Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • platnička

    , Autor: Navka

    Dobrý deň, mám otázku ohľadne môjho manžela ktorý má problémy s chrbticou- konkrétne platničky. V roku 2016 pri miernej záťaži, mu praskla platnička ( v oblasti krížov ) čo bolo diagnostikované magnetickou rezonanciou. Bol hospitalizovaný a dlhodobo pn. Minulý rok začiatkom ferbuára, sa mu stav veľmi zhoršil ( po hektickom týždni v práci ), ledva sa postavil z postele. Bola robená magnetická rezonancia, kde sa ukázali 2 vysunuté platničky. Opäť bol v nemocnici a rehabilitoval, dlhodobo. Lenže tento krát zlepšenie prichádza veľmi pomaly, stačilo 1 kýchnutie a bolesti znova. Každý deň cvičí cviky čo ho naučili na rhb, ale niekedy stačí malá záťaž a chrbát bolí, v podstate už ho bolí non stop, viac alebo menej. Manžel má aj vrodenú vadu, konkrétne mu chýbajú 2 rebrá a tým pádom má deformovaný hrudník, jednu stranu tela zvesenú v porovnaní s druhou. Chcela by som vedieť Váš názor, či jeho vrodená vada a postavenie tela má vplyv na platničky a chrbát a či je možné že ešte vôbec niekedy bude fungovať normálne.
    ďakujem Lucia

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.
    Áno, každá asymetria v oblasti hrudníka alebo napr.aj v rozdielnosti dľžky končatín ovplyvňuje chrbticu. Ak má jednu polku tela nižšie v porovnaní s druhou tak práve to spôsobuje, že na platničky je zvýšený tlak na jednej strane. To či bude ešte niekedy fungovať normálne Vám neviem povedať, pretože to závisí od nálezu. Odporúčam nájsť šikovného fyzioterapeuta - ideálne niekoho kto sa venuje metóde McKenzie - čo je vyšetrenie a cvičenie zamerané na problémy s platničkami. Držím palce. Pekný deň