Ako oživiť vzťah: 24 rád dvadsiatich štyroch žien

Kristina Böhmer | 20. december 2022
Ako oživiť vzťah

Lenkino manželstvo nebolo katastrofálne. Vo vzťahu nebolo žiadne násilie, fyzické ani emocionálne, nedošlo k žiadnej nevere ani nemali neprekonateľné problémy. „Ale už sme si išli na nervy,“ hovorí...

„Nie je nič horšie ako novoročné predsavzatia,“ povedala 38-ročná Lenka. „Aj napriek tomu som si jedno minulý rok dala. Chcela som sa pokúsiť spraviť niečo pre to, aby moje manželstvo bolo lepšie.“ Lenka je už 15 rokov vydatá a s manželom má tri deti. Vzťah bol vraj z roka na rok horší a v istom momente už uvažovala aj nad tým, v akom veku by už deti mohli zvládnuť rozvod svojich rodičov. „Ale potom som sa zamyslela nad tým, čo vlastne chcem. A pomohlo,“ dodala.

Lenkino manželstvo totiž nebolo katastrofálne. Vo vzťahu nebolo žiadne násilie, fyzické ani emocionálne, nedošlo k žiadnej nevere ani nemali neprekonateľné problémy. „Ale už sme si išli na nervy,“ hovorí. „Zrazu som na ňom videla všetko len to zlé, aký je ufrfľaný, uhundraný, s deťmi sa hrá menej ako ja, dosť často pozerá do mobilu, a tak ďalej.“

Ako oživiť vzťah

Potom si našla na internete rady, ako oživiť vzťah a rozhodla sa ich vyskúšať. „Bolo to len horšie. Úplne ma rozčuľovalo, že na neho nič nezaberalo a ani ja som sa v ničom necítila komfortne, ale považovala som to za takú psiu povinnosť to tak robiť. Vzťah malo oživiť niečo nové a dobrodružné, a tak som chcela ísť na skok s padákom. Muž mi povedal, že som sa zbláznila a mám mu dať pokoj.“

Tiež našla radu, že si majú dávať každý deň komplimenty. „Ležal pred telkou v teplákoch, zaspal a chrápal, a ja som rozmýšľala, aký kompliment mu už len mám dať, keď sa preberie na vlastné chrápanie? On tiež nechápal, prečo by sme sa mali nasilu chváliť. Tiež boli rady, že máme spolu tráviť viac času. Lenže my sme spolu skoro stále, teraz aj obaja pracujeme z domu,“ dodala.

Lenka si sadla sama so svojimi myšlienkami a pohárom vína a upratala si v hlave. „Čo chcem, čo nechcem, na čom mi záleží a v čom sa cítim komfortne,“ povedala. Sama prišla na tú najlepšiu radu. Preto nás Lenkin príbeh inšpiroval, aby sme sa opýtali vás, ako ste vy zlepšili svoj vzťah. 

24 rád dvadsiatich štyroch žien

1. Veronika: Trávte čas aj oddelene

Všade píšu, že vzťah utuží, ak dvaja trávia spolu čas. Nám sa vzťah výrazne zlepšil, odkedy trávime čas oddelene. Začala som chodiť na kurz fotografovania, našla som si tam nových kamarátov, s ktorými občas vybehnem na foto výlet. Zrazu mi ten môj muž príde taký vzácnejší.

2. Martina: Odložte mobil

Prekáža mi, keď niečo rozprávam a môj muž začne pozerať na mobil. Lenže potom som si uvedomila, že ja robím presne to isté, úplne podvedome, dokonca aj keď sa rozprávam s deťmi. Dohodli sme sa, že nebudeme nosiť po byte vo vreckách mobil. Zrazu ma baví sa s ním rozprávať.

3. Anka: Priznajte sa, aké máte obsesie

Mám obsesie, ktoré sú výsledkom mojich tráum z detstva. Robím preto niekedy nepochopiteľné veci a občas vybuchnem, zdanlivo bez príčiny. Raz som sa odhodlala opísať mužovi, čo som zažila ako dieťa. Pochopil to a zrazu aj pre mňa bolo ľahšie sa vyzúriť v niektorých ťažkých momentoch, keď som vedela, že rozumie. Je fajn ísť s kožou na trh. 

4. Elena: Vytvorte si rituály

Čítala som, že robte niečo spontánne. To vieš. Ani jeden z nás nie je na to stvorený. Stresovalo by nás to. Nám pomohol pravý opak, vytvorili sme si rituály a stereotypy. Raz za mesiac chodíme spolu do sauny, raz za mesiac varíme spolu špeciálnu večeru, raz za týždeň si pozrieme film.

5. Viera: Nekritizujte

Môj muž bol neustále odutý a išiel mi na nervy. Uvedomila som si, že som ho dosť kritizovala, niekedy aj tak skryto, že som sa zasmiala, akože to bol vtip, ale nebol. Ani mne by sa to nepáčilo, keby ma neustále za niečo kritizoval. Začala som si na to dávať pozor manžel už nebýva tak často odutý, je s ním viac zábavy.

6. Zuzana: Neponižujte

Teraz sa za to až hanbím, ale ja som môjho muža asi ponižovala. Mám to z detstva, rodičia ma furt zhadzovali a ja som si asi osvojila tento typ komunikácie. Manžel bol potom nepríjemný a vyhýbal sa mi. Dávam si na to pozor. Nechválim ho nejako veľmi, nedávam kopec komplimentov, ale ani ho neurážam.

7. Júlia: Naučte sa hádať sa

Keď sme sa hádali, bývala som až agresívna a aj zlá, vyhadzovala som mu na oči čokoľvek, len aby som hádku vyhrala. Začala som sa krotiť a vyhľadala som aj odborníka, ktorý ma naučil zvládať hnev a konflikty. 

8. Ľubica: Buďte realisti

Mala som od vzťahu prehnané očakávania a naivne som si myslela, že manželstvo má vyzerať pomaly ako z filmu. Keď som si uvedomila, že to tak nie je, uľavilo sa mi. Nemusím hľadať dokonalosť. Naučila som sa byť realista v tom, čo môžem mať.

9. Radka: Počúvajte

Vôbec som ho nepočúvala, lebo po pár rokoch mi prišlo všetko, čo hovoril, nezaujímavé. On to cítil a nechcel sa so mnou veľmi rozprávať. Najprv mi to vyhovovalo, potom mi to začalo chýbať. Naučila som sa počúvať a aj sa pýtať dodatočné otázky. Zrazu ma naše diskusie omnoho viac bavia, aj môjho partnera.

10. Ivana: Vnímajte toho druhého takého, aký je

Čítala som rady, že čím všetkým môžem partnerovi urobiť radosť od malého prekvapenia po kompliment, ale všetko hotak akurát vyviedlo z rovnováhy a reagoval roztržito, čo mňa rozčuľovalo. Potom som si uvedomila, že jemu jednoducho tieto veci nie sú príjemné a jeden druhému si môžeme robiť radosť len vtedy, ak sa dobre poznáme a vieme usúdiť, čo ten druhý chce.

Ako oživiť vzťah

11. Petra: Buďte slušní

Budem stručná. Náš vzťah sa zlepšil, keď som začala byť normálny slušný človek, používať slová ako ďakujem a prosím ťa.

12. Janka: Nedomýšľajte si, pýtajte sa

Zvykla som si domýšľať, čo si partner myslí a na základe toho konať, prípadne mu nadávať. Náš vzťah sa zlepšil, keď som sa namiesto toho začala na všetko na rovinu pýtať.

13. Majka: Povedzte, čo chcete

Začala som hovoriť na rovinu, čo chcem. Prestala som snívať o tom, ako mi muž bude čítať z očí. Poviem, čo chcem a dostanem to. Som spokojná.

14. Iveta: Komunikujte tak, ako vy chcete

Kamarátka mi poradila, že pre lepší vzťah máme byť v kontakte cez deň, keď sme v práci a nie sme spolu. Lenže my dvaja nie sme tie tipy, čo si píšu len tak cez deň, ako sa ľúbia. Začali sme si ale posielať denne vtipy a je to super. 

15. Hana: Rozdeľte si domáce práce

Rozčuľovalo ma, že všetko som doma robila ja a môj muž oddychoval. Raz hovorím, že dosť. Rozdelili sme si domáce práce a cítim sa lepšie.

16. Iveta: Dohodnite si pravidlá výchovy

Rozdeľovala nás výchova, hádali sme sa kvôli tomu, ako postupovať voči našim deťom. V partnerskej poradni sme si nastavili pravidlá, v podstate ako keby napísali zmluvu o výchove a odvtedy sa máme lepšie.

17. Monika: Postavte sa jeden za druhého pred dieťaťom

Nezhodovali sme sa vo výchove a často sme jeden druhého pred deťmi kritizovali. Dohodli sme sa, že sa postavíme vždy jeden za druhého pred dieťaťom, aj keď nesúhlasíme, a radšej si to vydiskutujeme medzi štyrmi očami. Sme zrazu silnejší.

18. Erika: Nevnímajte ho ako dieťa

Mala som pocit, že mám dve deti, a nie jedno. Dieťa a manžela. Všetko som robila za neho. Potom som si povedala dosť, je to dospelý muž. A vieš, čo je najhoršie? Zistila som, že mu moja pomoc nechýbala. On ju v podstate nepotreboval, to bola často moja iniciatíva, že som sa k nemu správala ako k decku.

19. Valentína: Požiadajte o pomoc

Prestala som sa snažiť o to, aby som bola dokonalá matka, dokonalá žena, dokonalá zamestnankyňa, dokonalá vo všetkom, a naučila som sa povedať si, keď potrebujem pomoc. Život je krajší. Aj manželstvo.

20. Saša: Naučte sa ospravedlniť sa

Naučila som sa priznať si, keď som prekročila čiaru a ospravedlniť sa. Predtým som zvykla len hľadať, koho alebo čo obviniť. Teraz len poviem prepáč, mrzí ma to a je ľahšie na srdci aj mne.

21. Daniela: Podporujte sa navzájom

Nič, len sa navzájom podporujte. Nie je nič horšie, ako keď ti muž povie, že na niečo nemáš. Alebo keď to povieš ty jemu. Podporujte sa navzájom, lebo mať pocit, že niekto stojí za tebou, je na nezaplatenie.

22. Gabika: Uznajte pocity toho druhého

Bola som trochu sexistka, lebo som mala pocit, že len ja mám pocity a muž nie. Vyhadzovala som mu na oči, ako sa cítim a nebrala som na vedomie, ako sa cíti on. Naučila som sa vnímať ho ako zraniteľnú ľudskú bytosť.

23. Mirka: Buďte otvorení návrhom

Vždy som všetko zamietla, čo môj manžel navrhol. Chcel prehodiť nábytok, vravím nie. Chcel variť guláš, vravím nemám chuť. Začala som akceptovať jeho návrhy a vzťah je lepší, aj ja sa cítim tak sviežejšie.

24. Lenka: Zistite, čo vlastne chcete

Nikto vám nedá zaručenú radu na fungujúce manželstvo. Vy musíte vedieť, čo chcete a ako to chcete. Nemusíte robiť to, čo vidíte iných robiť na fotkách na Facebooku. Robte to, čo vy chcete, ako a kedy chcete. A naučte sa odkomunikovať, čo chcete, lebo ak to nepoviete, tak to nedostanete.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: