Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Plač

    , Autor:

    Pani doktorka,
    chcela by som poradiť. Môj syn má 1 rok a máme problém ten, že pri plači sa nevie nadýchnuť, dokonca tak, že my až modrie. Všimla som si, že väčšinou sa to stáva v situácií, keď nedosiahne niečo čo chce, čiže ide o plač v zlosti. Bolo mi odporúčané fúknuť mu do tváričky ale nepomáha to. Budem vďačná za každú radu. Ďakujem Lucia

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Niektoré "babské" recepty hovoria, že treba dieťa poliať vodou. Mne sa to zdá dosť drsné, ale viem si predstaviť, že dieťa si v tej chvíli uvedomí svoje telo, čo mu môže pomôcť začať dýchať.
    Skúste ho však do kontaktu s jeho telom dostať tak, že ho chytíte do náručia a trochu ho zovriete (tuhšie objatie, nie zverák), pričom budete sledovať tvár dieťaťa (pohľadom) a jeho hrudník (dotykom, cítením) a keď sa začne nadychovať, zovretie uvoľníte, aby mohlo voľne dýchať.