Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • pocikavanie

    Dcerka ma 2 roky a 4 mesiace. Od 18 mesiacov sme zacali bez problemov s posadzanim na nocnik v pravidelnych intervaloch. Presli sme na nohavicky a posadzanie na nocnik, s plienkou von a na spanie. Potom sme 1 tyzden skusali bez plienky aj von s pytanim sa, ci je treba cikat. Vratili sme sa ku plienkam na par tyzdnov. Momentalne fungujeme na nohavickach von aj vnutri, plienka na spanie, pytame sa, ci chce ist cikat. Najcastejsia odpoved je nie, aj ked je evidentne, ze ano. Bezny scenar je:
    1. ze dcerka uz ma cvrknute a nasledne sa zacne prikrcat a bud ide na nocnik na vyzvanie, alebo sama povie, ze potrebuje cikat
    2. cvrkne si, ale dalej to neriesi
    3. vycika sa do gatiek
    najcastejsie sa deje prva situacia s vyzvanim, aby isla na nocnik.

    Neviem, ci sa jej mam sama opakovane pytat, ci chce cikat, alebo jednoducho pockat, ze na to pride sama? Je schopna cikat aj 3x za hodinu, co mi hovori, ze asi este nie je zrela byt bez plienky. Mam pocit, ze tymto vecnym prezliekanim, co je aj 8 a viac krat za den ju stresujem. Na druhej strane sa bojim, ze ak sa vratime k plienkam, len ju este viac zmatiem. Je mozne, ze si iba :postavila hlavu:?

    Velmi prosim o radu. Uz neviem, co mam robit, trva to moc dlho. Dcerka je v inych smeroch velmi vyspele a vnimave dieta. Kaka v prevaznej vacsine do nocnika alebo velkeho zachoda, nedavno sice zacala tlacit do gatiek, ale posledne kakanie bolo opat klasicky na jej podnet do nocnika a to hned na 2x.

    Dakujem,

    Klaudia

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    V tomto období, veku vyzrievajú funkcie spojené s cikaním a kakaním a treba počítať s tým, že je veľa nehôd a obdobia suchšie striedajú obdobia s cikaním do gatí alebo plienky.
    Ak vy sama máte stres z toľkého prezliekania a vnímate, že by to už "malo byť inak", radšej jej vonku doprajte plienku alebo aj v dňoch, kedy viac ciká, prípadne sa jej spýtajte, či chce plienku. Ak je bez plienky, ponúkajte ju na nočník podľa toho, ako u nej vidíte signály, že má potrebu cikať (ako ste to popísali).