Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Vtáčanie nôžky dovnútra, w sed..

    , Autor: MaI

    Pekný deň. Ročná dcérka aktuálne chodí popri nábytku a pri tom vytáča celé chodidlo do vnútra ( špička smeruje k päte druhej nohy ).Robí to v aj samostatnom stoji. Chodiť sa sama ešte nepúšťa, nakoľko jej toto vytáčanie prekáža a stále padá. Sadá si výlučne do w sedu( pokiaľ ju napravím do správnej polohy tak sedí v miernom predklone a dlho tak nevydrží), štvornožkovanie aktuálne vymenila za chodenie na kolenách. Pediater tvrdí, že je to všetko v úplnom poriadku avšak ja mám pochybnosti. Sú toto dôvody na návštevu fizioterapeuta prípadne ortopéda?

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Vtáčanie chodidla dovnútra nie je v poriadku v rámci správneho pohybového vývoja a samé sa to určite nenapraví. Čím skôr pôjdete k fyzioterapeutovi tým je väčšia pravdepodovnosť, že to ovplyvníte cvičením. Vtočenie chodidla smerom dovnutra nie je len o chodidle - ide o vnútornú rotáciu celej dolnej končatiny, takže ani bedrový kĺb nie je v spravnej pozícii. Chôdza po kolenách ani sed do tvaru W takisto nie je v poriadku.
    Fyzioterapeut, ktorý sa venuje bábätkám Vám určite poradí čo s tým.

    Držím palce a prajem pekný deň