Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Zaspávanie na rukách

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mam 4 mesačnú dcérku a problém so zaspávaním, do 3 mesiacov sme mali koliky a tak sme si ju naučili učičikávať na rukách pohojdávaním, no lenže koliky prešli a teraz si plačom vymáha pestovanie na rukách a bez toho ani nevie sama zaspať. Neviem čo mám robiť ako ju to odnaučiť. Vidím, že chce spinkať, ale nevie sa sama uložiť. No a zachvílu bude už aj ťažšia a môj chrbát to už nezvládne. Pomôžte mi. Ďakujem.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Mamy si pomáhajú pri uspávaní veľmi rôznorodými spôsobmi. Jedny svoje bábätká "podrobia" nácviku samozaspávania - uložia ich do postieľky a v krátkych intervaloch chodia k dieťatku, pohladkajú ho, slovne alebo zvukmi tíšia... a tým mu dávajú najavo, že sú s ním, no neberú ho na ruky. Postupne v priebehu dní interval "návštev" pri dieťatku predlžujú, ak dieťa zvláda krátke intervaly. Dĺžka intervalov sa riadi reakciou dieťaťa - ak vydrží samo dve minúty a potom začne poplakávať, treba ísť k nemu po dvoch minútach, ak vydrží sedem, tak po siedmych. Dieťa by sme nemali nechať nariekať.
    Iné mamy šupnú dieťa do kočíka, mužovi do náručia, do kolísky... Niektoré si dieťa zavinú k sebe a sedia na fitlopte či v hojdacom kresle...
    Niekedy pomáha, ak dieťa uspáva druhý rodič.