STARÁ na dieťa? VERTE si!

PaedDr. Dagmar Baluchová | 6. Sep 2017
STARÁ na dieťa? VERTE si!

Niektoré ženy si to tak naplánujú. Iné uprednostnia kariéru, hľadanie toho „pravého“, finančné zabezpečenie, obstaranie bývania, alebo sa im jednoducho otehotnieť skôr nepodarí.

Staršia matka na pôrodnej sále

Každá tehuľka, a je jedno koľko má rokov, raz musí porodiť. Aké sú štyridsiatničky rodičky, sme sa opýtali pôrodníka a gynekológa MUDr. Petra Brenišina:

„Možno ich rozdeliť do dvoch skupín. Prvá – dajú sa charakterizovať ako zrelé a zodpovedné pre tehotnosť a pôrod. Po pôrode a v šestonedelí sa len mierne sťažujú, alebo konštatujú, že sú viac unavené, ako keď boli mladšie...  Mal som teraz tehotnú, ktorá už bola po štyridsiatke. Celú tehotnosť znášala úplne vzorovo, na slovo počúvala moje pokyny a pôrod zvládla veľmi dobre. Druhá skupina sú ženy, ktoré sú veľmi „premúdrelé“, rady lekára berú asi tak, že „čo ty o tom vieš...“. Panikária pri každom probléme počas 9 mesiacov a bohužiaľ, takto sa správajú aj pri pôrode a v šestonedelí...“

Čítajte aj:  Mamou v ŠTYRIDSIATKE? Má to svoje RIZIKÁ.

Očami odborníkov: Aké sú zrelé matky?

Nemeckí gynekológovia Dr. Christine Biermannová a Dr. Ralph Raben sa vo svojej knihe Mamou v štyridsiatke? zaoberajú aj rizikami, ktoré sa spájajú s neskorým rodičovstvom.

Konštatujú, že prvorodičky v tomto veku sú zväčša matkami jedináčikov. O tieto deti zvykne byť podľa Biermannovej a Rabena prehnaná starostlivosť a vyrastajú so „starnúcimi“ rodičmi.

Detská psychologička PhDr. Eva Smiková, PhD., však upozorňuje na to, že sa nedá vôbec povedať, či je pre dieťa lepšie mať mamu mladšiu alebo staršiu.

„Výhodou mladších mamičiek je ich vitalita, energia, s ktorou ľahšie zdolávajú úskalia svojich detí, v neskoršom veku môžu s deťmi lepšie zdieľať ich problémy. Kariéru, ktorú kvôli dieťaťu prerušili, môžu nanovo naštartovať a skôr sa venovať  koníčkom. Staršie mamičky  môžu byť zase  vyrovnanejšie, ale aj prehnane úzkostné, viac sa boja o dieťa, možno ich otehotnenie stálo priveľa síl. Či sa však žena rozhodne pre materstvo skôr či neskôr, dôležité je, aby dieťa cítilo jej lásku a vyrastalo v harmonickej rodine, a to s vekom vôbec nesúvisí...“

Môže vás zaujímať: Mamou v dvadsiatke? Prečo nie?!

Aj pediatrička MUDr. Marta Špániková má s tehotenstvom po štyridsiatke osobnú skúsenosť. Ako ona vníma staršie mamičky?

„Priviesť na svet dieťa v tomto veku nie je móda. Keďže aj ja patrím medzi takéto mamičky, mám pre ne pochopenie... Dieťa v rodine je radosť a v tomto veku, kedy je život už stabilizovaný po mnohých stránkach, si žena materstvo naozaj vychutná. Avšak nie je jedno, či ide o jej prvé dieťa alebo druhé, tretie... Skúsená matka k problémom pristupuje inak ako prvorodička. Ako detská lekárka nemám so staršími mamičkami negatívne skúsenosti, nebadám u nich prehnaný strach ani úzkosť, prevažuje radosť z materstva, zväčša pozitívny prístup k dojčeniu a veľa pozornosti upriamenej na dieťatko.“
tehotna po 40

„Projekt Dieťa“

Tehotenstvo vo vyššom veku teda vytvára viacero polemík. Zatiaľ čo podľa názoru jedných je po fyzickej stránke lepšie, ak žena rodí mladšia, po psychickej stránke sa zdá, že je vo vyššom veku zrelšia. Psychologička Mgr. Helga Menkeová tento konflikt komentuje:

„Matka je duševne zrelá začať sa starať o dieťa vtedy, keď má pocit, že už sa dobre postarala o seba. Že zažila, čo potrebovala zažiť, aby našla svoje miesto, svoju identitu, dospela, ošetrila si rany z boľavého dospievania, aby bola človek citlivý, ale pritom stabilný, pevný, so zdravou sebadôverou. V štyridsiatke sú šance na takúto pozíciu určite vyššie než v dvadsiatke.“

Prečítajte si : Dobrá mama: aká je?

Predpokladom úspešného materstva však nemusí byť ani tak vek, ako „správna motivácia“, prečo mať dieťa. „Hlavne u žien, ktoré majú v štyridsiatke za sebou pätnásťročnú kariéru, by som odporučila jasne odlíšiť pracovné projekty od „projektu Dieťa“. To, čo bolo v práci doteraz veľmi oceňované – výkonnosť, cieľavedomosť, akčnosť, rozhodnosť..., odsunúť pri prvých rokoch života dieťaťa bokom. Doma je potrebné naladiť sa na potreby dieťaťa, byť pokojnejšia, trpezlivejšia, láskavejšia...“

Staršie mamičky:

  • sa cítia a vyzerajú dlhšie mladé, pretože bábätko „omladzuje“
  • ak už majú deti, vedia „do čoho“ idú.
  • tvrdia, že prežívanie pôrodu s vekom nesúvisí.
  • nemajú pocit, že kvôli dieťaťu o niečo prichádzajú (kariéru, zábavu).

tehotna po 40

„Starnutie je zlozvyk, na ktorý človek zanietený rodinou, prácou a záujmami nemá čas...“

Povedal raz ktosi, a že to platí pre mamičky v štyridsiatke, polemizovať netreba. Vďaka svojim malým batôžkom šťastia majú iné starosti ako ich vrstovníčky, ale dokazujú jedno – život po 40 nekončí, často iba skutočne začína...

Psychologička Menkeová na záver radí matkám (v každom veku) ešte niečo:

„Je dobré spoliehať sa na to, že žena je prirodzene obdarená schopnosťou porodiť a vychovávať dieťa. Má nevedomé inštinkty a pudy, ako byť dobrou matkou. Dokázali to naše staré aj prastaré matere, dokážeme to aj my.

Verte sebe, prírode a svojej schopnosti milovať a nemôžete pochybiť. Ideálne je, keď idete do materstva s motiváciou, že potrebujete „odovzdať svoje skúsenosti – dávať kus zo seba“. Pozrite sa na tehotenstvo – žena privádza na svet dieťa. Dojčenie – žena má mlieko a potrebuje dieťa, aby ho salo a ono potrebuje mamu, aby ho kŕmila.

Spojenie matky a dieťaťa je veľmi harmonická dvojica, vychádzajúca z predpokladu, že dieťa potrebuje matku, aby sa oňho starala a matka sa potrebuje starať... A keď sa žena už naučila, ako sa dobre postarať o ľudské potreby lásky, záujmu, nehy na sebe, je perfektne pripravená zopakovať to u svojho dieťaťa. A v štyridsiatke má už toľko rokov tréningu za sebou, že sa jej to nemôže nepodariť.

Pre novopečené mamičky - ako sa nezblázniť na materskej dovolenke

Rady dojčiacim mamičkám

tehotna po 40

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: