Pôrodný plán - overený našimi mamičkami
Spísali sme ho v spolupráci s čitateľkami MAMA a ja, ktoré už majú pôrod za sebou.
Každá z nás si želá, aby bol pôrod nezabudnuteľný. Každá z nás je však iná, máme rozdielne potreby, pocity, túžby i očakávania. Vezmite preto pero do ruky a napíšte v bodoch predstavu, ako by mal pôrod prebiehať. Vznikne tak váš pôrodný plán.
V ideálnom prípade vám s ním pomôže skúsená dula či pôrodná asistentka. Nezabudnite ho ukázať aj vášmu pôrodníkovi a spoločne si o ňom pohovoriť.
Môj pôrodný plán
Všeobecné požiadavky:
- Počas všetkých fáz pôrodu si prajem prítomnosť mnou zvolenej osoby, pokiaľ sa ja alebo môj sprievodca nerozhodne inak.
- Neželám si účasť skupiny študentov pri pôrode. (Ak vám prítomnosť budúcich lekárov a sestier neprekáža, nespomínajte to v pláne.)
- Vopred by som chcela byť informovaná o priebehu potrebných vyšetrení, o výsledkoch a navrhovaných medicínskych postupoch.
- Súhlasím s fotením a nakrúcaním videa mojou sprievodnou osobou.
- Želám si, aby mi bola pri pôrode odobratá pupočníková krv alebo tkanivo pupočníka či placenty.
Pri pôrode som mala publikum - prišli sa učiť medici
Prvá doba pôrodná
- Neželám si bezdôvodne umelo vyvolávať pôrod. Súhlasím len v prípade, že ustanú kontrakcie, pôrod sa po odtoku plodovej vody nerozbehne alebo v prípade iného ohrozenia dieťaťa a mňa.
- Medzi kontrakciami by som rada chodila, menila polohy, dopriala si olejovú masáž od duly alebo partnera, využila fitloptu (ak je k dispozícii) a sprchu na tlmenie bolesti.
- Uprednostňujem pôrod pomocou epidurálnej analgézie (alebo bez nej).
Najdiskutovanejšou témou medzi mamičkami a lekármi sú klyzma (klystír) a oholenie. Mnohé majú v pôrodnom pláne jednoznačný nesúhlas s oboma postupmi. Vyhnúť sa nepríjemnostiam môžete tak, že sa oholíte doma alebo si donesiete svoje vlastné pomôcky, pri klystíre si môžete priniesť šetrnejší prípravok z lekárne. Veľa záleží od prístupu sestričiek a pôrodníkov.
Môj pôrod S a BEZ alebo ako som sa nahá triasla strachom
Druhá doba pôrodná (vypudzovacia fáza)
- Pri pôrode chcem možnosť slobodnej voľby najoptimálnejšej polohy pre vypudzovanie – využitie polohovateľného pôrodného stola a mojich fyzických dispozícií.
- Dávam prednosť vlastným pocitom a budem tlačiť podľa seba, pri komplikáciách vezmem do úvahy inštrukcie pôrodníka.
- Ďalšou diskutovanou témou je epiziotómia (nástrih hrádze), ktorú mnohí pôrodníci robia automaticky. Navrhujeme túto formuláciu: Som proti preventívnemu vykonaniu epiziotómie, pokiaľ zjavne nehrozia poranenia 3. a 4. stupňa. Na pôrod sa pripravujem pravidelnou masážou perinea už od 34. týždňa tehotenstva.
- Chcem vidieť hlavičku dieťatka, keď sa ukáže, zrkadlo mám so sebou.
- Prosím o dotepanie pupočníka a odber pupočníkovej krvi.
- Bezprostredne po pôrode túžim mať dieťatko položené na mojom bruchu.
- Súhlasím s fotením a nakrúcaním videa mojím sprievodom.
- Ošetrenie a vyšetrenie dieťatka by sa malo robiť v prítomnosti môjho sprievodu.
- Ak to bude možné, chcem spolu s partnerom stráviť na pôrodnej sále chvíľu osamote.
Upozornenie na záver
Ak pôrod prebieha prirodzene a bez komplikácií, je pôrodný plán veľmi dobrou pomôckou. V prípade komplikácií odporúčame nechať rozhodnutie o postupe na lekárov, nakoľko počas pôrodu musia podľa zákona urobiť to, čo považujú za správne a vhodné vzhľadom na danú situáciu.