Mamou v ŠTYRIDSIATKE? Má to svoje RIZIKÁ.

PeaDr. Dagmar Balúchová | 24. august 2017
Mamou  v ŠTYRIDSIATKE? Má to svoje RIZIKÁ.

„V tomto veku by už mali biologické hodiny dotikať a mali by zapadnúť prachom.“ – Myslia si poniektorí. A napriek tomu sú ženy, ktorým sa „prebudia“ či sa ozvú opäť pred alebo po štyridsiatke.

Zatiaľ čo 30. narodeniny sprevádzala veľká oslava, štyridsiatku sa tak veľkolepo osláviť nechystajú... Mnohé ženy tvrdia, že na tento magický deň čakajú skôr s obavami ako s eufóriou. Prečo?

Prečítajte si aj: Neplodnosť alebo Ani vám sa nedarí otehotnieť?

Zodpovednosť, strach, pocit neznáma zo vstupu do druhej polovice života...? Podvedomie robí svoje. A nielen to, aj hormonálny systém, ktorý postupne vedie ženské telo do prechodu. Aj po stránke spoločenskej, postavením v práci, okruhom priateľov (ktorých si v tomto veku už skutočne možno vyberať a zrátať na prstoch rúk) je žena už dostatočne zrelá na to, aby vedela, čo chce a čo môže. zrelá žena, neznamená stará.

Keď to nejde prirodzene...

Vo svete celkovo došlo v posledných rokoch k výraznému posunu veku u žien – prvorodičiek. Udáva sa, že pred 20 rokmi sa matkou nad 35 rokov stala asi 1 žena z 50. Dnes je to každá 5. žena. Je to spôsobené viacerými faktormi – ženy oproti minulosti ľahšie pracujú, majú lepší zdravotný stav a aj priemerná dĺžka života stúpa.

Aké pocity a zážitky prežívajú čerstvé mamy – prvorodičky?

tehotná po 40
A hoci túžba po dieťati nepozná vekové hranice, medicína a legislatíva sa nimi riadi. U žien, ktoré nemôžu otehotnieť prirodzene (po 45. roku veku je to asi nulová pravdepodobnosť) a chcú využiť možnosti asistovanej reprodukcie na Slovensku, platí, že poisťovňa im hradí liečbu (limitovaný počet pokusov) iba do 39 rokov.


Liečbu môžu mamičky túžiace po bábätku postúpiť aj vo vyššom veku (i opakovane), avšak na vlastné náklady. V tomto smere má každá krajina svoje limity, napr. v Českej republike môže umelé oplodnenie podstúpiť žena do max. 49 rokov. U nás takéto legislatívne obmedzenie nemáme.

Chcieť otehotnieť  ≠ môcť

To, že aj Slovenky čoraz viac chcú mať napriek štyrom krížikom deti a často za pomoci asistovanej reprodukcie, nie je ničím novým. 

Môže vás zaujímať: Ako si vybrať správne centrum asistovanej reprodukcie?

MUDr. Radomír Hredzák, PhD., vedúci lekár Sanatória pre liečbu neplodnosti v Košiciach, konštatuje: „Medicína síce dosiahla v posledných rokoch významné pokroky v liečbe neplodnosti, ale niektoré ženy to vedie k presvedčeniu, že môžu tehotenstvo odkladať do vyššieho veku. Príroda sa ale nedá prekabátiť, s vekom klesá aj úspešnosť liečby neplodnosti, vrátane asistovanej reprodukcie. A hoci sú dnes ženy zdravšie, majú lepšiu zdravotnú starostlivosť a dožívajú sa vyššieho veku, výrazný pokles plodnosti po 35. roku veku to neovplyvňuje...“

Tehotenstvo po štyridsiatke  pod dohľadom

Ak sa však žena niekoľko rokov snaží a napriek tomu nemôže otehotnieť, treba čím skôr vyhľadať špecialistu. „Stonásobne to platí, ak má vyšší vek. U ženy po tridsaťpäťke sa odporúča, aby tak urobila už po 6 mesiacoch snaženia sa,upozorňuje Dr. Hredzák. „Sú tiež prípady, že ženy prídu neskoro a lekár môže len skonštatovať, že činnosť ich vaječníkov vyhasína. Ostávajú im len dve možnosti: adopcia alebo darované vajíčka.

Gynekológovia dvíhajú varovný prst aj nad možnými rizikami pre vyšší vek, napr. „sú častejšie komplikácie ako tehotenská cukrovka, gestóza. Preto je potrebné staršie tehotné ženy intenzívnejšie sledovať. Tiež je vyššie riziko narodenia postihnutého dieťaťa (napr. Downov syndróm), preto by sa mali podrobiť dôkladnej prenatálnej genetickej diagnostike.“

 Riziká pre matky - štyridsiatničky:

  • ak ide o prvé tehotenstvo, je až 50-percentné riziko komplikácií počas gravidity alebo pri pôrode;
  • častejší výskyt tehotenskej cukrovky a iných komplikácií;
  • vyššia pravdepodobnosť cisárskeho rezu (z dôvodu zdravotného stavu plodu, matky, prípadne jej zvýšených obáv, či obáv pôrodníka);
  • u dieťaťa vyššie riziko nízkej pôrodnej hmotnosti a genetických ochorení;

Žien, ktoré otehotneli prvýkrát v neskoršom veku stále pribúda. Túžba po bábätku je silnejšia ako obavy z možných rizík. Veľa mamičiek tehotenstvo zvládlo bez problémov a tešia sa zo zdravých detí.

  Lekár radí: Tehuľka pod drobnohľadom alebo Aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?tehotna po 40

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: