Rady dojčiacim mamičkám
Každá z nás, dojčiacich matiek, potrebuje nielen povzbudiť, ale často i poradiť. Zozbierali sme vaše najčastejšie otázky, ktoré nám chodia do redakcie a prinášame vám odpovede na to, čo vás páli. Čítajte.
Dojčenie dvoch detí rozdielneho veku
Otehotnela som nedávno, v priebehu dojčenia svojho prvého syna, a druhý potomok by sa mal narodiť štrnásť mesiacov po svojom staršom bračekovi. Pôvodne som chcela prvorodeného dojčiť do dvoch rokov, ale neviem, či je možné, aby som dojčila obidve deti zároveň.
Prečítajte si: Tandemové dojčenie: Dojčenie v tehotenstve alebo dvoch detí v rôznom veku
Dojčenie cez klobúčik
Synčeka, ktorý má mesiac a pol, dojčím cez klobúčik, pretože mám príliš krátke bradavky (ako mi bolo povedané v pôrodnici). Počula som však, že klobúčik môže byť používaný len počas obmedzenej doby – vraj maximálne štyri mesiace. Je to pravda? A aký je dôvod?
Pokiaľ sa ale dojčenie bez klobúčika nedarí, je samozrejme lepšie dojčiť cez klobúčik, ako nedojčiť vôbec. Nepoznám dôvod, prečo by používanie klobúčika malo byť obmedzované na dobu štyroch mesiacov.
V prípade potreby je vhodné používať klobúčiky vyrobené z priehľadného silikónu, ktoré majú v hornej časti vykrojenie umožňujúce dieťaťu kontakt s kožou prsníka.
Prvé priloženie k prsníku
Ako dlho by malo trvať prvé priloženie práve narodeného bábätka? Mala by mamička skúsiť dojčiť hneď na prvý raz z obidvoch prsníkov?
Prvé priloženie by sa nemalo odohrávať v zhone. Dieťa by sa nemalo k prisatiu nútiť. Všetko by malo prebiehať v pokojnej atmosfére a za pomoci personálu. Dieťa by malo zostať s rodičmi na pôrodnej sále, pokiaľ to situácia dovolí, počas celých dvoch hodín, kedy tam zostáva matka.
Ani prvé, ani žiadne ďalšie dojčenie nesmie matku bolieť. Bolesť je známkou zlej techniky satia. Je dobré skúšať prikladať bábätko k obidvom prsníkom.
Prečítajte si: Bonding – magické hodiny po pôrode
Opar a dojčenie
Mám mesačného syna, je plne dojčený. Trpím častými oparmi, a preto by som sa rada preventívne spýtala – môžem ho dojčiť aj v prípade, že budem mať na perách čerstvý opar? Nie je to riskantné, nemôže sa nákaza preniesť mliekom na dieťa?
V prípade, že sa opar vyskytne na rodidlách budúcej mamičky, je to dôvod na cisársky rez.
Saje len dve minúty
Mám trojmesačného syna, je plne dojčený. V poslednej dobe ale bez problémov saje len prvé dve minúty, potom sa začne pri prsníku krútiť, striedavo sa púšťa a zasa prisáva, až sa nakoniec pustí celkom. Dám ho teda odgrgnúť, ale on začne plakať – nie som si istá, či plače od hladu, alebo možno preto, že ho bolí bruško. Je možné, že mu mliečko prestalo chutiť? Stretávate sa vo svojej praxi s podobnými prejavmi často? Ide len o prechodnú záležitosť?
Tak, ako celú situáciu opisujete, by sa mohlo jednať o gastroezofageálny reflux, kedy sa mlieko zo žalúdka vracia – pálenie záhy. Tieto deti pijú krátko, stále sa púšťajú, odťahujú sa od prsníka, pretože majú pitie spojené s nepríjemnými pocitmi. Tieto deti lepšie pijú v noci.
Prečítajte si: Pomoc, máme reflux!
- zmena chuti MM po lieku, pri menštruácii atď.,
- obmedzované dojčenie,
- rušivé momenty pri dojčení.
Dojčenie a aktívny tréning
Rada by som zhodila desať kilogramov, ktoré som pribrala v tehotenstve. Mám trojmesačné dieťa a pred rizikovým tehotenstvom som aktívne športovala. Teraz by som chcela opäť začať behať, na začiatok tak dva-tri kilometre. Nemôže behanie nejako ohroziť tvorbu mlieka?
Kyselina mliečna vo vysokých koncentráciách môže zmeniť chuť mlieka a dieťa môže dojčenie bojkotovať. To by vám ale dal drobček najavo. Je dobré necvičiť do úplného vyčerpania. Problém je možné odstrániť iným časovým rozplánovaním tréningu tak, aby medzi cvičením a dojčením uplynula dlhšia doba.
Avšak u matiek, ktoré cvičia normálne, sa množstvo kyseliny mliečnej výrazne nezvýši. Ani produkcia mlieka nie je cvičením ovplyvnená. Dokonca niektoré štúdie ukazujú, že matky, ktoré cvičia, produkujú viac mlieka ako tie, ktoré necvičia.
Dojčenie a štikútanie
Môj trojmesačný syn začal približne pred štrnástimi dňami po každom dojčení štikútať. Občas pred odgrgnutím aj niečo málo „vygrcká“. Štikútanie potom trvá pol hodiny až hodinu, je mu viditeľne veľmi nepríjemné, lebo mu bráni v zaspávaní. Dá sa tomuto nepríjemnému úkazu nejako zabrániť?
Stáva sa to pri odgrgnutí, alebo rýchlom pití. Skúste najbežnejšiu pomoc: dajte dieťaťu niečo prehltnúť, vo vašom prípade ho opäť priložte na prsník. To podľa mojich skúseností pomáha takmer stopercentne.
Trápi nás upchaný noštek
Naše dievčatko (2,5-mesačné) má ostatných štrnásť dní nádchu. Kvôli upchanému nošteku sa pri dojčení púšťa prsníka a snaží sa nadýchnuť. (Vždy pred jedením jej odsávam noštek, tri razy denne jej dávam kvapky, ale ani jedno, ani druhé nie je príliš účinné.) Je z toho mrzutá, často sa aj rozplače. Kvôli nádche nám dojčenie trvá veľmi dlho a malá je čím ďalej nervóznejšia. Nakoniec sa od samotného vyčerpania pustí a zaspí – s otvorenými ústočkami. Bojím sa, že sa za takýchto okolností málo najedla. Zaujímali by ma dve veci: Ako poznám, že je dostatočne najedená a ako jej môžem dojčenie čo najviac uľahčiť?
V tomto veku by to malo byť 6 až 8 pomočených plienok za deň. Snažte sa dojčiť čo najčastejšie. V prípade, že by vaše dievčatko dojčenie odmietalo, dokŕmte ju alternatívnym spôsobom, vlastným odstriekaným materským mliekom. Zvlhčujte vzduch v miestnosti.
Som nešťastná, pretože plne nedojčím...
Keď mal môj päťmesačný syn asi tri mesiace, začala som bojovať s nedostatkom mlieka. Malého som nadojčila (na prsník sa doslova vrhal, hltavo pil), ale po piatich minútach začal obidva prsníky bojkotovať, pretože už z nich pravdepodobne nič netieklo. Po odgrgnutí bol nespokojný, plakal, a tak som ho podľa rady pediatra začala dokrmovať umelým mliekom. Vypije ho cca 100 – 150 ml. Počas dňa teda dojčím s príkrmom každú tretiu až štvrtú hodinu, v noci malý vydrží spať aj päť hodín. Krásne priberá na váhe. A kde je môj problém? Strážim si totiž poctivo pitný režim aj životosprávu, beriem vitamíny a pravidelne pijem čaj pre dojčiace mamičky, užívam homeopatiká, pokúšam sa odsávať... Mám sa jednoducho zmieriť s tým, že viac mliečka moje telo proste „nevyrobí“?
Tvorba mlieka sa stimuluje častým odstriekavaním. Mlieko, ktoré mamička odstrieka, sa používa na dokrmovanie, radšej alternatívnym spôsobom, aby dieťa nezačalo uprednostňovať fľašu. Pokiaľ odstriekané mlieko nestačí a dieťa neprospieva, nezostáva nič iné, len dokŕmenie umelým mliekom. Pre svoje dieťa robíte maximum, tak sa zbytočne netrápte.
Prečítajte si: Ako správne odstriekavať či odsávať materské mlieko?
Nechcem prísť o mlieko
Mám 2-mesačné dievčatko, plne ho dojčím, ale mám strach, že prídem o mlieko – moje prsia sú mäkké, mlieko mi samovoľne neodteká, a pokiaľ chcem niečo odsať, nedarí sa mi dostať z prsníka ani kvapku. Dcérka sa ale vždy naje, je spokojná a priberá na váhe. Myslíte si, že je môj strach opodstatnený, alebo sa nemám čoho báť?