Gynekológ radí: V akom veku je najideálnejšie otehotnieť?

MUDr. Marek Brenišin, PhD. | 5. október 2022
ideálny vek na tehotenstvo

Každá žena si predstavuje ideálny čas na rodinu inokedy. Niektoré chcú rodiť ešte mladé, kým je na to telo najlepšie prispôsobené. Iné zasa chcú mať nejaké zázemie, či dokonca sú aj také, ktoré chcú budovať kariéru a až potom založiť rodinu. Pripočítajme navyše rôzne „nehody“ alebo ak sa, naopak, nedarí a naozaj máme budúce mamičky v každom veku. Rovnaký proces ale nemusí prebiehať rovnako.

V tomto článku sa pozrieme na výhody a nevýhody tehotenstva v troch dekádach ľudského života.

20+ Mladá mamička či ešte dievča?

Gynekologické štúdie sa v tomto smere trošku líšia, no v jednej veci sa zásadne zhodujú. Najideálnejší vek pre ženu na prvé dieťa je niekedy okolo 25. roku života.

  • Telo je vtedy už dostatočne zrelé a pomerne rýchlo sa zotavuje z tehotenstva. Ženské pohlavné bunky sú navyše ešte krátko vystavené rôznym faktorom, ktoré môžu spôsobiť mutácie, preto je šanca na počatie bábätka počas tejto dekády veľmi vysoká (počas plodných dní sa pohybuje okolo 25 %).
  • Regeneračná schopnosť tela a tempo metabolizmu navyše napomáha zbaviť sa prírastku hmotnosti počas tehotenstva – najmä, ak žena dojčí. Mnohé mladé mamičky potom často dostávajú komplimenty, že vyzerajú ešte lepšie ako pred pôrodom. 

Toto obdobie ale prináša aj určité negatíva. Jedným z nich je práve chýbajúce zázemie a mladá rodina, či dokonca slobodná mamička o to viac, sa môžu dostať do finančnej tiesne. Priemerný vek absolventa je totiž medzi 23 – 26 rokmi, čiže ak žena otehotnie, stane sa tak buď počas štúdia, alebo po krátkom zamestnaní. Ak študovala, nemá nárok na materské a rodičovský príspevok je približne o sto eur nižší. Ani po krátkom zamestnaní to ale nebýva ružové, keďže mladí ľudia často začínajú s nízkymi príjmami a aj v tomto prípade to rozpočet rodiny pocíti.

Mimochodom, v slovenskom parlamente kolovali rôzne návrhy, napr. by sa za „zamestnanú ženu“ považovala aj študentka, zatiaľ ale žiaden neprešiel ani prvým čítaním v parlamente. Minimálne by to ale uľavilo mnohým mladým rodinám, ktoré potom, z pochopiteľných dôvodov, posúvajú vek tehotenstva po tridsiatke.

Menej známym fenoménom je, že práve mladé tehotné ženy majú vyššie riziko vzniku niektorých komplikácií, napr. preeklampsie (vysoký krvný tlak + opuchy + strata bielkovín močom). Novšie štúdie to vysvetľujú kombináciou genetiky a imunity, ktorá reaguje na znaky na povrchu spermií, a tým pádom čiastočne aj na bunkách plodu a rozpoznáva ich ako nepriateľské. Tomuto má za úlohu zabrániť  čiastočné utlmenie imunity samotným organizmom ženy a ako ochranný faktor sa udáva aj nechránený pohlavný styk.

Potvrdenie tejto hypotézy priniesli aj štúdie, ktoré poukázali na vyšší výskyt tejto tehotenskej komplikácie u žien vo vyššom veku, ktoré sa rozviedli a mali dieťa s novým partnerom, alebo ak bola medzi deťmi dlhšia pauza napr. desať rokov.

30+ Sladká tridsiatka?

Pri tom, čo sme spomenuli v predošlých odsekoch, aj čo si možno ešte pamätáme zo stredoškolskej biológie, od lekára, či rôznych stránok venovaných tehotenstvu, sa zdá vek medzi 30 a 40 rokov ako najlepší kompromis. Žena je často už nejaký čas zamestnaná, má za sebou aj určité životné skúsenosti a aj partner je obvykle už ako-tak zabezpečený.

Všeobecne sa teda pozoruje trend, že sa prvé dieťa alebo ak už sa pár rozhoduje pre ďalšie, posúva do veku 30 až 35 rokov. Kedysi raritný jav je dnes stále bežnejšou záležitosťou a čoraz viac sa stretávame s prvorodičkami v tomto veku. Hoci organizmus dosahuje vrchol svojich síl, predsa len sa ukazuje, že už človek nemá dvadsať. Na predstavu stačí napr. prebdená noc, čo sa pri niektorých drobcoch stáva viac, pri iných menej.

Rovnako je to aj s tehotenstvom. Nenápadne, ale postupne slabnúce tempo metabolizmu sa prejavuje často na zvýraznení tehotenských ťažkostí  (napr. ranné nevoľnosti), ale aj bežnejšom výskyte komplikácií ako tehotenská cukrovka, môže sa už aj objaviť zvýšený krvný tlak, ktorý odhalí práve tehotenstvo.

Výhody plánovania bábätka v tejto vekovej skupine sú ale často viditeľné aj v rámci rodiny, Budúci starí rodičia majú v mnohých prípadoch krátko pred dôchodkom alebo už tento vek dosiahli a tak môžu rodičom pomáhať v tých najkrušnejších chvíľach. Aj tu ale platí, že všetko s mierou. V opačnom prípade môže takáto pomoc narobiť viac škody než osohu. Ale ak sa všetci dohodnú na kompromise a určitých pravidlách, viac ľudí zvládne viac vecí.

15 tipov pre zdravé tehotenstvo
Prečítajte si tiež:

15 tipov pre zdravé tehotenstvo 

40+ Štyri krížiky na chrbte a bábo na ceste

Po tomto životnom jubileu už väčšinou ženy dieťa majú, takže ak sa už aj podarí počať, už s tehotenstvom určité skúsenosti majú. Výhodou je, že ak to nie je prvé dieťa, už nejaké tie muchy a chyby sa stihli vychytať, hoci sa tvrdí, že každé bábo býva iné a to, čo funguje pri staršom súrodencovi, nemusí zabrať tu a naopak.

Už nám ale narastá množstvo komplikácií, ktoré sme spomínali v predošlých častiach, ale čo začína najviac ohrozovať budúceho človiečika, sú genetické chyby. Pre vysvetlenie, chromozómy vo vajíčku sú spletené dokopy a na svoje miesta putujú až pri oplodnení. Lenže tu už sú vystavené štyri desaťročia pôsobeniu rôznych, aj škodlivých faktorov. To je dvojnásobná doba, ako keď sa pre dieťa rozhodne dvadsiatnička. Na ilustráciu, riziko rozvoja Downovho syndrómu je vo veku 20 rokov menej ako 1 : 1 500, vo veku 30 rokov už 1 : 910, po štyridsiatke to hrozí každému 110. tehotenstvu a päťdesiatnička má šancu 1 : 6, že bude mať dieťa s týmto ochorením. To isté sa týka aj iných genetických ochorení.

Hoci možno predošlé riadky znejú hrozivo, aj ženy v tomto veku majú šancu na donosenie zdravého dieťaťa. Zo zákona musí lekár každej žene po 35. roku alebo, ak už v rodine genetické ochorenie bolo, aj skôr, amniocentézu (odber plodovej vody) alebo inú metódu diagnostiky týchto ochorení pred narodením. Dnes už sú dokonca na výber aj metódy, ktoré stanovujú prítomnosť genetického materiálu plodu v krvi matky, sú ale adekvátne drahšie a poisťovne ich nie vždy preplácajú.

A čo tehotenstvo neskôr?

Dnešná medicína dokáže často aj veci na úrovni zázrakov a v niektorých prípadoch majú ženy deti aj v päťdesiatke, či dokonca neskôr. Tu sa to už ale obvykle bez lekárskej pomoci nezaobíde a okrem rôznych zásahov a terapie na umožnenie, či udržanie tehotenstva, už predsa len organizmus má čo to za sebou a nikto nie je nezničiteľný.

Je na každej žene či páre, lebo aj muž má v tom podstatné slovo, kedy sa pre bábätko rozhodnú. Náš článok nemá za cieľ tvrdiť, ktorý vek je ideálny. To už si musí každý zodpovedne zvážiť sám. Uviedli sme len rôzne faktory a okolnosti typické pre daný vek, aby sme rozhodovanie aspoň trošku uľahčili.

Všeobecne ale platí v každom veku: správať sa zodpovedne, spolupracovať s lekármi a najmä, ak sa dá, požiadať aj o podporu rodiny a okolia. Sú totiž veci, na ktoré je aj medicína krátka a niekedy je dobrá spoločnosť lepšia ako tá najmodernejšia terapia.

Nech je bábätko ľúbené 

Možno by som ale predsa len dal ešte jednu radu úplne nakoniec... Nech už budete mať dieťatko v akomkoľvek veku, nech je ľúbené a hlavne, nech príde pre to, lebo chcete mať rodinu a nie, že si potrebujete odškrtnúť ďalšiu položku na zozname vecí, ktoré chcete počas života stihnúť. Pretože aj dvadsiatnička môže vyhorieť a rovnako aj žena v strednom veku môže byť vitálnou mamičkou.

Kedy ste rodili? Aké výhody a nevýhody to pre vás malo?

Pýtali sme sa našich čitateliek:

Veronika: „Dcérka sa narodila, keď som mala 20, synček v 21, ďalšie dve dcérky v 23 a 24 a synček 26.  Malo to svoje výhody, lebo teraz sa cítim už viac unavená ako vtedy. Som deťom aj vekovo bližšie a vzhľadom k mojej cukrovke by to v tomto veku (budem mať 32) asi ani nebolo možné. Najstaršia dcérka je už moja ,,parťáčka“. Ale je pravda, že veľa vecí by som v tomto veku spravila inak, teraz si to viem lepšie zhodnotiť, že som jednoducho vtedy nebola ešte dospelá rozumovo, to bola asi tá nevýhoda, teraz už rozmýšľam inak. Nemali sme vtedy na to úplné zázemie, ale beriem to tak, že všetko je, ako má byť a nemenila by som.“ 

Svetlana: „Prvé 23, druhé 32, tretie 41. Posledné tehotenstvo prebehlo asi najlepšie, aj keď sme prekonali ťažšie covid.“

Tímea: „Prvé v 23, druhé bude v 25. Obidve tehotenstvá vysoko rizikové. Čiže je úplne jedno kedy, keď ste zdravé a nemáte problém.“

Veronika: „Prvé 27, druhé 29. Chceli sme skôr, ale nedarilo sa a druhé sa podarilo, ani sme nevedeli ako. Ale som rada, že obe sa narodili do 30-tky. Občas to už nedávam, určite keby sa dalo, mala by som ich skôr, predsa len má človek viac energie, keď je mladší.“

Lenka: „Tehu je ideálne vtedy, keď sa na to žena cíti a teší. Je jedno, koľko má rokov. Ja som mala syna v 28 a dcérku necelý mesiac pred 31. A nie preto, že by som skôr nechcela, ale nemala som partnera, s ktorým by som to tak cítila.“

Eva: „Ja prvé v 17, druhé v 20 a tretie v 22. Som spokojná, aspoň som bližšie vekovo k deťom, mám pre ne lepšie porozumenie, nemám toľko strachov, nebehám im stále za zadkom (ani na preliezačkách, ani v domácnosti). Pamätám si, čo mi v detstve prekážalo a snažím sa tomu u detí predchádzať.“

Maya: „Nič sa nedá naplánovať, teda aspoň moja skúsenosť je taká. Ja som mala všetko naplánované. Pôrod mal byť pár dní pred mojimi 36. narodeninami. Nakoniec rizikové tehotenstvo, dva mesiace v nemocnici a malá sa rozhodla prísť o šesť týždňov skôr. Pritom som nemala žiadne bolesti, ani ťažkosti.“ 

Martina: „Prvé v 26 a druhé v 27, a som rada, že ich mám rok a pol po sebe a aj to, že som to stihla do 30 rokov. Tak som aj plánovala. Zázemie s manželom sme už mali a kariéru môžem budovať až do dôchodku.“ 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: