Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
130 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Samostatná chôdza

  , Autor: viki1307

  Dobrý deň, dcérka má 1 rok (8.7) a nechodí sama. Chodí popri nábytku, keď sa zabudne, alebo keď stojí pri kresle a zavoláme ju, tak k nám príde sama pár krokov. Vždy keď sa postaví hľadá niekoho ruku, aby ju vzal chodiť.
  Za ručky sme s ňou chodili minimálne, preto neviem prečo chce stále niekoho držať a chodiť len s rukou, sama nie.
  Čo máme robiť, aby nehľadala stále ruky a chodila sama? Bojím sa, že bude chcieť chodiť len tak, aby mala istotu a sama nie.
  Vo vnútri ju nechávame štvornožkovať, chodiť popri nábytku, ale ked sme vonku, sa to nedá a dáme jej tu ruku aby chodila.
  Budem vďačná za vašu radu.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Podľa toho čo píšete je vývin Vašej dcérky v poriadku. Dieťa sa začína stavať pri nábytku. Prvé kroky sú okolo nábytku, kedy dieťatko nekráča dopredu ale doboku, čiže obkračuje nábytok. Až potom začína chôdza dopredu. Chôdza je zo začiatku veľmi neistá, preto vyhľadáva oporu. Cíti sa pri Vás bezpečne. Vodenie za ruky je nebezpečné vtedy, keď sa ešte dieťa nevie samé postaviť a rodičia ho držia za ruky a imitujú chôdzu. Ďalej neodporúčam striehnuť za dieťaťom a pri akomkoľvek náznaku pádu ho hneď chytáme a zachraňujeme. Samozrejme na dieťatko treba dávať pozor, ale ide o to, aby sa vždy nespoliehalo na to, že stojíme za ním. Musí sa naučiť spoliehať samo na seba, takže to, že spraví pár krokov a padne na ritku je v poriadku.
  Nechajte ju chodiť okolo nábytku, štvornožkovať. Nožičky potrebujú spevniť, aby dokázala chodiť sama. Vonku chce skúmať svet preto si pýta ruku. Dávajte však pozor, aby ste jej tú ruku neťahali vysoko v ramene.
  Prajem pekný deň