Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
153 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Trenie kosti

  , Autor: jesi

  Dobrý deň chcem sa opýtať mám skoliozu chrbtice a teraz mi zistili,že mám na celej chrbtici výrastky.Od piatku sa mi stalo,že keď cvičím otáčam trupom tak počujem take ako keby trenie alebo šúchanie od krčnej chrbtice až po hrudník to počuť čo to môže byt Dakujem

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Ťažko sa mi odpovedá pretože som nevidela Váš rontgen chrbtice, neviem koľko máte rokov, ako dlho máte ťažkosti. Neviem aké cviky cvičíte. Či máte cviky na mieru od fyzioterapeuta alebo si cvičíte sama.
  Keďže máte diagnostikované výrastky, tie sa pri otáčaní môžu o seba trieť. Ak by ste mali aj zmeny na platničkách tak je veľká pravdepodobnosť, že Vám tieto pohyby môžu rozdráždiť bolesť. Je preto lepšie sa týmto pohybom vyhýbať.
  Všeobecne platí, že pokiaľ pri určitých cvikoch pociťujete diskomfort, tak ich radšej necvičte. Skúste sa pred cvičením trošku ponaťahovať – pomaly plynulo bez kmitania. Nič necvičte nasilu. Veľmi prospešné je aj sa nachvíľu na niečo zavesiť rukami a telo nechať voľne visieť gravitáciou. Samozrejme nesmie Vám to spôsobovať bolesti.
  Ak by problém pretrvával, bolo by fajn to prekonzultovať s lekárom, ktorý má k dispozícii Vaše výsledky z vyšetrení chrbtice. Určite však počkajte kým sa situácia s aktuálnou pandémiou upokojí!