Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Hrozne zaspavanie

    mam dvojrocnu dcerku, ktora je zivsia. Mam problem so zaspavanim. V podstate od narodenia spi v postielke. Nebola zvyknuta spavat so mnou, hlavne preto, ze mala monitor dychu a bola nedonosena a bala som sa , aby sa nieco nestalo ked bola babetko. Uz dlhsie ma problem so zaspavanim, ale v poslednej dobe to graduje vecer chce aby som bola pri nej, ked pride manzel nechce ho }hodi ho inak zboznuje, krici na mna, nechce byt v postielke. Uz som aj rezignovala a nechala ju sediet pri tv do deviatej a potom zhruba do 15 min zaspala, lebo bola uz tazke 2 hodiny pri nej lezat. Cez obed spava max 2 hod a max medzi 14,00-15,00 sa budi. Von chodime aj doobeda aj poobede. Inak je v posl. dobe vzdorovita, vobec neposlucha na moje prikazy, proste sa usmeje a robi si svoje. Ako tuto situaciu riesit. Kazdy mi radi nechat ju vyplakat, ale skutocne ten plac je ubijajuci. Dakujem za radu.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Je možné, že ju dávate spať skoršie, než ona potrebuje. Niektoré deti, ak spia poobede, nepotrebujú byť o úsmej v posteli, lebo aj tak nezaspia. Pokúste sa vychystať ju do postele zhruba na ôsmu a potom si urobte spoločný, no pokojný program - pozerajte chvíľku rozprávku, potom choďte do postele, čítajte si tam alebo spievajte uspávanky alebo si pustite nejaké pesničky (pokojné) alebo rozprávku z cédečka.
    Skrátka sa skúste chystať na zaspatie okolo deviatej, možno to bude lepšie.