Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • problem so zaspavanim

    dobry den p. doktorka,
    existuje nejaky ucinny sposob ako naucit dieta zaspat? mam trojmesacneho synceka, ktory je velmi unaveny, zatvara oci ale miesto toho aby ich zavrel a zadriemal, zacne strasne revat az tak ze je cely spoteny a pomoze len utisenie na ruakch, co vsak niekedy trva aj polhodiny a viac. Nieco take ze polozit ho do postielky, byt tak aby ma videl, drzal za rucku ci spievat mu, to mu vobec nepomaha.
    Co hovorite na metodu naucit dieta zaspat tak, ze ho nechate vyplakat? nemoze to babatku uskodit?
    dakujem za radu

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Ja osobne nie som zástankyňou takejto metódy. Dalo by sa dokonca povedať, že som vyslovene proti. Najmä u kojencov, ale nielen u nich. Dieťa ak plače, zvyčajne potrebuje blízkosť matky alebo otca, prípadne inej osoby, ktorú pozná a u ktorej sa cíti v bezpečí. Ak ho teda necháme vyplakať, hlavne ak odídeme aj preč z izby, dieťa sa cíti opustené, nikto nereaguje na jeho signál volania o pomoc a ak to trvá nejaký čas, opakuje sa to, môže sa to stať schémou pre jeho ďalší život - nevolať o pomoc, nečakať, že ho niekto podporí, že niekto berie vážne jeho potreby, jeho volanie, očakávanie nezáujmu, odmietania atď.