Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • pocikava sa

    dobry den. prave som zistila, ze vcera som polozila otazku nespravnej dospelackej psychologicke. tak este raz , spravne.
    mam doma 4 deti. 6-rocneho syna, dvojicky - chlapec, dievca ( 2 roky a 9 mesiacov) a najmladsia dcera ma 1 rok.
    miska ( jedno z dvojiciek) sa mi pocikava. oducat sme zacali niekolko mesiacov po 2 rokoch, kedze sme mali doma male babetko. az teraz uz dokazem vsetky deti naozaj vnimat, az nedavno som zacala naozaj stihat. a uvedomila som si, ze miska vlastne nikdy necikala naozaj spravne. vacsinou ked isla na nocnik uz mala cvrknute. zvycajne vecer, ked bola unavena sa komplet pocikala. potom sa to zlepsilo, casto mala cvrknute. a teraz sa vyrazne pokazila. ked ide na nocnik uz ma mokre nohavicky aj teplaky. uz ma skvrnu ako dlan. ked ju prilis ignorujem popri ostatnych detoch pocika sa mi naschval. ked ju ktosi nahneva, zacne plakat a vzapati aj cikat. ked ju volam na nocnik, zachod odmieta tam ist. je velmi tvrdohlava. mam pocit, ze teraz pochopila, ze to jej pocikavanie ma naozaj hneva a mam pocit, ze sa uz pocikava naschval. vcera som jej uz dala naspat plienku. ako mam postupovat aby sa to uz konecne dosledne naucila ? manzel ma chut jej uz za pocikavanie davat na zadok. viem ze je to velmi nepedagogicke a nepsychologicke. uz neviem ako na nu. ked sa zriedkavo spravne vycika, pochvalim ju , zatlieskame ja i ona . ukaze si, ze je jednotka. ale pravdu povediac spravne cikanie je zriedkave. nocnu plienku ma uz asi mesiac suchu. a okrem toho rozprava velmi slabo, povie len par slov. inak sa mi zda byt velmi inteligentna, bystra. vonku sa hrava s 8 rocnymi detmi. je velmi sarmatna, stale usmiata, spolocenska. komunikuje "posunkami".

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Každé dieťa je iné a inak vyzrievajú aj jeho rozličné funkcie. Tak to je aj s cikaním. Možno ešte nevie dobre moč zadržať, ovládať zvierač. Pri nejakom emocionálnom vypätí sa to môže prejaviť práve tak, že sa pociká komplet, pri bežnej situácii len tým, že si viac či menej cvrkne.
    Rozhodne netreba na ňu ísť s bitkou. To jej nepomôže ovládať zvierač, len jej to prinesie strach okolo cikania. A to nie je vhodné.
    Ak si svrká často, pokojne jej dávajte plienku a ponúkajte ju na nočník. No nerobte žandárku, ak nechce ísť na nočník alebo ak má plienku mokrú. Nikomu tým nepomôžete. A nedávajte jej za príklad niekoho "šikovnejšieho".