Aké pocity a zážitky prežívajú čerstvé mamy – prvorodičky?

redakcia MAMA a ja | 21. júl 2017
Aké pocity a zážitky prežívajú čerstvé mamy – prvorodičky?

Túto otázku si položila skupina austrálskych výskumníčok, ktoré sa zhovárali s novopečenými mamami o ich prežívaní.

Starostlivosť o bábätko. Viete, čo treba urobiť? Otestujte sa!

V rozhovoroch rezonovalo najmä 6 základných pocitov, ktoré charakterizujú, aké to je stať sa mamou. A už len samotné názvy kategórií naznačujú, že pre ženy je toto obdobie často emocionálne namáhavé.

Aké pocity prežívajú novopečené mamičky?

Uvedomenie 

Nová mama si po narodení prvého dieťaťa uvedomuje, že jej život sa od základov zmenil. Nič nie je také, ako predtým, mnohé veci sú celkom iné, ako si počas tehotenstva predstavovala.

Nepripravená

Väčšina žien sa cíti prvé týždne nepripravená. Hoci vedeli niečo o pôrode (navštívili kurz, prečítali si knihy), o starostlivosti o bábätko vedia málo. Ako výhodu ženy vnímali, ak mali predošlú skúsenosť s opatrovaním bábätka, napríklad v rodine. Cítili sa vďaka tomu viac pripravené.

Samota

Mama je s dieťaťom prvé týždne väčšinou sama. V nemocnici jej pomáhal personál, aj ten najhorší plač bábätka sa nejak podarilo utíšiť. Doma to zrazu ide ťažšie.

Veľa žien má pocit, že im partner nepomáha, či dokonca očakáva, že sa budú starať aj o neho (napríklad, príde z práce a spýta sa jej, čo navarila).

Strata

Ženy prvé týždne po pôrode prežívajú pocit straty slobody a nedostatku času. Predtým, aj keď boli tehotné, mohli chodiť takmer všade. Teraz musia v prvom rade myslieť na bábätko.

Môžu cítiť aj stratu sebadôvery („V práci som bola medzi najlepšími a teraz neviem utíšiť plačúce dieťa – ako mama som nanič“).

Na druhej strane, matky si postupne uvedomujú, že so stratou zároveň získavajú – nové zážitky s bábätkom, pocit kompetentnosti, keď sa im starostlivosť o dieťa darí, a najmä úžasný pocit radosti a naplnenia pri kontakte s bábätkom.

Starostlivosť o novorodenca v kocke

Vyšťavená

Prebratie novej roly sa spája s pocitom emocionálneho, mentálneho a fyzického vyčerpania. Zotavovanie z pôrodu, nedostatok spánku a vysoké nároky dieťaťa ženu telesne unavujú.

K pocitu vyčerpania prispieva aj okolie, ak mamu kritizuje, namiesto toho, aby ju v novej role podporovalo. Toto vyčerpanie u mnohých mám vyústi až do plačlivosti.

Prečítajte si: Ako stimulovať vývin novorodenca v 1. mesiaci?

Prichádzam na to

Pozitívnym obratom v prežívaní je, keď sa mama postupne učí dieťaťu rozumieť a starať sa oň. Bábätko vďaka nej prospieva, priberá, mama ho dokáže najlepšie utíšiť. Vďaka týmto úspechom narastá jej sebavedomie. 

Negatívnych pocitov spojených s novou rolou môže byť veľa. Je to úplne prirodzené! Časom, ktorý strávite s bábom, sa vytratia a z vás sa stane mama, ktorá je najväčšou profesionálkou v starostlivosti o svoje dieťa.

Novorodenec a jeho reflexy

 

 

Zdroj: Barclay, L.a kol. (1997) Becoming a mother — an analysis of women's experience of early motherhood. Journal of Advanced Nursing, Volume 25, Issue 4, pages 719–728, April 1997. DOI: 10.1046/j.1365-2648.1997.t01-1-1997025719.xTento článok pre vás napísali mamy-psychologičky, ktoré pripravujú knihu Psychológia pre milujúcich rodičov.
Jana Bašnáková pracuje v Ústave experimentálnej psychológie SAV a Inštitúte Maxa Plancka v Holandsku a je mamou štvorročnej Hanky.
Eva Vavráková z Ústavu aplikovanej psychológie FSEV Univerzity Komenského je mamou trojročného Damiána a polročného Floriána.
Jana Zemandl pôsobila v Ústave experimentálnej psychológie SAV a momentálne je na materskej dovolenke s dvojročným Davidom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: