Lettii pri liečbe neuroblastómu pomohla jej pupočníková krv

PR | 2. Jul 2020
Odber pupočníkovej krvi

Maďarské dievčatko Letti nemalo ani dva roky, keď sa jej život otočil naruby.

Začalo to v septembri 2016, keď po bežnom vyšetrení podstúpila aj vyšetrenie brušnej dutiny kvôli podozreniu na pruh. Pri ultrazvuku lekári nič nenašli, odporučili však kontrolu o 5 mesiacov. Kontrolné vyšetrenia v marci 2017 ukázali, že Letti má zväčšenú ľavú obličku so zhubným útvarom. „Povedali nám, aby sme nasledujúce dni trávili s dcérkou čo najviac vonku, pretože nás čakajú rôzne zákroky v nemocnici,“ spomína Lettin otec. 

Letti absolvovala rôzne vyšetrenia a podstúpila chemoterapiu, no liečba nezaberala. Medzičasom sa objavili aj metastázy a ukázalo sa, že ochorenie je závažnejšie ako lekári pôvodne predpokladali.

Štvrté štádium neuroblastómu

„Po histologickom vyšetrení vzoriek nálezu sa v polovici mája 2017 definitívne potvrdilo, že čelíme vážnejšiemu ochoreniu, a to štvrtému štádiu neuroblastómu. Zároveň sme sa od lekára dozvedeli, že existuje len 30 %-ná pravdepodobnosť uzdravenia. Ak však bude operácia vedúca k odstráneniu nádoru úspešná, pravdepodobnosť by sa mohla zvýšiť na 50 %,“ dodáva otec so slzami v očiach.

Letti pred operáciou podstúpila ďalší cyklus chemoterapie. Hrdinsky ich zvládala aj napriek tomu, že veľmi schudla a mala zavedenú nosovú sondu. Do leta 2017 bola Letti prakticky stále v nemocnici, liečba však nenapredovala podľa očakávaní. Veľkosť nádoru sa nemenila a jedným z mála pozitív bol mierny ústup metastáz. V septembri 2017 Letti podstúpila v nemocnici v maďarskom Miškovci 7 hodinovú operáciu. Lekárom sa podarilo odstrániť všetky nádorové tkanivá a vzhľadom na štádium ochorenia museli odstrániť aj ľavú obličku. 

Neuroblastóm je malígne neoplastické ochorenie s vysokým rizikom recidívy s metastázami

Bolo preto nutné, aby Letti dostala vysokú dávku chemoterapie, ktorá by usmrtila zostatkové bunky neuroblastómu. Počas chemoterapie však zanikajú aj zdravé biele krvinky, ktoré sú základom imunity ľudského tela. Obnova funkcie krvotvorby sa dá dosiahnuť transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek – a to pomocou kostnej drene, periférnej krvi alebo pupočníkovej krvi.

Lettini rodičia sa pri jej narodení rozhodli pre uchovanie pupočníkovej krvi

Ošetrujúci lekár sa rozhodol práve pre tento zdroj krvotvorných buniek na obnovu jej krvotvorby. Po chemoterapii sa Letti zdržiavala v sterilnom priestore, aby sa predišlo zdravotným komplikáciám kvôli oslabenému imunitnému systému. Aj návštevy rodičov si vyžadovali dodržiavanie prísnych opatrení – dvojitý sterilný plášť, dve vrstvy sterilných čiapok a rovnako aj rukavíc. Letti bola v sterilnom prostredí približne mesiac.

Rekonvalescencia prebehla dobre a Letti tak mohli už v polovici novembra premiestniť na štandardné oddelenie a 3 dni pred Vianocami ju prepustili do domácej opatery. „Bol to najkrajší vianočný darček pre celú rodinu,“ šťastnému otcovi sa pri spomienke tisnú slzy do očí. „A naviac, kontrolné vyšetrenia ukázali, že žiadna ďalšia liečba nie je potrebná a Letti je už od roku 2018 bez akéhokoľvek nádoru či metastázy.“

                                    pupočníková krv

Lettina pupočníková krv bola spracovaná a uskladnená v rodinnej banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center na Slovensku. Odber je možné uskutočniť iba pri pôrode, je bezbolestný a je možný pri všetkých typoch pôrodu. V súčasnosti sa medicína vyvíja do takej miery, že ponúka viacero nádejných možností liečby. „My sme našu dcérku nechceli o túto šancu pripraviť, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako správne rozhodnutie,“ vysvetľuje Lettin otec, ktorý zároveň odkazuje ostatným rodičom, ktorí sa pre odber pupočníkovej krvi ešte len rozhodujú:

„Pupočníková krv sa dá využiť buď ako hlavná, ale aj ako podporná liečba mnohých závažných ochorení. Nikdy neviete, čo prinesie budúcnosť a môžete ňou zachrániť život svojho dieťaťa. A my sme sa pri pôrode rozhodli správne!“

V roku 2018 aj slovenskí lekári pri rovnakom ochorení – neuroblastóm – použili pri liečbe vlastnú pupočníkovú krv malého pacienta. 

Slovensko má aj jedno európske prvenstvo v liečbe vlastnou pupočníkovou krvou

V roku 2004 Andrejkovi diagnostikovali pár mesiacov po narodení meduloblastóm – nádor mozgu. Naši lekári sa rozhodli pre použitie pupočníkovej krvi uchovanej pri jeho narodení. Po operácii a agresívnej chemoterapii mu obnovili krvotvorbu pomocou jeho pupočníkovej krvi v kombinácii s kostnou dreňou. Bola to prvá liečba vlastnou pupočníkovou krvou v Európe.  

Pupočníková krv týchto detí bola spracovaná a uchovaná v rodinnej banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center na Slovensku. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: