Porodila som, keď iné mamy idú svojim deťom na stužkovú

Martina Pašková | 7. May 2019
Porodila som, keď iné mamy idú svojim deťom na stužkovú

Niektoré ženy sa rozhodnú stať mamou tesne pred štyridsiatkou. Po prvýkrát. Alebo po druhý, či tretíkrát, po takmer dvadsiatich rokoch od posledného pôrodu.

Obdivuhodné? Ako je to s tými, ktoré sú v domnienke, že sú v menopauze a ono je to celkom, ale celkom inak? Plánovane, neplánovane, tak alebo inak, sú medzi nami aj mamičky štyridsiatničky.

STARÁ na dieťa? VERTE si!
Prečítajte si tiež:

STARÁ na dieťa? VERTE si!

Možné komplikácie neskoršieho pôrodu...

Príroda je nevyspytateľná a nie zriedkavo sa matkou dnes stane i žena v naozaj veľmi vysokom veku. Posledná, bezpochyby veľmi prekvapivá správa, ktorá obletela svet, je o 65-ročnej žene čakajúcej štvorčatá.

Po predchádzajúcich trinástich tehotenstvách naozaj odvážne. Ale aj veľmi výnimočné. Vyjadrenia lekárov v súvislosti s vyšším vekom rodičiek, a to ani nemusia mať nad „60“, sú však jednoznačné. Hovoríme o ženách starších ako 35 rokov.

Ženy vo vyššom veku môžu mať problémy s otehotnením, pretože biologické nastavenie tela ženy sa nemusí zhodovať s túžbou mať dieťa. U žien vo vyššom veku  sa častejšie objavujú problémy s placentou, resp. s jej nedostatočným fungovaním.  Ak placenta nefunguje tak, ako má, ohrozuje to plod, pretože k nemu nemôže prúdiť kyslík a živiny a neodvádzajú sa plodom produkované odpadové látky. Častejšie sa vyskytuje  poloha plodu koncom panvovým. Pričom po 35. roku treba pamätať aj na zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb.

U žien nad 40 rokov sa riziko zvýšeného výskytu vrodených vývojových chýb ešte zvyšuje. Tehotenstvo vo vyššom veku je často ohrozované potratom na začiatku tehotnosti, vo zvýšenej miere sa počas tehotnosti vyskytujú problémy s vysokým tlakom,  tehotenskou cukrovkou a ku koncu tehotnosti preeklampsiou  (vysoký tlak krvi, opuchy rúk a nôh a vysoký obsah bielkovín v moči),“ uviedol MUDr. Peter Brenišin.

Riziká, ktoré hrozia v súvislosti s vyšším vekom 

Z pohľadu matky: (často sa opakujúce riziká)

 • hypertenzia – zvýšený krvný tlak
 • obezita
 • cukrovka
 • svalové nádory maternice – myómy
 • infekcie pošvy
 • cysty
 • preeklampsia (ochorenie ciev placenty) – vysoký krvný tlak + opuchy rúk a nôh
 • pôrod môže byť ťažší ako u rodičiek v nižšom veku, vzhľadom na tuhšie panvové svalstvo

Z pohľadu bábätka (najčastejšie riziká)

 • nedostatočné fungovanie placenty
 • zvýšené percento vývojových chýb – najčastejšie sa vyskytuje Downov syndróm, rázštepy chrbtice a hornej pery

Vyšetrenia z dôvodu vyššieho veku rodičky

Tehotenstvo vo vyššom veku sa automaticky považuje za rizikové, už z vyššie uvedených dôvodov. „Na vylúčenie alebo potvrdenie eventuálneho podozrenia na vrodené vývojové chyby sa štandardné vyšetrenia dopĺňajú odberom plodovej vody (amniocentézou) a konzultáciou na genetickom pracovisku. Okrem toho je ešte možnosť podrobného 3D/4D ultrazvukového vyšetrenia na špecializovanom ultrazvukovom pracovisku,“ uviedol MUDr. Brenišin.

Každá žena nad 35 rokov má teda, vzhľadom na zvyšujúce sa percento možného genetického poškodenia plodu v súvislosti s vekom, nárok na amniocentézu. Ide o dôkladné vyšetrenie plodovej vody, ktoré však tiež nie je stopercentné. Je vysoko pravdepodobné, že sa rozborom vylúčia najdôležitejšie veľké poškodenia plodu.

S odberom plodovej vody sa spája riziko možných komplikácií až 1 : 100. 

 • slabé krvácanie
 • čiastočné odtekanie plodovej vody
 • kontrakcie maternice
 • potrat, predčasný pôrod (1 % riziko)
 • predčasné odlúčenie placenty
 • infekcia
 • poranenie plodu

Rozhodnutie, či podstúpite odber plodovej vody na základe odporúčania lekára i s týmito rizikami, je na vás. Zvyčajne sa robí medzi 15. až 18. týždňom gravidity a vyhotovenie výsledkov trvá dva až tri týždne.

Alternatíva k amniocentéze

Integrovaný test, špeciálny odber krvi spojený s meraním zátylku plodu v 13. týždni tehotenstva. Na základe výsledkov je možné vylúčiť Downov syndróm až s 94-percentnou istotou, riziko spontánneho potratu však nehrozí. Podmienkou je meranie šírky zátylku plodu na začiatku 4. mesiaca tehotenstva. Vzorku krvi vyšetria v Londýne za dva dni a cena testu je 25 000 forintov, teda približne 120 EUR.

Novinka v prenatálnom vyšetrení

Odber choriových klkov je u nás stále novinkou v porovnaní s ostatnými metódami. Označenie CVS pochádza z angličtiny (Chorionic Villas Sampling) a predstavuje ďalšiu možnosť v oblasti diagnostikovania vrodených vývinových chýb plodu.

Vyšetrenie prebieha odobratím malej vzorky z tkaniva placenty, ktorá sa následne posiela na rozbor. Je na samotnej mamičke, či sa rozhodne takéto vyšetrenie podstúpiť, nakoľko riziko potratu s ním spojené je 1 až 2 %. Odber vzorky prebieha cez brušnú stenu v prípade, ak sa placenta nachádza vpredu. Ak je uložená vzadu, musí sa odber urobiť cez pošvu.

Odber choriových klkov sa odporúča mamičkám, ktoré sú tehotné vo vyššom veku, majú už dieťa s dedičným ochorením alebo má takéto ochorenie niektorý blízky člen v rodine. Uskutočňuje sa medzi 10. – 13. týždňom gravidity.

Dôvody na materstvo vo vyššom veku

Súčasný trend ukazuje, že ženy sa vo väčšine prípadov dobrovoľne rozhodnú „odsunúť“ materstvo do vyššieho veku. Počas posledných rokov čoraz viac žien uprednostňuje kariéru, budovanie vlastného bývania a vytvárania hmotného zázemia pred rodičovstvom. Zrelé ženy s finančným zabezpečením, psychicky vyrovnané, ktoré už majú čo to odžité a nazberali určité životné skúsenosti sa považujú za najlepšie adeptky na vytvorenie harmonického domova vhodného pre dieťa. 

V súčasnej dobe je tendencia  odkladať tehotenstvo na obdobie po 30-tke, pretože  žena si najskôr potrebuje vytvoriť určité ekonomické zázemie pred príchodom dieťaťa, bez ohľadu na to, či plánuje ostať single alebo s partnerom. Častejšie odkladajú tehotenstvo ženy, ktoré dlhšie študujú a ktoré si – logicky – začínajú budovať kariéru o čosi neskôr. Na druhej strane u žien po 30. či 35. roku treba myslieť aj na to, že mnohé z nich vstupujú do nového vzťahu a túžia mať dieťa aj s ďalším životným partnerom.“

Ale, samozrejme, nedá sa všetko zovšeobecniť, nie sú ženy mamičkami v zrelom veku iba preto, že si najskôr budujú ekonomické zázemie a dobrovoľne túto prirodzenú súčasť života odsúvajú na druhú koľaj. Tých dôvodov je oveľa viac, životné situácie sú rôzne a niekedy s nimi ani vopred nepočítame. Nie jedno dieťatko sa narodilo neplánovane, inak tomu nie je ani u mamičiek, ktoré pomaly pomýšľajú na „babičkovanie“. 

„V skupine mamičiek v tomto veku sú ženy, ktoré:

a. otehotnejú chcene z dôvodu odkladania tehotnosti do vyššieho veku, 

(Stále som pracovala, domov som chodila neskoro večer, na nejaké posedenia s priateľkami nezostával čas. Neriešila som ani svadbu, ani rodinu. Ani neviem ako a mala som 35. Osud to však vyriešil za mňa, keď som na jednej služobnej ceste stretla svojho, teraz už manžela. Mal vtedy päťdesiat, ale ja som vedela, že s ním chcem mať dieťa. Zostala som tehotná ako 38-ročná a nič neľutujem. Všetko spojené s materstvom si užívame a ja ani nepomyslím na to, že by som sa mala ponáhľať do práce. Mamička Vanda)

b. chcú mať dieťa s novým partnerom, (niekedy manželstvo na prvýkrát nevyjde, ale reparát sa už podarí viac. I keď máte možno deti s prvým partnerom, príde zrazu túžba i tomu ďalšiemu priviesť na svet potomka. I napriek vyššiemu veku partnerov.)

c. chcú mať dieťa v čase, keď deti sú už dospelé. (Pocit, keď deti odídu z domu za štúdiom alebo prácou zvládajú niektorí rodičia pomerne ťažko. Najmä mamám zostane prázdne miesto pod strechou, ktoré sa akosi prirodzene snažia opäť zaplniť. Napríklad ďalším malým uzlíčkom.)

d. patria sem aj ženy, ktoré už tehotenstvo neplánujú, ale keď sa to stane, tak to dieťa prijmú a tešia sa naň.“

„Obe moje tehotenstvá po 40-ke neboli vôbec plánované. Vždy som túžila mať 3 deti, ale vzhľadom na to, že manžel sa stal invalidným dôchodcom a ja som sa stala živiteľkou rodiny, som sa tejto túžby zriekla. Keď som čakala tretie dieťa, mala som veľmi dobrú prácu. V obidvoch tehotenstvách mala rozhodujúcu úlohu viera v Boha. Správu o bábätku prijal manžel s prekvapením, rozpakmi a strachom.  Moja najbližšia rodina vnímala našu situáciu  zle, boli pohoršení, vzhľadom na môj a manželov vek a rodinnú situáciu. Som ale za deti vďačná a vnímam ich ako veľký dar.“ (mamička Sylvia) 

Túžite po dieťatku veľmi i napriek vášmu vyššiemu veku?

Alebo ste práve stretli niekoho, s kým ešte chcete spoločne zdieľať radosti a starosti rodičovstva. Možno ste už bábätko naozaj neplánovali, ale osud vám k nemu dopomohol. Nech je to akokoľvek, držíme vám palce pri výchove a formovaní vašich najväčších pokladov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: