášho synčeka. Ak by tam bol náhodou funkčný svalový problém, tak ten sa v tomto veku môže dať cvičením pekne upraviť. Ak už si zafixuje zlý stereotyp chôdze, tak v neskoršom veku to už pôjde veľmi ťažko resp.sa to už nebude dať upraviť a môžu sa časom nabalovať ďalšie problémy. Ktoré síce vy ako laik nebudete vidieť, ale môžu v neskoršom veku spôsobovať nejaké pohybové potiaže napr.s kĺbami alebo chrbticou a pod.

    Prajem pekný deň